Útok v Saná: Jemen je podle ministryně krok od převratu

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2015 21:45
Z místa byla podle výpovědí očitých svědků slyšet silná střelba a výbuchy minometných granátů.
Povstalci z kmene Hutí u prezidentského paláce v jemenské metropoli Saná.
Povstalci z kmene Hutí u prezidentského paláce v jemenské metropoli Saná. | Foto: Reuters

Saná - Šíitští povstalci v Jemenu obsadili státní tiskovou agenturu a televizi a zaútočili na konvoj premiéra Chálida Báhaha.

U paláce prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího se střetli s jeho gardou. V palbě zemřelo podle aktuálních informací jemenského ministerstva zdravotnictví nejméně devět lidí a 90, včetně civilistů, bylo zraněno.

Odpoledne uzavřeli povstalci a prezidentská garda příměří. Večer ale agentury Reuters a AFP hlásily, že povstalci obklíčili republikánský palác, v němž žije premiér.

Podle AFP Báhah v republikánském paláci sídlí od října, kdy byl jmenován premiérem. "Ozbrojenci palác obklíčili a premiér je uvnitř," řekl agentuře Reuters mluvčí vlády. Obklíčení budovy agentuře potvrdili i dva očití svědci.

Ministryně informací Nadja Sakkáfová řekla agentuře AP, že šíité odmítají zveřejnit jakékoli prohlášení vlády. Podle ní je Jemen krok od převratu.

Šíité už v sobotu unesli šéfa Hadího kabinetu Ahmada Aváda bin Mubáraka, který patří ke skupině, jež pracuje na nové ústavě.

Země se propadá do chaosu

Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat území. Jsou dobře vyzbrojeni a v září se jim podařilo vstoupit i do Saná.

Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadímu předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy