Tisíce Jemenců vyšly do ulic, protestují proti povstalcům

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2015 22:21
Šíitští rebelové ovládli metropoli Saná loni v září. Tento týden navíc obsadili sídlo prezidenta.
Jemenská armáda v ulicích metropole Saná
Jemenská armáda v ulicích metropole Saná | Foto: Reuters

Saná - Na 20 tisíc lidí se dnes sešlo v jemenské metropoli Saná na první velké demonstraci proti šíitským povstalcům z kmene Hútíů. Podobné desetitisícové protesty se konaly i v jiných městech.

Rebelové hlavní město ovládli již loni v září, tento týden však obsadili sídlo prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího, který následně ve čtvrtek spolu s premiérem Chálidem Baháhem odstoupil, a obklíčili rezidence řady vysokých činitelů, včetně členů vlády. Informovala o tom agentura AFP.

Napětí v Saná během dne stouplo poté, co do města vjel konvoj desítek vozidel s ozbrojenými členy domorodých kmenů. Jejich záměrem je evakuovat představitele jemenských úřadů, jejichž rezidence obklopili šíitští vzbouřenci. Obě strany o tom jednají s cílem vyhnout se krveprolití.

"Pryč, pryč s vládou Hútíů," skandoval dav lidí, kteří se před sídlem premiéra sešli na výzvu Hnutí odmítnutí, které nedávno vzniklo v reakci na posilování moci šíitských rebelů. Několik desítek povstaleckých bojovníků se snažilo demonstranty rozehnat, s rostoucím počtem účastníků protestu se ale podle AFP stáhli. Od sídla premiéra se pak dav vydal k prezidentskému paláci, údajně na znamení nesouhlasu s jeho čtvrteční rezignací.

Protest skončil v klidu, protože šíitští ozbrojenci pochod už jen sledovali a více se ho nepokoušeli zastavit. Nicméně někteří svědci uvedli, že několik desítek lidí Hútíové později zadrželi.

Agentura AP s odvoláním na nejmenované bezpečnostní činitele napsala, že desetitisícové demonstrace s podobnými požadavky protestujících jako v Saná se dnes konaly také na jihozápadě země ve městech Táizz, Ibb a Zamár, která obývají převážně sunnité. Ve městě Hudajdá, kde se rovněž protestovalo, ozbrojenci Hútíů do demonstrantů prý stříleli a nejméně tři zranili.

Jemenský parlament se kvůli současné politické situaci v zemi má sejít v neděli k mimořádnému zasedání a zaujmout stanovisko k prezidentově abdikaci. Vzhledem k silné přítomnosti šíitských ozbrojenců a panujícímu napětí v metropoli není podle AFP jisté, zda se schůze sněmovny uskuteční.

Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. Loni v září se jim podařilo vstoupit i do metropole Saná. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadího dlouholetému předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy