Washington - Na konci května Spojené státy otestovaly část své protiraketové obrany. Úspěšná zkouška proběhla jen den poté, co severokorejský režim vedený diktátorem Kim Čong-unem odpálil další balistickou střelu.
Podle bezpečnostních analytiků, které oslovil server Aktuálně.cz, je americká raketa jasnou odpovědí KLDR: "Kime, jsme na tebe připraveni."
"Tyhle raketové zkoušky se sice plánují dlouho předem, avšak v tomto případě je Američané i kvůli stupňujícím se testům severokorejských balistických střel určitě 'poněkud' urychlili," míní například analytik Lukáš Visingr, který zbrojní programy KLDR dlouhodobě sleduje.
"Určitě bylo důležité vyslat Kim Čong-unovi jasný signál: Tvé rakety dokážeme sestřelit," dodává.
Dárek a odplata za něj
Když Severokorejci v pondělí provedli svůj test rakety, jejich vůdce Kim Čong-un to okomentoval slovy: "Byl by to velký skok kupředu, kdybychom poslali Yankeeům větší dárek."
A tak Američané v úterý nepřímo odpověděli.
Nejprve vypálili mezikontinentální raketu z Marshallových ostrovů v Tichém oceánu. Následně vyslali z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii "antiraketu", která střelu úspěšně zneškodnila.
"Souvislost mezi raketovým programem KLDR a nejnovější úspěšnou zkouškou USA je nabíledni," říká i Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR.
Za pravdu mu dává taky bezpečnostní poradce Andor Šándor, podle kterého se jedná o jasnou americkou demonstraci síly vůči KLDR.
"Američané už jednou uzbrojili někdejší Sovětský svaz," poukazuje na to, že Washington "udolal" ve zbrojení Moskvu. Podle Šándora to může být jeden z motivů i současného testu obranného systému.
"Šílený režim"
Podle analytiků se severokorejský režim ostatním vymyká, někteří ho vysloveně nazývají "šíleným".
Podle bývalého šéfa rozvědky Šándora si Spojené státy uvědomují, že s takovým typem režimu je vždy lepší, když se vyjednává "z pozice síly".
Na americkou snahu předcházet vážným rizikům poukazuje i další bezpečnostní expert Petr Kolář. "Vždy je dobře být na útok připraven. Noe si taky připravil předem Archu, a jen díky tomu přežil i s rodinou potopu světa," přirovnává bývalý český velvyslanec v Rusku a Spojených státech.
Podle analytika Visingra lze na amerických "antiraketách" i poznat, že jsou určeny pro KLDR. Nejsou třeba schopny zlikvidovat moderní ruské mezikontinentální střely s několika jadernými hlavicemi.
"Americký protiraketový deštník je nastaven proti šíleným režimům, jako je ten severokorejský," vysvětluje Visingr.
Další z odborníků, Michal Zdobinský, jednu z amerických protiraketových základen dokonce navštívil.
"Jde o funkční systém, který Američané čas od času prověřují a testují. Nynější odpal antirakety byl ale i kvůli pokračujícím zkouškám severokorejských balistických střel jednoznačným vzkazem Kim Čong-unovi: Jsme na tebe připraveni," popsal Zdobinský.