Tropy se rozšiřují a míří do Evropy

Lenka Málková
25. 5. 2006 20:00
Washington - Oblast tropického pásma se na Zemi rok od roku rozšiřuje. Při současném trendu nebude dlouho trvat a zasáhne až do Evropy.
Tropické pásmo se rozšiřuje. Sucho tak hrozí stále většímu počtu lidí.
Tropické pásmo se rozšiřuje. Sucho tak hrozí stále většímu počtu lidí. | Foto: Reuters

Podle historických dat, která v uplynulých dvou letech shromáždil tým amerických vědců, se za čtyřicet let rozšířilo pásmo tropů minimálně o 130 kilometrů.

Připravit by se měly subtropy

Znepokojivá je tato zpráva především pro obyvatele subtropického pásma. Oblast kdysi nakloněná zemědělství se rapidně mění a sucho komplikuje situaci v mnoha odvětvích.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

"Pokud se potvrdí a bude pokračovat šíření oblasti tropického klimatu, bude to znamenat postup pouští ze subtropů do hustěji obydlených oblastí," uvedl Thomas Reichler, meteorolog z univerzity v Utahu a jeden ze spoluautorů studie.

Nejhůře na tom v následujících letech bude oblast Středozemního moře a oběma směry se rozšiřující Sahara, společně s pásmem amerických jihozápadních států, jako je například Utah a Arizona. 

Podle Reichlera není pochyb o tom, že za touto hrozbou stojí globální oteplování. "Myslím, že je to opravdu znepokojivé. Tropy jsou důležitým regulátorem klimatu. Pokud se změní ony, změní se klima celé Země," tvrdí Reichler.

Právě atmosféra nad tropickým pásmem totiž zásobuje celou planetu slunečním zářením, které silné větry od rovníku nesou dále směrem k pólům.

Vše souvisí se vším. Hurikánů přibude

Na otázku, zda rozšiřující se tropické pásmo a globální oteplování mají něco společného s loňskými katastrofickými hurikány v oblasti Mexického zálivu, Reichel diplomaticky odpověděl: "Přestože nejsem expert na hurikány, vyloučit to nemůžu".

Bezprostřední příčinou nadměrného počtu hurikánů by totiž mohla být vysoká teplota vody v tropické části Atlantského oceánu, která momentálně o tři stupně Celsia přesahuje průměrné hodnoty.

Je proto pravděpodobné, že obyvatelé jihovýchodních států USA se v dalších letech mohou vlivem rozšiřujícího se tropického pásma těšit na stále častější a silnější tropické bouře.

 

Právě se děje

Další zprávy