Polští duchovní bojují proti dětem ze zkumavky

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
28. 4. 2013 16:53
Mladá polská katolička na protest demonstrativně opustila církev
Mikroskopický snímek spermie, která právě proniká do vajíčka.
Mikroskopický snímek spermie, která právě proniká do vajíčka. | Foto: Reuters

Varšava (od naší spolupracovnice) - Polskem znovu cloumají emoce kvůli umělému oplodnění. Tamní biskupové zveřejnili dokument, v němž požadují zákaz jedné z metod asistované reprodukce, známé jako "in vitro".

Vznik dětí ze zkumavky přirovnali k "pěstování rostlin nebo chovu zvířat". Pobouřili tak část společnosti, která postoj duchovních považuje za nedůstojný a nemorální.

"To, co se děje v botanice a zoologii, se nesmí zkoušet na člověku," soudí biskup Henryk Hoser, který je jedním z nejhlasitějších odpůrců umělého oplodnění in vitro. Poslancům, kteří by takový zákon podpořili, vyhrožuje exkomunikací.

Mladá Polka, která se jako první narodila díky umělému oplodnění in vitro, se rozhodla kvůli postoji kněží z církve vystoupit.

Podle ní biskupové šíří v zemi nenávist vůči takto narozeným lidem. "Jsem vychována v katolické rodině a ctím křesťanské hodnoty... Nechci však figurovat v žádných církevních spisech," řekla pětadvacetiletá Agnieszka Ziólkowská serveru gazeta.pl .

Dokument episkopátu byl podle ní "poslední kapkou", která ji k rozhodnutí o apostázi, tedy odvrácení od církve, dohnala.

Polští věřící.
Polští věřící. | Foto: Reuters

Ziólkowská považuje přístup kněží za urážku lidí, kteří jsou na světě právě díky vědeckému pokroku. "Kdyby biskup Hoser byl premiérem, nežila bych a ani dalších 30 000 dětí by nebylo na světě," řekla novinářům.

Výroky kněží o "Frankensteinových dětech" podle ní narušují důstojnost osob narozených díky metodě in vitro. "Je to stigmatizace a diskriminace z hlediska početí," řekla listu Glos Wielkopolski.

Upozornila zároveň, že vznikla paradoxní situace, kdy do rodinných záležitostí mluví kněží, kteří nemají ani ponětí o tom, co znamená být neplodným párem.

Duchovní ovšem tvrdí, že jejich snahou je lidi chránit. Varují, že metoda in vitro je spojena s rizikem genetických vad. "V Polsku chybí zákon, který by stanovil, jaká je hodnota lidského života a jaký status má embryo. ´In vitro´ musí být zakázané," konstatoval Hoser.

Lékař připravuje vajíčko na umělé oplodnění.
Lékař připravuje vajíčko na umělé oplodnění. | Foto: Reuters

Církev kritizuje zejména zmrazování embryí, což považuje za jejich zabíjení. "Většina zmrazených a rozmrzlých embryí při tomto procesu odumírá nebo není schopna dalšího zdravého vývoje. Každé z nich je přitom člověk," argumentuje.

Polský episkopát, který dokument po několikaměsíční přípravě vydal, zároveň odsuzuje potraty, eutanazii či antikoncepci, jež mnoho let jitří katolickou společnost. Politiky vyzval, aby v této citlivé otázce udělali jasno.

Duchovní rovněž kritizují vládní program, který od července předpokládá poskytování státní podpory pro umělé početí. V Polsku sice působí desítky klinik, které oplodnění in vitro umožňují, avšak zájemci si ho až dosud museli hradit sami.

Parlament dosud neschválil žádný zákon, který by tuto problematiku řešil. Vláda se ovšem rozhodla pro státní podporu na základě ministerské vyhlášky. Předpokládá se, že by se díky tomuto opatření v Polsku mohlo narodit každý rok až o 5000 dětí více.

Přihlásit se mohou ženy do 40 let, které se alespoň rok léčily kvůli neplodnosti. Jeden pokus přijde zhruba na osm tisíc zlotých (50 000 korun). Církev, která má v zemi značný vliv, to považuje za "plýtvání" státními prostředky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy