Somálci kvůli suchu pijí vlastní moč

Redakce ZAH, čtk
16. 2. 2006 9:47
Mogadišu - Letošní katastrofální sucho v Somálsku - zemi, která po mnoha letech anarchie a klanových válek teprve začala obnovovat základní instituce státu - ohrožuje statisíce lidí.

Někteří lidé musejí pít vlastní moč či chodit pro vodu ke zdroji vzdálenému několik desítek kilometrů při teplotě kolem 40 stupňů Celsia.

Tvrdí to britská charitativní organizace Oxfam, která monitoruje hrozby hladomoru po celé Africe.

Celá východní Afrika čelí nejhoršímu suchu za poslední roky a Somálsko patří k nejpostiženějším zemím v regionu. Některé rodiny zemědělců musejí podle charitativních pracovníků vyžít s pouhou dvacetinou doporučených minimálních denních dávek vody.

"Mnoho rodin přežívá s dvacetilitrovým kanystrem vody na tři dny. To je ekvivalent 830 mililitrů či tři sklenice vody na den pro pití, vaření a mytí," upozorňuje Oxfam.

Foto: Aktuálně.cz

Kromě Somálska jsou miliony lidí ohroženy i v Keni, Etiopii nebo Burundi. Jen v Etiopii podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v důsledku sucha trpí vážným nedostatkem potravin nejméně milion obyvatel.

Lidé v jihovýchodních oblastech Etiopie zažívají situaci, která se blíží hladomoru. Sucho decimuje nejen úrodu, ale i dobytek a do konce března se bude nejspíš ještě zvyšovat. Zbylá voda se navíc začala kazit a hrozí nemoci. #reklama

 

Právě se děje

před 19 minutami

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy