Živě: Japonci se snaží odvrátit jadernou katastrofu

Zahraničí Zahraničí
14. 3. 2011 22:42
Obětí zemětřesení může být přes 10 tisíc. Sledujte situaci v Japonsku online
Japonský záchranář jde mezi troskami ve městě Otsuchi.
Japonský záchranář jde mezi troskami ve městě Otsuchi. | Foto: Reuters

Tokio - Havárie v jaderných elektrárnách, únik radioaktivity, nové otřesy, tisíce mrtvých. Z Japonska, které se ještě nestihlo vzpamatovat z pátečního zemětřesení a následné ničivé vlny tsunami, přichází jedna špatná zpráva za druhou.

Podle zatím posledních odhadů, které zveřejnila agentura AP, bude mrtvých přes 10 tisíc. Potvrzeno je zatím asi 5000 obětí.

Přes 40 tisíc lidí se pohřešuje. Do některých pobřežních oblastí se záchranáři ještě nedostali.

Země se v severovýchodním Japonsku třásla i ve středu, otřesy měly sílu 6, 2 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo pouhých 120 kilometrů od Tokia, ve směru k už tak poškozené jaderné elektrárně Fukušima 1.

V hale, kde stojí její třetí reaktor, explodoval vodík. Velké problémy hlásí i další dva z celkem šesti fukušimských reaktorů.  

Technici se snaží zabránit ještě větší katastrofě. Výbuch v elektrárně vyvolal po celém světě vzpomínky na Černobyl. 

22:40 - Energetici opět začali chladit palivové tyče v reaktoru Fukušima 2 mořskou vodou.

21:52 - Akcie ve Spojených státech oslabily. Náladu na burze ovlivňují obavy z dopadu ničivého zemětřesení a cunami v Japonsku na ekonomiku. Největší ztráty zaznamenaly kvůli problémům v jaderné elektrárně energetické společnosti, ztrácejí však i pojišťovny.

21:23 - Reaktory v japonských jaderných elektrárnách nebyly konstruovány tak, aby vydržely zemětřesení či tsunami. Tvrdí to jaderný inženýr Masaši Goto, který pomáhal s konstrukcí elektrárny Fukušima. Úřady podle něj nebezpečí podceňují.

19:57 - Seizmologové zaznamenali na severovýchodě Japonska otřesy o síle 5,7 stupně Richterovy stupnice, uvedla BBC.

19:42 - Zemětřesení by mohlo mít dopad na celosvětovou ekonomiku. Myslí si to alespoň Charles Hori Oka, profesor ekonomie na univerzitě v Osace. Obrovské náklady na obnovu by podle něj mohly vést k růstu úrokových sazeb nejen v Japonsku, ale i ve zbytku světa.

19:05 - Náklady na obnovu a rekonstrukci Japonska po rozsáhlém zemětřesení dosáhnou nejméně 180 miliard dolarů (3,1 bilionu Kč). To odpovídá zhruba třem procentům ročního výkonu japonské ekonomiky. Uvedla to dnes agentura Reuters ve své analytické zprávě.

18:33 - Rovněž Česká katolická charita chystá pomoc Japonsku. Ze svého krizového fondu už uvolnila 150 tisíc korun. Spustila také sbírkové konto a příspěvky pomocí dárcovských SMS zpráv, sdělil mluvčí Charity Jan Oulík. Přispět lze na účtu Charity 55660022/0800 u České spořitelny, var. s. 135. Lidé mohou přispívat i zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS CHARITACR na číslo 87777. Cena jedné SMS je je 30 korun, ze kterých získá Charita ČR do sbírky 27 korun.

18:01 - Češi mohou pomoci Japonsku prostřednictvím Českého červeného kříže. Kromě sbírkového účtu 222826/5500, var. s. 999, lze poslat i darovací SMS. Stačí poslat zprávu ve tvaru DMS CCK na telefonní číslo 87777. Cena je 30,- Kč, na konto ČČK bude připsáno 27,- Kč.

17:30 - ASN, francouzský úřad pro jadernou bezpečnost, v pondělí oznámil, že podle jeho názoru má nehoda v jaderné elektrárně Fukušima stupeň 5 nebo 6, a je stejně vážná jako ta, k níž došlo v roce 1979 americké jaderné elektrárně Three Mile Island. Japonské úřady přiřadily Fukušimě na stupnici vážnosti nehod, jež sahá od 1 do 7, stupeň 4.

17:20 - Celkem 91 zemí nabídlo Japonsku pomocnou ruku v souvislosti s následky katastrofálního zemětřesení. Japonská vláda přijala na základě svých potřeb pomoc od patnácti z nich. Většinou se jedná specializované záchranářské a lékařské týmy.

17:10 - Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Japonec Jukija Amano sdělil v pondělí členským státům této organizace ve Vídni, že japonské jaderné elektrárny byly poškozeny a zaplaveny, ale reaktorové nádoby zůstávají nedotčeny a únik radiace byl omezený.  

17:00 - Server německého magazínu Focus napsal, že kancléřka Merkelová jednala s dalšími členy vedení konzervativní CDU o budoucnosti německých jaderných elektráren. Podle Focusu se účastníci jednání dohodli, že pozastaví platnost zákona schváleného minulý rok, kterým se prodlužuje životnost těchto zařízení v průměru o 12 let.

16: 40 - Zhruba 450 000 lidí bylo v Japonsku evakuováno nepočítaje v to 80 000 těch, kteří museli opustit vymezené zóny kolem jaderných elektráren. Téměř dva miliony domácností v ledové severní části ostrova Honšů jsou bez dodávek energie, přibližně 1,4 millionu domácností je bez vody.

16:30 - Britské ministerstvo zahraničí vyzvalo Brity, aby zrušili všechny cesty do Tokia a severovýchodní části ostrova Honšů zničené pátečním zemětřesením, pokud k nim nemají skutečně zásadní důvod.

16:20 - Japonská vláda dodala do evakuačních center 230 000 jódových tablet v rámci preventivních opatření souvisejících s únikem radioktavity z jaderné elektrárny Fukušima. Sdělila to v pondělí Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

16:05 - Páteční zemětřesení, jež zasáhlo severovýchod Japonska, bylo čtvrtým nejsilnějším ve světě za posledních více než sto let. Svou intenzitou překonalo i zemětřesení v roce 1923, jež mělo magnitudu 7,9 stupně a způsobilo v tokijské oblasti smrt více než 140 000 lidí. 

Zničená budova reaktoru č.1 ve Fukušimě
Zničená budova reaktoru č.1 ve Fukušimě | Foto: Reuters

15:55 - President Barack Obama opět nabídl pomoc Japonsku, těžce postiženému pátečním katastrofálním zemětřesením, se slovy, že z pohledu na obrovitý rozsah škod v této zemi se mu svírá srdce.

15:40 - Lidem postiženým ničivým zemětřesením a vlnou tsunami pomáhají již stovky zahraničních záchranářů, ale Organizace spojených národů v pondělí sdělila, že zatím neplánuje nějakou větší záchrannou operace v Japonsku, pokud o ní Tokio nepožádá. 

15:30 - Japonská vláda v pondělí sdělila, že povoluje ropným společnostem uvolnit z povinných zásob 8,9 milionu barelů surové ropy, aby zmírnala zvyšující se nedostatek paliv vyvolaný výpadkem dodávek způsobených pátečním zemětřesením a následnou vlnou tsunami.

14:50 - Společnost TEPCO pumpuje vodu do reaktoru č. 2, jehož chladící systém vyřadil z činnosti výbuch vodíku v budově reaktoru č. 3, ve snaze ochladit ho. Její představitelé sdělili, že hladina vody stoupla a palivové tyče jsou již zpoloviny ponořeny. 

14:27 - Rakouské aerolinky Austrian Airlines (AUA) oznámily, že během letů z Vídně do Japonska bude v pondělí a v úterý na palubě jejich letadel vždy minimálně jeden expert na radioaktivní záření, který bude radioaktivitu měřit. Pokud by před přistáním na japonských ostrovech hrozilo nebezpečí, má za úkol piloty v kabině ihned varovat.

 

Výbuch vodíku v budově reaktoru č. 3 v elektrárně Fukušima
Výbuch vodíku v budově reaktoru č. 3 v elektrárně Fukušima | Foto: Reuters

14:20 - Zemětřesení zasáhlo také výrobce fotoaparátů Canon: některé z jeho továren na ostrově Honšú jsou těžce poškozené. Mimo provoz mohou zůstat i měsíc či déle.

14:10 - Ruský premiér Vladimir Putin řekl v pondělí v souvislosti se situací v jaderné elektrárně Fukušima, že globální jaderná katastrofa je málo pravděpodobná.

13:59 - V záplavě špatných zpráv z Japonska jedna dobrá: Japoncům přeje počasí. Podle německého meteorologa Martina Jonase vane v oblasti, kde stojí jaderná elektrárna Fukušima 1, příznivý západní vítr, který nebezpečné látky unikající do ovzduší odnáší nad Pacifik.

13:25 - Dvě zařízení firmy Westinghouse na produkci jaderného paliva v Japonsku jsou od pátku zavřena. Sdělil to v pondělí vysoký představitel firmy Toshiba, která Westinghouse vlastní.

13:05 - Švýcarská vláda v pondělí oznámila, že "dává k ledu" všechny plány na výstavbu nových jaderných elektráren v zemi. Než se k nim vrátí, hodlá přezkoušet veškerá stávající nukleární zařízení ve Švýcarsku.

13:00 - Japonsko uvolní 1,26 milionu kilolitrů surové ropy ze svých rezerv. Toto množství stačí v zemi poničené zemětřesením plně k pokrytí poptávky na tři dny.

Takto to vypadá ve městě Miyako, které se nachází v prefektuře Iwate.
Takto to vypadá ve městě Miyako, které se nachází v prefektuře Iwate. | Foto: Reuters

12:41 - Technici začali pumpovat do přehřívajícího se reaktoru v elektrárně Fukušima vodu v naději, že se ho podaří zchladit. Sdělila to agentura DžiDži.

12:30 - Před výbuchem v hale druhého poškozeného reaktoru elektrárny Fukušima bylo zasaženo radiací 22 osob. Zvýšené radiokativitě jich mohlo být vystaveno ale až 190.

12:21 - Hladina vody v poškozeném reaktoru byla v pondělí v noci téměř na nule. Sdělil to provozovatel elektrárny, společnost Tepco.

12:10 - Tyče s jaderným palivem v reaktoru poškozeném pátečním zemětřesením jsou nyní zcela obnaženy. Sdělila to agentura DžiDži s odvoláním na provozovatele elektrárny, společnost Tepco.

11:52 - Ruský premiér Vladimir Putin během návštěvy v Tomsku oznámil, že se Rusko navzdory japonské tragédii jaderné energetiky nevzdá. Nukleární elektrárny chce Moskva podle plánu stavět i dál. Indie naopak oznámila, že své jaderné reaktory důkladně prověří. Indie má celkem 20 nukleárních elektráren, z nichž většina stojí na pobřeží.  

11:43 - Palivové články ve druhém reaktoru elektrárny Fukušima 1 už nejsou zcela ponořené ve vodě, hlásí japonská média. Hladina vody v chladícím systému reaktoru klesla. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost ale vyloučil, že by se schylovalo k podobné tragédii jako před 25 lety v Černobylu.

11:39 - Jižní Korea, Hongkong, Singapur a Filipíny oznámily, že potraviny dovážené z Japonska začnou testovat na přítomnost radioaktivity.

11:33 - Oficiálně potvrzených obětí je podle policie už 5000.

11:28 - Ve Fukušimě 2, druhé z poškozených elektráren, se odborníci snaží obnovit chlazení ve dvou reaktorech. I když to zvažovali, v žádném z celkem čtyř reaktorů zatím nemuseli snižovat tlak. Hodnoty radioaktivity v okolí elektrárny jsou podle japonských úřadů v normálu.

11:17 - Nejméně šest japonských přístavů je v troskách. Čtyři z nich - Hačinohe, Sendaj, Išinomaki a Onahama na severovýchodě země - zůstanou mimo provoz měsíce, možná roky. Zpustošení přístavů v Japonsku zásadně naruší celosvětový námořní obchod. Japonskou ekonomiku připraví o 3,4 miliardy dolarů denně, píše odborný magazín Lloyd's List Intelligence.

11:09 - Německá vláda zváží, zda Německo přeci jen - v souvislosti se závažnými poruchami jaderných elektráren v Japonsku - nevystoupí z jaderné energetiky. Píše to Spiegel Online. Právě kabinet kancléřky Angely Merkelové přitom před časem zrušil rozhodnutí sociálních demokratů a Zelených, kteří v době svého vládnutí německý odklon od jádra schválili. 

10:50 - Zdevastovanému Japonsku už nabídlo pomoc 69 států a organizací. Mezi nimi je podle agentury AP také Čína. Její první záchranný tým pracuje v japonské prefektuře Iwate.

10:15 - I když je potvrzeno "jen" zhruba o 4500 obětí, řada pobřežních oblastí zasažených přívalovou vlnou je stále nedostupná, nebo je záchranářské týmy ještě nestihly projít. Jen v přístavním městě Minamisanriku, které tsunami zcela smetla z povrchu zemského, je pohřešováno 9500 lidí. Úřadům se zatím nepodařilo zjistit, zda se někomu z těchto nezvěstných podařilo dostat do bezpečí nebo ne. 

Foto: Reuters

9:30 - Japonské přístavy, kterými prochází kolem sedmi procent průmyslové produkce země, páteční zemětřesení a následná vlna tsunami těžce poškodily. Tyto škody jsou odhadovány na miliardy dolarů, uvedení některých přístavů do provozu potrvá měsíce.

8:30 - Počet mrtvých  i nezvěstných neustále stoupá. Podle agentury Reuters páteční právalová zabíjela ve více než dvanácti ze sedmačtyřiceti japonských prefektur. Poslední odhady mluví o téměř 45000 mrtvých a 45 000 nezvěstných.

7:30 - USA kvůli naměřené slabé radioaktivitě stahují z postižené oblasti své loďstvo a letectvo. Zástupce americké flotily podle AP uvedl, že naměřená slabá radiace pochází z kouřového mračna a výparů z porouchané jaderné elektrárny Fukušima.

6:30 - Na pobřeží japonské prefektury Mijagi bylo v pondělí objeveno dalších 1000 těl. Jen v této prefektuře tak v důsledku pátečního zemětřesení a přívalové vlny tsunami přišlo podle odhadů o život více než 10 000 lidí. Sdělila to agentura AP s odvoláním na oficiální zdroje.

05:54 - V hale třetího reaktoru jaderné elektrárny Fukušima 1 vybuchl vodík, tři lidé jsou zraněni a sedm se pohřešuje. Vláda i energetická společnost Tepco ale potvrdily, že vnitřní obálka reaktoru zůstala neporušena. Úřady zároveň odvolaly původně vydané nové varování před ničivou vlnou cunami po dopoledním silném následném otřesu v Tokiu.

Souhrn víkendových zpráv z Japonska najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy