V japonské elektrárně Fukušima se rozhořel nový požár

Zahraničí Zahraničí
15. 3. 2011 23:32
Sledujeme, jak se Japonsko potýká s následky zemětřesení a vln tsunami
Tady bývalo japonské město Kesennuma... Záchranáři vyprostili tělo další z obětí. Snímek z úterý 15. března.
Tady bývalo japonské město Kesennuma... Záchranáři vyprostili tělo další z obětí. Snímek z úterý 15. března. | Foto: Reuters

Tokio - Drama v japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 se stupňuje. Po - v pořadí již třetí - explozi reaktoru, k níž došlo v úterý, experti poprvé přiznali, že situace je "velmi vážná".

Z poškozeného nukleárního zařízení se do okolí začala poprvé šířit nebezpečná radiace. Japonska se pomalu zmocňuje panika a veřejnost začíná mít obavy, zda vláda krizi zvládne.

Podle provozovatelů elektrárny výbuch zřejmě poškodil tlakovou nádobu druhého reaktoru. Na čtvrtém reaktoru se zase vznítila nádrž s vyhořelým jaderným palivem.

Japonská vláda varovala, že radiace zamořila území až do vzdálenosti 30 kilometrů od Fukušimy. Kdo se nestihl evakuovat, má zůstat zabarikádovaný doma.

"Mluvíme tu o úrovních (radiace), které mohou ohrozit lidské zdraví," varoval hlavní tajemník japonské vlády Jukio Edano.

V elektrárně poškozené pátečním zemětřesením a následnou vlnou tsunami došlo v uplynulých dnech už ke dvěma explozím vodíku, a to v budovách reaktorů 1 a 3. Dosud bezproblémový pátý a šestý reaktor v úterý hlásil potíže s chlazením.

Japonci se bojí radioaktivního mraku. Skupují potraviny, vodu, baterie i benzín.

Souhrn pondělních zpráv najdete ZDE.

23:32 - V jaderné elektrárně Fukušima se opět rozhořel požár, hlásí CNN. Oheň prý byl zpozorován v severovýchodním rohu budovy reaktoru 4. Novinářům to potvrdili zástupci firmy, která elektrárnu provozuje. Podnikají prý kroky k uhašení ohně. Tato budova je poničena už několika výbuchy.

20:15 - Japonsko požádalo o pomoc Evropskou unii, především o materiální pomoc - mimo jiné přikrývky, matrace, balenou vodu a velké cisterny s vodou, uvedl dnes podle agentury DPA předseda Evropské komise José Manuel Barroso

19:27 - Japonská vláda podle místní agentury Kjódó nařídila, aby byla do nádrže s vyhořelým jaderným palivem v elektrárně Fukušima napumpována další voda, která ho mí ochladit. Podle japonských médií se totiž stávající voda v nádrži patrně dostala do varu, což mohlo přispět k obnažení paliva na vzduchu a jeho přehřátí. Zatím není jasné, kdy bude příslušný pokyn splněn. Podle předchozích zpráv byli technici připraveni tak učinit až za dva až tři dny.

18:35 - První zemí, která začala s evakuací svých obyvatel z Japonska, je Čína. Poničené město Sendai dnes opustilo prvních pět autobusů naložených čínskými občany, uvedla čínská tisková agentura Xinhua. Odcestují letadly zpátky do vlasti.Podle čísnkých úřadů je oblastech postižených tsunami asi 22 tisíc Číňanů.

17:40 - Společnosti TEPCO, provozovateli jaderné elektrárny Fukušima 1, stále hrozí, že bude činěna odpovědnou za krizi v tomto zařízení, protože japonská vláda se ještě nerozhodla, zda bude páteční zemětřesení s následnou vlnou tsunami klasifikovat jako "zcela mimořádnou" přírodní katastrofu.

17: 35 - Japonská vláda nařídila pumpovat vodu do bazénu s vyhořelým palivem v reaktoru č. 4 jaderné elektrárny Fukušima. Sdělila to v úterý agentura Kjódó.

17:07 - Mezi Japonci se po dalším výbuchu v elektrárně Fukušima na severu země začala šířit panika. Situace se vyhrotila hlavně v Tokiu, kde lidé kvůli hrozbě skupují zboží v obchodech. Poté, co agentury oznámily, že severně od města je úroveň radiace 33krát vyšší než normálně, se řada z nich snaží dostat z metropole pryč.

Kromě základních potravin, kterých je na mnoha místech nedostatek už několik dní, lidé v Tokiu podle zpravodajů agentury Reuters hromadí i další věci. Ze supermarketů mizí rádia, svítilny, svíčky nebo spacáky. (Více čtěte zde)

16:50 - Důvěra japonské veřejnosti ve vlastní vládu prudce klesá a kabinet čelí v souvislosti se způsobem, jak řeší krizi ve Fukušimě, největší zkoušce, jako nějaká japonská vláda zažila od druhé světové války. Začínají narůstat obbavy, že by mohlo dojít k panice a chaosu, pokud by se lidé přestali řídit výzvami k zachování klidu.

Žena čekala na pomoc pět dní
Žena čekala na pomoc pět dní | Foto: Reuters

16:20 - Šéf ruské Federální agentury pro jadernou energii Sergej Kirijenko varoval v úterý, že ve všech šesti jaderných reaktorech elektrárny Fukušima může dojít k tavení palivových tyčí, pokud je japonští technici nedokáží brzy nějak ochladit.

16:00 - Americké námořnictvo opět změnilo názor a sdělilo, že některá jeho plavidla, která se podle plánu měla vrátit k východnímu pobřeží ostrova Honšů zničenému páteční vlnou tsunami, zaujmou pozice na jeho západní straně kvůli "radiačnímu a navigačnímu riziku".  

15:42 - Japonské ministerstvo zahraničí sdělilo v úterý, že 102 zemí a 14 mezinárodních organizací nabídlo Japonsku pomoc po katastrofálním zemětřesení a vlně tsunami.

15:20 - Asijské i evropské aerolinky zastavily v úterý lety do Tokia kvůli rostoucím obavám z jaderné radiace a odklánějí je na jih japonských ostrovů. 

14:53 - Na východě Japonska se v úterý opět zachvěla země. Byl to jeden z nejsilnějších dodatečných otřesů po pátečním ničivém zemětřesení o síle devět stupňů. Měl sílu šest stupňů a pocítilo ho i Tokio, kde vibrovaly budovy.

14:30 - Radioaktivní materiály, které se dostaly do vzduchu kvůli výbuchům v jaderné elektrárně Fukušima mohou v Japonsku kontaminovat potravinové a vodní zdroje a ohrozit tak především malé nebo ještě nenarozené děti. Zatím ale nejsou k dispozici přesná měření, která by stanovila skutečný rozsah této kontaminace.

14:00 - Americký Federální úřad pro letectví (FAA) sdělil v úterý, že je připraven případně změnit letecké trasy do Japonska, pokud by si to vyžádala krize způsobená situací v jaderné elektrárně Fukušima.

Foto: Reuters

13:50 - Do přehřívajícího se bazénu s palivem v rekatoru č. 4 začnou technici pumpovat během dvou nebo tří dnů vodu.  Sdělil to její provozovatel, společnost TEPCO, aniž by vysvětlil, proč chce s touto operací čekat tak dlouho.

13:35 Naměřené hodnoty ukazují, že intenzita radioaktivity v jaderné elektrárně Fukušima prudce poklesla. Sdělila to v úterý Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

13:20 - Krizi v jaderné elektrárně Fukušima je podle ASN, francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost, nutné na mezinárodní stupnici INES, která má rozsah 1 až 7, hodnotit stupněm 6. Uvedla to agentura Kjódó. Černobylská katastrofa v roce 1986 měla stupeň 7 a Three Mile Island v roce 1979 stupeň 5.

13:10 - Byť je Česko vzálené od Japonska tisíce kilometrů, radioaktivita z poškozené elektrárny dorazí přirozeným prouděním až sem. Lidé se ovšem nemusí obávat jakéhokoli ohrožení. "Obvykle nic netvrdím na sto procent, ale v tomto případě to skutečně mohu stoprocentně vyloučit," řekla Aktuálně.cz předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, podle níž budou hodnoty radiace velmi nízké. (Více čtěte zde)

13:00 - Pentagon v úterý znovu přesunul několik svých lodí včetně letadlové lodi Ronald Reagan blíž k japonskému pobřeží. Americké ministerstvo obrany je původně stáhlo kvůli obavám ze zvýšené radiace. Mluvčí amerických sil v Japonsku řekl, že to umožnily příznivé povětrnostní podmínky a že lodě podpoří záchranné akce v Japonsku.

12:40 - Vítr odnáší radioaktivní materiál z jaderné elektrárny Fukušima, poškozené pátečním zemětřesením, nad Tichý oceán od Japonska a asijského kontinentu. Sdělila to v úterý Světová meteorologická oragnizace. 

12: 30 - Japonský premiér Naoto Kan je "vzteky bez sebe", protože ho vedení jaderné elektrárny Fukušima, která je v kritické situaci, opožděně informovalo o úterním výbuchu v reaktorové hale 2. "Co se to tam k čertu děje?" prohlásil premiér podle agentury Reuters.

12:10 - Německo vyvodilo důsledky z jaderné havárie v Japonsku. Kancléřka Angela Merkelová oznámila, že Němci prozatím přeruší provoz sedmi německých nukleárních elektráren, které byly postaveny před rokem 1980. Jde o zařízení Biblis A a B, Neckarwestheim, Brunsbüttel, Isar 1, Unterweser a Philippsburg 1. Pokud zbývající německé jaderné elektrárny projdou novými bezpečnostními testy, budou do sítě dál dodávat energii. Do 15. června má být jasné, zda se znovu zprovozní i odpojené elektrárny, nebo ne.

11: 30 - Ruský premiér Vladimir Putin vzhledem k situaci v japonské jaderné elektrárně Fukušima nařídil revizi všech ruských jaderných elektráren a také opětné posouzení ambiciózních ruských plánů na další rozvoj jaderné energetiky.

11:15 - Ve zdi, obklopující reaktor 4 elektrárny Fukušima 1, jsou dvě velké díry o rozměru 8 x 8 metrů. Oznámila to agentura Džidži s odvoláním na úřad pro jadernou bezpečnost při japonském ministerstvu vnitra.

10:45 - Voda v bazénu s vyhořelým jaderným palivem ve čtvrtém fukušimském reaktoru vře. Její hladina podle agentury Kjódó klesá.

10:35 - V prefekturách kolem kolabující jaderné elektrárny Fukušima se chystá další evakuace. Tamní úřady sestavují seznam krytů, kde se obyvatelé postižených oblastí budou moci schovat.

Foto: Reuters

10:31 - Japonci skupují, co se dá. Z mnoha obchodů už zmizely konzervy, baterie, chléb i minerální voda, před čerpacími stanicemi se tvoří dlouhé fronty. Zboží ze supermarketů mizí i v oblastech, kde zemětřesení nezpůsobilo žádné škody. Vláda se obává, že kvůli šířící se "nákupní horečce" Japonců nezbude dost jídla pro lidi z regionů, kde nefunguje ani základní zásobování.

10:01 - Čtyři dny po ničivém zemětřesení se záchranářům podařilo vytáhnout z trosek živou, sedmdesátiletou ženu. Mluvčí hasičů z Osaky uvedl, že byla zavalena v domě, který smetla vlna tsunami. Žena byla při vědomí, ale silně podchlazená. Je v nemocnici.

9:40 - V jaderné elektrárně Fukušima klesají hodnoty radiace. Oznámil to mluvčí japonské vlády. U hlavní brány byla v půl sedmé středoevropského času naměřena radiace 596,4 mikrosievertů (asi 0,6 milisievertů) za hodinu. O šest a půl hodiny dřív to bylo 11 930 mikrosievertů (11,9 milisievertů). Pro srovnání: průměrně se v přírodě vyskytuje radiace kolem 2,1 milisievertů za rok. Krátkodobé vystavení radiaci o výši čtyř sievertů je pro člověka smrtelné.

9:30 - Fukušima hlásí problémy s dalšími dvěma reaktory, které zatím fungovaly bez potíží. Na reaktorech 5 a 6 selhává chlazení.

8:51 - Podle Reuters se nyní zdá, že současná jaderná krize je horší než nehoda americké atomové elektrárny Three Mile Island v roce 1979. Ta dosáhla šestého stupně na sedmibodové škále MAAE pro posuzování poruch a havárií jaderných zařízení. Katastrofa v sovětském Černobylu se jako jediná řadí na sedmý stupeň. K ní má prý situace ve Fukušimě 1 velmi daleko.

8:48 - Japonská tisková agentura Kjódó uvedla, že poblíž reaktoru 3 byla naměřena radiace 400krát vyšší, než je roční povolený limit.

8:45 - Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) hoří nádrž s vyhořelým palivem v reaktoru a radioaktivita uniká "přímo" do ovzduší.

8:35 - Podle agentury Reuters odborníci zaznamenali lehce zvýšené hodnoty radiace i na ruském Dálném východě. Tamní úřady ale ujišťují, že vše je v povolených limitech.

8:02 - Část zaměstnanců elektrárny Fukušima byla z preventivních důvodů evakuována, asi 50 jich tam ale na místě dál zůstává. Japonci je oslavují jako hrdiny, kteří riskují své životy.

Japonská elektrárna Fukušima dříve a nyní po zničujících explozích
Japonská elektrárna Fukušima dříve a nyní po zničujících explozích | Foto: Reuters

7:52 - Rakouský ministr životního prostředí Nikolas Berlakovich zopakoval, že Vídeň v reakci na události v Japonsku chce, aby středoevropské jaderné elektrárny prošly testy odolnosti.

7:30 - Japonské akcie spadly kvůli jaderné krizi o 10,6 procenta, jejich denní ztráta byla třetí nejprudší v historii.

7:12 - Podle francouzské ambasády není vyloučené, že radiace dosáhne až k Tokiu. Agentura Kjódó uvedla, že radiace byla v hlavním japonském městě zaznamenána už zhruba hodinu a půl po výbuchu. Šlo však o nízké hodnoty, které nemohou člověka ohrozit na zdraví.

7:05 - Maďarské předsednictví v pondělním prohlášení zdůraznilo, že události v Japonsku nemají žádné dopady na evropské obyvatelstvo. Úrovně radiace jsou ve všech členských státech v normálu. "Musíme zdůraznit, že rozhodnutí využívat jadernou energetiku přináleží do výhradní kompetence členských zemí," podotklo předsednictví. Jaderné elektrárny má nyní 14 z 27 států EU.

6:51 - V Bruselu se v úterý v reakci na potíže s japonskými jadernými elektrárnami po pátečním ničivém zemětřesení uskuteční mimořádná schůzka expertů členských zemí na jadernou energetiku

6:33 - Francouzská ambasáda v Tokiu také vydala varování, že by nízká úroveň radiace mohla zasáhnout i japonskou metropoli. Během dneška se totiž otočil vítr a nyní fouká ze severu, směrem od Fukušimy k Tokiu.

6:20 - Premiér Naoto Kan vyzval Japonce žijící do 30 kilometrů od elektrárny, aby z preventivních důvodů nevycházeli z domu.

 

Právě se děje

Další zprávy