reklama
 
 

Zemřel mladý Američan, kterého KLDR propustila v kómatu. Brutální režim, reagoval Trump

Aktualizováno 20. 6. 2017 7:52
Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil. | Video: Reuters |  01:17
V pondělí zemřel v Cincinnati americký student Otto Warmbier, který se v zuboženém stavu a kómatu vrátil minulý týden po 17 měsících zadržování v Severní Koreji domů. Lékaři konstatovali, že měl těžce poškozený mozek, stále ale není jasné, co je příčinou. Rodina poděkovala lékařům za péči, kterou jejich synovi věnovali. "Strašné trýznivé zacházení, kterého se dostalo našemu synovi v rukou Severokorejců, bohužel nutně nemohlo mít jiný konec," uvádí se v rodinném prohlášení.

Washington - Zemřel dvaadvacetiletý americký student Otto Warmbier, kterého minulý týden po 17 měsících zadržování propustila z "humanitárních důvodů" Severní Korea. Informovala o tom v pondělí jeho rodina v prohlášení, které zveřejnila nemocnice v ohijském Cincinnati, kde byl Warmbier hospitalizován.

Prezident Donald Trump v reakci na jeho smrt označil KLDR za brutální režim.

Mladík se do vlasti vrátil 13. června ve špatném zdravotním stavu a kómatu. Lékaři konstatovali, že měl těžce poškozený mozek. Není však přesně jasné, z jaké příčiny.

Student zemřel v pondělí v univerzitní nemocnici v Cincinnati. "Strašné trýznivé zacházení, kterého se dostalo našemu synovi v rukou Severokorejců, bohužel nutně nemohlo mít jiný konec než tak smutný, jaký dnes zažíváme," uvedla rodina s tím, že mladík zemřel ve 14:20 (20:20 SELČ).

Rodina poděkovala lékařům za péči, kterou jejich synovi věnovali. "Byl v klidu. Byl doma a my věříme, že to cítil," uvedli mladíkovi nejbližší.

Student podle lékařů nereagoval na slovní podněty a žádným způsobem nekomunikoval.

Pchjongjang minulý čtvrtek v oficiální zprávě oznámil, že mladík odsouzený v KLDR k 15 letům vězení a těžkých prací za krádež propagandistického plakátu v hotelu v Pchjongjangu byl propuštěn z "humanitárních důvodů". Na svobodu se dostal po 17 měsících.

Trump, na jehož příkaz byl Warmbier do USA převezen, se v pondělí ostře ohradil proti "tvrdým podmínkám", kterým byl mladík vystaven v KLDR.

"Je to brutální režim," uvedl šéf Bílého domu, který dlouhodobě volí vůči Pchjongjangu velmi rázná slova.

Turistická kancelář, která působí v Číně a která zprostředkovala Otto Warmbierovi cestu do Severní Koreje, přestane pro americké občany organizovat cesty do této komunistické země.

Napětí na Korejském poloostrově roste

Jihokorejský prezident Mun Če-in v reakci na Wambierovu smrt vyzval Severní Koreu, aby rychle vrátila do jejich zemí zadržené občany Jižní Koreje a Spojených států. Korea na úterý zároveň naplánovala společné cvičení několika svých a amerických letadel, uvedla agentura Reuters.

Mun uvedl, že "je velmi politováníhodné, že Severní Korea nerespektuje lidská práva". Soul se podle prezidentova mluvčího pokusí učinit vše pro návrat Jihokorejců zadržovaných totalitním režimem.

Pchjongjang zadržuje podle dostupných informací tři Jihokorejce a stejný počet Američanů, na jejichž potrestání za "protistátní činy" si diktatura osobuje právo.

Napětí mezi sousedy na Korejském poloostrově v posledních měsících vzrostlo kvůli zvýšenému počtu raketových či nukleárních testů Severní Koreje. Dá se očekávat, že úterní cvičení čtyř letadel vyvolá negativní odezvu Pchjongjangu.

autor: ČTK | 19. 6. 2017 22:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama