Polská levice chce bezplatné potraty, uspěje jen těžko

ČTK ČTK
5. 7. 2011 17:00
Politickou scénou v Polsku opět hýbou spory o umělé přerušení těhotenství
Poláci jsou většinou proti umělému přerušování těhotenství (ilustrační foto)
Poláci jsou většinou proti umělému přerušování těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Varšava - Levice v Polsku chce, aby ženy měly právo na bezplatný potrat. Takový návrh zákona v pondělí představil Svaz demokratické levice (SLD).

V parlamentu přitom již několik dní leží návrh jiné novely, jejíž autoři chtějí umělé přerušení těhotenství naopak zcela zakázat.

Že by se něco na současném stavu v Polsku v tomto ohledu změnilo, je ale málo pravděpodobné. Zemi za několik měsíců čekají volby, a tak se problematika potratů stává hlavně nástrojem politiků v boji o hlasy voličů.

"Se ženami se dnes zachází asi tak jako v Saúdské Arábii nebo v Íránu," myslí si Marek Balicki z SLD o situaci Polek. Jeho strana navrhuje, aby ty ženy, které nebudou chtít porodit, mohly do 12. týdne těhotenství podstoupit potrat.

Za tento zákrok by měl platit stát. SLD také chce, aby zdravotní pojišťovna ženám hradila antikoncepci. Nyní za ni musejí platit.

V silně katolickém Polsku nyní platí jeden z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě. Ženy ho mohou podstoupit, jen pokud je v ohrožení jejich život, plod je vážně poškozen, nebo pokud otěhotní v důsledku znásilnění nebo incestu.

V roce 2009 polští lékaři podle oficiální statistiky provedli skoro 540 legálních potratů, údaje o tom, kolik jich vykonali "na černo", chybí.

Potrat v žádném případě?

Zřejmě jde ale o desítky tisíc případů ročně. Zákrok podle informací polských médií stojí okolo 2000 zlotých (12 320 korun), což je pro mnoho žen v často složité osobní nebo materiální situaci částka, kterou si nemohou dovolit zaplatit.

Aktivistům bojujícím za ochranu života od okamžiku početí se během posledních měsíců podařilo sesbírat okolo půl milionu podpisů pod iniciativu, aby potrat nebyl povolen v žádném případě.

Mariusz Dzieržawski z Nadace Pro - Právo na život říká, že většinu legálních interrupcí lékaři provádějí v případě poškození plodu, nebo když je vysoce pravděpodobné, že dítě by trpělo nevyléčitelnou, životu nebezpečnou nemocí.

"Zabíjení nemocných dětí je něčím výjimečně odporným, současný zákon je na úrovni hitlerovského Německa, které považovalo nemocné za bezcenný odpad," tvrdí tento protipotratový aktivista.

Politicky nebezpečné téma

Poslanci minulý týden nepodpořili návrh SLD, kteří chtěli iniciativu protipotratových aktivistů vyhodit do koše.

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Při hlasování neplatila stranická disciplína, někteří poslanci tvrdili, že návrh levice nepodpořili proto, že nechtěli ignorovat iniciativu, kterou podpořilo více než půl milionu lidí.

To, že by nakonec hlasovali za zpřísnění současných předpisů, je ale nepravděpodobné.

"Různé skupiny, které se snaží na sebe upozornit voliče, se před volbami snaží současný kompromis změnit," řekl v pondělí polský prezident Bronislaw Komorowski. Poláci si poslance a senátory vyberou zřejmě 9. října.

Podle průzkumu agentury CBOS zveřejněného před rokem si 36 procent Poláků myslí, že potraty by měly být až na některé výjimky zakázány, 14 procent bylo pro úplný zákaz.

S určitými omezeními by interrupce povolilo 38 procent respondentů a bez omezení sedm procent.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V Brně uhořeli čtyři lidé během nočního požáru železničního vagonu

Při požáru železničního vagonu v Brně uhořeli v noci na dnešek čtyři lidé. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Podle něj vagon plný odpadu zřejmě sloužil jako noclehárna pro bezdomovce. Hasiči označují požár za jeden z nejtragičtějších na jižní Moravě za posledních pět let.

Hasiči dostali informaci o požáru v blízkosti Široké ulice kolem 00:30. "Museli jsme natáhnout asi 200 metrů dlouhé hadicové vedení, abychom se k požáru dostali. Plameny zasáhly starý odstavený železniční vagon mimo kolejiště, který zřejmě sloužil jako noclehárna pro bezdomovce," uvedl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy