Šíitští povstalci obsadili v Jemenu prezidentský palác

Aktualizováno 20. 1. 2015 22:22
Stalo se tak po pondělních prudkých bojích, které si vyžádaly devět mrtvých a na 90 zraněných.
Povstalci z kmene Hutí  na silnici vedoucí k prezidentskému paláci v Saná.
Povstalci z kmene Hutí na silnici vedoucí k prezidentskému paláci v Saná. | Foto: Reuters

Saná - Šíitští povstalci z kmene Hutí po krátkém boji s prezidentskou gardou obsadili prezidentský palác v jemenské metropoli Saná.

Stalo se tak po pondělních prudkých bojích, které si vyžádaly devět mrtvých a na 90 zraněných.

Prezident se však nachází v domě, který v jiné části města rebelové ostřelovali z minometů.

Vůdce povstalců večer v dlouhém televizním projevu varoval před další eskalací situace, pokud prezident neurychlí prosazení dohody zaručující mimo jiné větší moc šíitům a přeobsazení komise zabývající se návrhem nové ústavy.

Šéf rebelů Abdal Málik Hútí podle agentury AP řekl, že pokud jde o prezidenta, všechny "možnosti jsou otevřené" a stupňování konfliktu "nemá žádnou hranici". Prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hadího kritizoval za to, že prý kryje korupci a odmítá nasadit armádu do boje s Al-Káidou.

Kvůli krizovému vývoji v Saná se dnes v New Yorku za zavřenými dveřmi sešla Rada bezpečnosti OSN. Ve svém prohlášení pak odsoudila útok na prezidentův palác i rezidenci a Hadímu vyjádřila podporu. K ukončení bojů vyzval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Stav prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hadího, jenž je spojencem USA, nebylo podle agentury AFP možné zjistit. Jeden z vojenských činitelů agentuře AP řekl, že prezident vyvázl nezraněn.

Některé země - například Francie, Velká Británie či Nizozemsko - kvůli napjaté situaci přerušily provoz svých zastupitelských úřadů.

Jednání nepomohlo

Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí a vláda premiéra Chálida Báhaha se snažili s rebely jednat o změně návrhu ústavy, ale neúspěšně.

V původním návrhu ústavy se počítá se zavedením federálního systému, který Jemen rozdělí na šest federálně spravovaných oblastí. Šíité to označují za spiknutí, jehož cílem je rozdělit Jemen.

Hlavní vliv při přípravě ústavy měl šéf Hadího kabinetu Ahmad Avád bin Mubárak, jehož šíité unesli o víkendu. Šíité tvrdí, že ústava, jak je navržena nyní, jim odřízne přístup k moři. Tradičně obývají oblast Saada na severu země u hranice se Saúdskou Arábií.

Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. V září se jim podařilo vstoupit i do metropole Saná.

Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadího dlouholetému předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy