Zemětřesení v Japonsku bude stát pojišťovny až 1 bilion

Veronika Skálová Veronika Skálová
15. 3. 2011 9:45
Nejspíš jde o druhou nejdražší pojistnou událost po hurikánu Katrina
Škody způsobené zemětřesením na jaderných elektrárnách kryje japonská vláda.
Škody způsobené zemětřesením na jaderných elektrárnách kryje japonská vláda. | Foto: Reuters

Londýn - Největší poválečná katastrofa, která postihla Japonsko a pro pojišťovny druhá největší pojistná událost po následcích hurikánu Katrina z roku 2005.

Podle prvních odhadů vyplatí světové pojišťovny za škody způsobené na severovýchodě Japonska pátečním zemětřesením a následnou vlnou tsunami až 60 miliard dolarů, tedy v přepočtu asi 1,05 bilionu korun. Informovala o tom agentura AP.

Pohled na zničená a zaplavená města v pondělí způsobil pokles akcií světových pojišťoven, ale analytici upozorňují, že ztráty pojišťoven nebudou tak velké, jak by se ze záběrů médií mohlo zdát.

Důvodem je zejména to, že škody na obytných budovách způsobené zemětřesením, kryje systém pojištění zajištěný státem do výše 52 miliard dolarů. Škody způsobené na jaderných elektrárnách kryje také vláda, navíc pokud je elektrárna a její okolí poškozeno kvůli přírodní katastrofě, elektrárna nemusí vyplácet poškozeným náhradu škody.

Odborníci se shodují, že na přesné odhady škod je ještě příliš brzy, první nástin konzultantské společnosti AIR Worldwide zněl na 15 až 35 miliard dolarů, Credit Suisse nabízí širší škálu od 10 do 50 miliard, analytik společnosti Panmure Gordon & Co. v Londýně Barrie Cornes dospěl k sumě 60 miliard dolarů.

Zatím nikdo neodhaduje, že by částka překonala sumu vyplacenou po hurikánu Katrina, tedy 71 miliard dolarů.

Agentura Moody's ale upozornila, že výslednou sumu silně ovlivní škody způsobené firmám v důsledku přerušení provozu. Na ně má vliv kromě přímých škod na továrnách i přerušení dodávek elektřiny nebo poškození dopravní infrastruktury.

Kromě poškozených jaderných elektráren v důsledku zemětřesení zastavili výrobu i výrobci automobilů, elektroniky nebo ropné rafinerie. Podle odhadu agentury Reuters bude obnova země po zemětřesení stát nejméně 180 miliardy dolarů.


 

Právě se děje

před 38 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy