"Kime, jsme na tebe připraveni." Američané otestovali antiraketu jako odpověď KLDR, míní analytici

Jan Gazdík František Typovský, Jan Gazdík
3. 6. 2017 15:26
Spojené státy na začátku týdne úspěšně provedly zkoušku svého protiraketového systému. Odpálily tzv. antiraketu, která zneškodnila pokusnou střelu. Ne náhodou ale Washington naplánoval tento test jen den po raketových zkouškách KLDR. Podle bezpečnostních odborníků tím administrativa prezidenta Donalda Trumpa poslala Pchjongjangu jasný vzkaz: "Kime, jsme na tebe připraveni."
USA odpálily z kalifornské základny střelu, která zneškodnila mezikontinentální raketu vypuštěnou z atolu na tichomořských Marshallových ostrovech.
USA odpálily z kalifornské základny střelu, která zneškodnila mezikontinentální raketu vypuštěnou z atolu na tichomořských Marshallových ostrovech. | Foto: Reuters

Washington - Na konci května Spojené státy otestovaly část své protiraketové obrany. Úspěšná zkouška proběhla jen den poté, co severokorejský režim vedený diktátorem Kim Čong-unem odpálil další balistickou střelu.

Podle bezpečnostních analytiků, které oslovil server Aktuálně.cz, je americká raketa jasnou odpovědí KLDR: "Kime, jsme na tebe připraveni."

"Tyhle raketové zkoušky se sice plánují dlouho předem, avšak v tomto případě je Američané i kvůli stupňujícím se testům severokorejských balistických střel určitě 'poněkud' urychlili," míní například analytik Lukáš Visingr, který zbrojní programy KLDR dlouhodobě sleduje.

"Určitě bylo důležité vyslat Kim Čong-unovi jasný signál: Tvé rakety dokážeme sestřelit," dodává.

Dárek a odplata za něj

Když Severokorejci v pondělí provedli svůj test rakety, jejich vůdce Kim Čong-un to okomentoval slovy: "Byl by to velký skok kupředu, kdybychom poslali Yankeeům větší dárek."

A tak Američané v úterý nepřímo odpověděli.

Nejprve vypálili mezikontinentální raketu z Marshallových ostrovů v Tichém oceánu. Následně vyslali z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii "antiraketu", která střelu úspěšně zneškodnila.

"Souvislost mezi raketovým programem KLDR a nejnovější úspěšnou zkouškou USA je nabíledni," říká i Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR.

Za pravdu mu dává taky bezpečnostní poradce Andor Šándor, podle kterého se jedná o jasnou americkou demonstraci síly vůči KLDR. 

"Američané už jednou uzbrojili někdejší Sovětský svaz," poukazuje na to, že Washington "udolal" ve zbrojení Moskvu. Podle Šándora to může být jeden z motivů i současného testu obranného systému.

"Šílený režim"

Podle analytiků se severokorejský režim ostatním vymyká, někteří ho vysloveně nazývají "šíleným".

Podle bývalého šéfa rozvědky Šándora si Spojené státy uvědomují, že s takovým typem režimu je vždy lepší, když se vyjednává "z pozice síly".

Na americkou snahu předcházet vážným rizikům poukazuje i další bezpečnostní expert Petr Kolář. "Vždy je dobře být na útok připraven. Noe si taky připravil předem Archu, a jen díky tomu přežil i s rodinou potopu světa," přirovnává bývalý český velvyslanec v Rusku a Spojených státech.

Lidé přihlížejí testu amerického protiraketového obranného systému.
Lidé přihlížejí testu amerického protiraketového obranného systému. | Foto: Reuters

Podle analytika Visingra lze na amerických "antiraketách" i poznat, že jsou určeny pro KLDR. Nejsou třeba schopny zlikvidovat moderní ruské mezikontinentální střely s několika jadernými hlavicemi.

"Americký protiraketový deštník je nastaven proti šíleným režimům, jako je ten severokorejský," vysvětluje Visingr.

Další z odborníků, Michal Zdobinský, jednu z amerických protiraketových základen dokonce navštívil.

"Jde o funkční systém, který Američané čas od času prověřují a testují. Nynější odpal antirakety byl ale i kvůli pokračujícím zkouškám severokorejských balistických střel jednoznačným vzkazem Kim Čong-unovi: Jsme na tebe připraveni," popsal Zdobinský.

KLDR zveřejnila video z testu rakety. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 31 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy