Tisíce Poláků demonstrovaly proti zpřísnění potratového zákona. Požadují dostupnější antikoncepci

ČTK ČTK
1. 10. 2016 18:25
Před budovou polského parlamentu protestovaly tisíce Poláků proti přijetí nového zákona o zákazu potratů. Polští zákonodárci minulý týden v prvním čtení podpořili zákaz umělého ukončení těhotenství s jedinou výjimkou a to v případě bezprostředního ohrožení života matky. V obou komorách parlametu převažují konzervativci, zákon tak s největší pravděodobností schválí. Lékaři, kteří by potrat provedli hrozí vězení. Ročně se v Polsku provede méně než dva tisíce potratů. Podle odhadů ale až 150 tisíc Polek jede na potrat do zahraničí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Varšava - Tisíce Poláků v sobotu protestovaly před budovou parlamentu ve Varšavě proti chystanému zpřísnění protipotratového zákona. Na takzvaný černý protest přišla řada lidí oděna v šatech černé barvy, informovala agentura AP.

Polští zákonodárci minulý týden v prvním čtení podpořili zákaz umělého ukončení těhotenství s jedinou výjimkou a to v případě bezprostředního ohrožení života matky. Lékařům, kteří by provedli nedovolený potrat, by hrozilo až pětileté vězení.

Vzhledem k převaze konzervativců v obou komorách parlamentu se zdá být definitivní přijetí kontroverzního zákona už jen otázkou času.

Organizátoři protestu uvedli, že si přejí v Polsku co nejméně potratů, tohoto cíle by se ale podle nich mělo dosáhnout lepší sexuální výchovou na školách a snadnějším přístupem k antikoncepčním přípravkům. Naprostý zákaz potratů, který by se dotkl například i obětí znásilnění, by podle nich byl "barbarský".

Polsko má už nyní jeden z nejpřísnějších protipotratových zákonů v Evropě. Dosud je možné těhotenství ukončit v případě, že existuje riziko pro zdraví či život matky, pokud vyšetření prokáže nezvratné poškození plodu či pokud je zplození dítěte výsledkem znásilnění či incestního styku.

V zemi se uskuteční ročně méně než 2000 legálních interrupcí. Nevládní organizace ale odhadují, že ji podstoupí v zahraničí každý rok mezi 100 tisíci a 150 tisíci Polek.

 

Právě se děje

Další zprávy