Nekalé jednání čističky Budds Farm na jihu Anglie vyvolalo rozsáhlou kritiku mezi britskou veřejností i biology. Ti varují před tím, že společně s nezředěnými splašky se do moří vypouští i velké množství škodlivých chemikálií.
"Všechny chemické látky, od kterých se snažíme držet naše děti dál, protože jsou toxické, se přesně tady vypouští. A stejně tak toxické mohou být i pro veškerý mořský život," uvedl pro britský server BBC mořský biolog Alex Ford.
Budds Farm, která je největší čističkou v oblasti jižní Anglie, zpracovává splašky od více než 410 tisíc obyvatel a projde jí až 109 milionů litrů odpadních vod denně. Už v minulosti byla obviněna z jejich nelegálního vypouštění. Naposledy dostala kvůli svému protizákonnému jednání v červenci tohoto roku pokutu 90 milionů liber (v přepočtu 2,7 miliardy korun).
"Když jsem letěl s dronem nad vodou, nemohl jsem uvěřit tomu, co jsem viděl," uvedl pro BBC fotograf Pearsall. "Lidé na sociálních sítích byli v údivu, v jakém rozsahu se toto v zemi děje. A dochází k tomu neustále podél našich břehů. A to zkrátka musí přestat," dodal fotograf.
Incident s čističkou Budds Farm totiž není jediným případem nelegálního vypouštění splašků do britských vodních toků. Podle BBC se podobné případy staly v loňském roce po celé zemi až 400tisíckrát.
Zacházení se surovými odpadními vodami je v poslední době důležitým tématem i mezi britskými poslanci. Ochránci přírody je před několika dny kritizovali za zamítnutí zákona, který měl zavést nová pravidla pro vodovodní společnosti a zabránit tomu, aby se nezředěné odpadní vody dostávaly do britských moří a řek.