Mučení a izolace v severokorejském vězení. KLDR dál zadržuje tři Američany

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 6. 2017 20:00
Americký student Otto Warmbier byl jedním ze čtyř amerických občanů, které Severní Korea zadržovala ve vězení. Mladý Otto byl nakonec propuštěn do USA, krátce poté ale zemřel. V jakých podmínkách zůstávají zbylí tři Američané, jejich příbuzní netuší. Ti, které Severokorejci v minulosti zadrželi a následně je díky politickému tlaku propustili, mluví o nelidských podmínkách, ostrých výsleších a vysilující nucené práci.
Západ slunce na hranici Severní a Jižní Koreje.
Západ slunce na hranici Severní a Jižní Koreje. | Foto: Shutterstock

Pchjongjang - Strach, samota, nekonečné výslechy, psychický nátlak, mučení, bezmoc. Co všechno prožil americký student Otto Warmbier v severokorejském vězení, se už nikdo přesně nedozví.

Podle amerických lékařů se do kómatu, ve kterém byl na začátku června propuštěn do USA, dostal pravděpodobně hned druhý den po vynesení rozsudku v KLDR.

O rok a půl později, krátce po svém propuštění, zemřel.

Dvaadvacetiletý Otto ale nebyl jediným americkým občanem zadržovaným v Severní Koreji. Celkem si v tuto chvíli odpykávají stejně těžký trest v tamním vězení další tři Američané - profesor, vědec a obchodník.

Z veselého chlapce ve zlomeného muže

Sám Otto plánoval v Severní Koreji strávit pouhé tři noci.

Spolu s několika dalšími zahraničními turisty si zaplatil zájezd, který probíhal bez sebemenších zádrhelů. Na jeho konci ho čekala cesta do Hongkongu, kde měl nastoupit na studijní stáž na tamní univerzitě.

Těsně předtím, než na letišti v Pchjongjangu nastoupil do letadla, ho ale zastavila ochranka. Ostatní účastníci v tu chvíli zrovna odevzdali své doklady na pasové kontrole. Otto už to nestihl, členové ochranky ho odvedli.

Na celých 20 dní se po něm slehla zem. Znovu se objevil až na záběrech severokorejské televize.

To už stál před soudem, kde se se slzami v očích doznával z krádeže politického plakátu v hotelu, ve kterém bydlel.

Z veselého a milého chlapce, jak ho pro britskou stanici BBC popsal jeho kamarád, se kterým sdílel hotelový pokoj, se proměnil ve zlomeného třesoucího se muže.

Soud ho odsoudil k 15 letům tvrdých prací.

Uvěznění mladého studenta severokorejským režimem je podle pozorovatelů výjimečné. Zástupci cestovní kanceláře Young Pioneer Tours, která z Číny organizuje cesty do KLDR, s ním neměli šanci mluvit ani ho vidět.

Pchjongjang pouze vydal zrnité video, na kterém tmavá a špatně viditelná osoba sundává ze stěny hotelové haly politický plakát. To posloužilo jako usvědčující důkaz.

Neobvykle vysoký rozsudek přišel v době, kdy se prohlubovalo napětí mezi americkou vládou a KLDR.

Čínská cestovní kancelář nově prohlásila, že nebude své služby nabízet americkým občanům, pro které je pobyt v Severní Koreji příliš velké riziko.

KLDR zadržuje tři americké občany

Teď jsou v severokorejském vězení ještě pořád tři Američané.

V dubnu byl zadržen vysokoškolský profesor Tony Kim, který předtím měsíc pracoval na univerzitě v Pchjongjangu. V květnu pak tamní policie zatkla i jeho kolegu Kima Hak-songa.

Oba muže, kteří jsou etnickými Korejci, režim odsoudil za "nepřátelské činy". Konkrétní důvody jsou ale nejasné.

O třetím Američanovi, který loni v KLDR dostal deset let těžkých prací, se toho moc neví. Jde o Kima Dong-chula, amerického obchodníka, který byl obviněn ze špionáže.

Všichni tři se před soudem veřejně doznali. Nikdo z jejich okolí přitom netuší, jaký důvod k jejich zadržení severokorejské úřady ve skutečnosti měly.

Jejich nejbližší příbuzní dnes mohou jen odhadovat, v jakých podmínkách ve vězení v nejizolovanější zemi světa žijí.

Všichni na tebe zapomněli

Lidé, kteří mají se severokorejskými věznicemi zkušenosti, hovoří o těch nejhorších zážitcích.

