Zemětřesení v Japonsku bude stát pojišťovny až 1 bilion

Veronika Skálová Veronika Skálová
15. 3. 2011 9:45
Nejspíš jde o druhou nejdražší pojistnou událost po hurikánu Katrina
Škody způsobené zemětřesením na jaderných elektrárnách kryje japonská vláda.
Škody způsobené zemětřesením na jaderných elektrárnách kryje japonská vláda. | Foto: Reuters

Londýn - Největší poválečná katastrofa, která postihla Japonsko a pro pojišťovny druhá největší pojistná událost po následcích hurikánu Katrina z roku 2005.

Podle prvních odhadů vyplatí světové pojišťovny za škody způsobené na severovýchodě Japonska pátečním zemětřesením a následnou vlnou tsunami až 60 miliard dolarů, tedy v přepočtu asi 1,05 bilionu korun. Informovala o tom agentura AP.

Pohled na zničená a zaplavená města v pondělí způsobil pokles akcií světových pojišťoven, ale analytici upozorňují, že ztráty pojišťoven nebudou tak velké, jak by se ze záběrů médií mohlo zdát.

Důvodem je zejména to, že škody na obytných budovách způsobené zemětřesením, kryje systém pojištění zajištěný státem do výše 52 miliard dolarů. Škody způsobené na jaderných elektrárnách kryje také vláda, navíc pokud je elektrárna a její okolí poškozeno kvůli přírodní katastrofě, elektrárna nemusí vyplácet poškozeným náhradu škody.

Odborníci se shodují, že na přesné odhady škod je ještě příliš brzy, první nástin konzultantské společnosti AIR Worldwide zněl na 15 až 35 miliard dolarů, Credit Suisse nabízí širší škálu od 10 do 50 miliard, analytik společnosti Panmure Gordon & Co. v Londýně Barrie Cornes dospěl k sumě 60 miliard dolarů.

Zatím nikdo neodhaduje, že by částka překonala sumu vyplacenou po hurikánu Katrina, tedy 71 miliard dolarů.

Agentura Moody's ale upozornila, že výslednou sumu silně ovlivní škody způsobené firmám v důsledku přerušení provozu. Na ně má vliv kromě přímých škod na továrnách i přerušení dodávek elektřiny nebo poškození dopravní infrastruktury.

Kromě poškozených jaderných elektráren v důsledku zemětřesení zastavili výrobu i výrobci automobilů, elektroniky nebo ropné rafinerie. Podle odhadu agentury Reuters bude obnova země po zemětřesení stát nejméně 180 miliardy dolarů.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy