Další výbuch v japonské elektrárně, reaktor vydržel

Zahraničí Zahraničí
14. 3. 2011 7:55
Sever Japonska zasáhlo další zemětřesení. Počet obětí toho pátečního přesáhne 10 tisíc
Foto: Reuters

* Únik radioaktivity z poškozených elektráren je zatím malý * V Evropě sílí hlasy kritiků jaderné energetiky * Počet obětí zemětřesení a tsunami v Japonsku přesáhne 10 tisíc

Tokio - Severovýchod Japonska, zničený pátečním silným zemětřesením o síle 8,9 stupňů Richterovy škály a následnou vlnou tsunami, není ušetřen dalších otřesů.

Dnes zasáhlo oblast nové zemětřesení o síle 6, 2 stupně, epicentrum se nacházelo pouhých 120 kilometrů od Tokia, ve směru k jaderné elektrárně Fukušima 1.

Tam v hale, kde stojí třetí reaktor, dnes explodoval vodík. Tři lidé jsou zranění, sedm se pohřešuje.

Vláda ale oznámila, že reaktor nebyl porušen a nehrozí únik radioaktivity. Ve stejné elektrárně spadla v sobotu konstrukce budovy u prvního reaktoru.

V tomto reaktoru nadále hrozí nebezpečí roztavení jádra, zaměstnanci se ho snaží ochladit mořskou vodou.

Z dvacetikilometrového pásma kolem Fukušimy úřady evakuovaly více než 200 tisíc osob.

Dobrá zpráva přišla z další atomové elektrárny v Onagawě, která po pátečním zemětřesení hořela. Experti zjistili, že tam žádná radiace neunikla.

Japonská krize zesiluje v Evropě hlasy kritiků jaderné energetiky. Rakouská vláda hodlá požádat o takzvané testy odolnosti jaderných elektráren na kontinentě, o víkendu se uskutečnilo několik protiatomových demonstrací v Německu a Francii.

Mezitím narůstá počet obětí zemětřesení a tsunami. V nejpostiženější prefektuře Mijagi našli záchranáři dalších dva tisíce těl, celkový počet obětí je odhadován na více než deset tisíc.

Do některých míst se ještě záchranáři od pátku nedostali.

Záchranné týmy a pomoc poslalo několik desítek zemí. V nejpostiženější zóně pracují američtí, čínští i jihokorejští specialisté se psy, aby se pokusili najít v troskách budov přeživší.

Záchrané a hasičské týmy vyslaly i Velká Británie a Rusko, ruská společnost Rosatom nabídla pomoc při odstraňování problémů na jaderných reaktorech.

Dva miliony japonských domácností jsou nyní bez proudu a vláda vyzvala všechny ostatní Japonce, aby s elektřinou šetřili.

Škody způsobené přírodní katastrofou odhadují finanční analytici z Credit Suisse na 15 bilionů jenů (přes 170 miliard dolarů). 

Akcie na tokijské burze se dnes propadly o 7, 5 procent a zaznamenaly nejhlubší jednodenní ztrátu od vrcholu finanční krize v říjnu 2008. Trh se obává dopadů těžkého zemětřesení a vlny cunami na domácí ekonomiku a státní finance.

Hlavní index Nikkei 225 v závěru podle zprávy agentury Reuters klesl na zhruba 9620 bodů, nejníže za čtyři měsíce. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy