"Objekty patrně patřily soukromým společnostem a jejich účel byl rekreační nebo vědecký, mohly například studovat počasí. Příkaz k jejich sestřelení jsem vydal, protože jsme nemohli vyloučit sledování citlivých objektů. Jednali jsme z podnětu extrémní opatrnosti," řekl Biden a dodal, že věc konzultoval i s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.
Američtí vládní i vojenští představitelé ve svých dosavadních prohlášeních zdůrazňovali, že první incident s čínským balónem sestřeleným nad Atlantikem s třemi zbývajícími incidenty z minulého týdne nesouvisí. V souvislosti se sestřeleným balónem, který byl podle Američanů vybaven špionážní technikou, Biden ve čtvrtek zopakoval, že Čína podle USA provozuje vojenský program, který se zabývá špionáží pomocí vysoko letících balónů. Zdůraznil, že se nehodlá omlouvat za to, že sestřelení čínského balónu nařídil.
Americká média ve středu informovala, že balón, který přeletěl USA a americká armáda jej posléze sestřelila, Američané sledovali už od chvíle, kdy vzlétl z vojenské základny na čínském tropickém ostrově Chaj-nan.
"I make no apologies for taking down that balloon," Biden says in a speech about a series of objects the US downed over the past 2 weeks, including an alleged Chinese spy balloon https://t.co/xzrelHJ7gw pic.twitter.com/GAT03aT9K2
— Bloomberg (@business) February 16, 2023
"S Čínou udržujeme kontakt. Jsme konkurenti, ale neusilujeme o konflikt. Nechci novou studenou válku. Očekávám, že budu mluvit s prezidentem Sim a věc vyřešíme," řekl ve čtvrtek Biden. Termín hovoru však neuvedl.
Cestu do Číny kvůli incidentu s balónem na začátku února zrušil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Řekl, že nechtěl, aby jeho návštěvě dominovala diskuze o špionážním balónu. S čínskými protějšky měl v Pekingu řešit mimo jiné klima a bezpečnostní otázky.
S vysokým čínským diplomatem Wang Iem by se Blinken namísto toho mohl sejít na okraji Mnichovské bezpečnostní konference, která začíná v pátek.