"Byla to cela o velikosti 1,5 na maximálně 2 metry a na dveřích bylo několik klapek," popsala v roce 2009 čínská novinářka Laura Lingová svůj pobyt v nápravném zařízení během rozhovoru s americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou.

"Nebyly tam žádné mříže, takže jste nemohli vidět ven, a když zavřeli ty klapky, úplně se uvnitř zatemnilo. Komunikace s vnějším světem jednoduše neexistovala," vypověděla.

Další bývalý vězeň severokorejského režimu, korejsko-americký misionář Kenneth Bae, své zážitky popsal v knize Nezapomenutý: Pravdivý příběh mého uvěznění v Severní Koreji. Její titul odkazuje na psychickou torturu, které byl vystavován první čtyři týdny po svém zadržení.

Každý den ho od osmi ráno do jedenácti večer vyslýchali.

"Nikdo si tě nepamatuje. Zapomněli na tebe tví blízcí i tvoje vláda. Domů se jen tak nedostaneš. Bude ti 60, až se vrátíš domů," opakoval mu stále dokola jeden z vyšetřovatelů.

Kenneth Bae byl v KLDR několikrát. Při jeho poslední cestě v roce 2012 ho zadržela tamní policie a našla u něj pevný disk s křesťanským materiálem. Soud ho za "nepřátelské činy vůči republice" poslal na 15 let těžkých prací.

Stejně jako Otto Warmbiera ho Pchjongjang propustil ve chvíli, kdy se jeho zdravotní stav po více než dvou letech žaláře vážně zhoršil.

Po dobu dvou let tvrdě pracoval šest dní v týdnu od osmi ráno do šesti do večera. Tahal kamení a uhlí z dolů. Zhubl 27 kilogramů a vážně onemocněl.

Jeho smrt by způsobila nemalé diplomatické komplikace, a tak byl podle amerických médií raději propuštěn.

Brutální režim

Kromě tří Američanů a tří Jihokorejců zadržuje severokorejský režim ve vězeňských táborech podle neziskové organizace Amnesty International stovky tisíc lidí. A to včetně žen a dětí.

Mnoho z nich se přitom nedopustilo žádného zločinu - jsou jen příbuzní lidí, které režim viní ze závažných politických přestupků.

Na základě satelitních snímků lidskoprávní organizace odhaduje, že se v zemi nachází tábory tak velké, že v nich může žít na 20 tisíc vězňů.

Spojené státy i Jižní Korea tlačí na KLDR, aby propustila jejich občany z vězení. Americký prezident Donald Trump označil Severní Koreu za "brutální režim".

Diplomatické vyjednávání ale ztěžuje vyhrocená situace na korejském poloostrově. Napětí vzrostlo kvůli zvýšenému počtu raketových testů KLDR. Soul zase reaguje společným cvičením několika svých a amerických letadel.

Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Závod mužů na 15 km klasicky vyhrál Iivo Niskanen a po listopadovém triumfu v Ruce si na své oblíbené trati připsal druhé vítězství v sezoně. Finský lyžař porazil o deset sekund vedoucího muže průběžného pořadí Rusa Alexandra Bolšunova, třetí příčku obsadil Nor Hans Christer Holund.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Muži - 15 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 32:15,5, 2. Bolšunov (Rus.) -10,1, 3. Holund (Nor.) -28,8, 4. Semikov (Rus.) -38,8, 5. Röthe -47,9, 6. Krüger -49,4, 7. Golberg -54,1, 8. Klaebo (všichni Nor.) -54,7, 9. Bessměrtnych -55,1, 10. Jakimuškin (oba Rus.) -59,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Bolšunov 2028 b., 2. Klaebo 1563, 3. Golberg 1238, 4. Röthe 1169, 5. Krüger 1163, 6. Niskanen 1147, …65. Novák 71, 102. Pechoušek 21, 130. Černý 5, 132. Knop 5, 135. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 23:53,3, 2. Anderssonová (Švéd.) -3,4, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -11,8, 4. Karlssonová (Švéd.) -21,9, 5. Östbergová (Nor.) -25,0, 6. Něprjajevová (Rus.) -31,2, 7. H. Wengová (Nor.) -34,9, 8. Hennigová (Něm.) -43,1, 9. Jacobsenová (Nor.) -55,8, 10. Matintalová (Fin.) -56,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Johaugová 2368 b., 2. H. Wengová 1647, 3. Něprjajevová 1300, 4. Jacobsenová 1231, 5. Östbergová 1110, 6. Digginsová (USA) 1047, …27. Razýmová 255, 46. Janatová 119, 55. Nováková 67, 82. Beranová (všechny ČR) 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy