Japonská jaderná elektrárna Fukušima je jako časovaná bomba

Japonská jaderná elektrárna Fukušima je jako časovaná bomba
V okruhu třiceti kilometrů od Fukušimy 1 zavedly úřady bezletovou zónu.
Z místa bylo evakuováno na osm set zaměstnanců, asi padesát jich tam zůstává.
Podle agentury Kjódó byly jižně od postižené elektrárny naměřeny hodnoty radiace až stokrát vyšší než normálně. Tyto hodnoty prý mohou představovat nebezpečí, pokud by jim lidé byli vystaveni po dlouhou dobu, zdaleka ale nejsou smrtelné. (Na snímku zničená budova reaktoru č. 1 ve Fukušimě.)
Japonci z této oblasti, žijící do třiceti kilometrů od elektrárny, byli vyzváni, aby nevycházeli z domů, protože mohou přijít i další úniky radiace.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
15. 3. 2011 11:00

Tokio - Podle zpráv agentury Reuters nastaly v japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 výbuch u reaktoru dva a požár u reaktoru čtyři. Požár v budově reaktoru čtyři zřejmě také přispěl ke zvýšení radioaktivity. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) hořela nádrž s vyhořelým palivem v reaktoru a radioaktivita unikala přímo do ovzduší. Požár se už podařilo uhasit. Úroveň radiace u elektrárny přinejmenším dočasně "výrazně stoupla" a panují obavy, že by nízká hladina radiace mohla zasáhnout i japonskou metropoli.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy