Tisíce evakuovaných Kanaďanů by se měly vrátit domů do dvou týdnů, hasiči nad požárem vyhráno nemají

ČTK ČTK
13. 5. 2016 7:46
Ačkoliv se požár v kanadské provincii Alberta dosud nepodařilo hasičům dostat pod kontrolu, úřady už počítají s tím, že bezmála 90 tisíc evakuovaných lidí se do dvou týdnů vrátí zpět do svých domovů. Podle meteorologů v příštích dnech v Albertě opět porostou teploty a zesílí vítr, což bude šíření ohně pohánět. Podle úřadů se již požár nešíří takovou rychlostí jako minulý víkend, kdy hrozil přerůst na území sousedního státu Saskatchewan.
Požár v okolí města Fort McMurray.
Požár v okolí města Fort McMurray. | Foto: Reuters

Edmonton (Kanada) - Lidé, kteří museli opustit své domovy kvůli mohutnému požáru v kanadské provincii Alberta, by se mohli do dvou týdnů vrátit domů. S tímto plánem počítají úřady, které chtějí umožnit zájemcům návrat navzdory tomu, že oheň se dosud nepodařilo zcela zkrotit. Požár stále zuří na území o ploše 2410 čtverečních kilometrů a předpověď počasí jeho hašení nijak nenahrává, uvedla agentura AP.

"Vím, jak je stresující opustit všechno a být pryč z domova prodlužující se dobu. Vím, jak silná je touha vrátit se co nejdříve zpět," řekla novinářům albertská ministryně pro záležitosti měst Danielle Lariveeová, která má za sebou zkušenost s evakuací z domova při požáru před pěti lety. Úřady podle ní zahájily přípravy na návrat více než 88 tisíc lidí, kteří byli evakuováni z nejpostiženějšího města Fort McMurray a okolních obcí. Jejich návrat však připadá v úvahu nejdříve za dva týdny, dodala ministryně.

Podle meteorologů v příštích dnech v Albertě opět porostou teploty a zesílí vítr, což bude šíření ohně pohánět."Ještě máme hodně daleko do konce tohohle boje, zatím se snažíme likvidovat nejhorší ohniska požáru," řekl albertský manažer ochrany přírody Chad Morrison.

Podle úřadů se již požár nešíří takovou rychlostí jako minulý víkend, kdy hrozil přerůst na území sousedního státu Saskatchewan. Nyní se od jeho hranic nachází asi 13 kilometrů.

Oheň na území Fort McMurray zničil 2432 staveb a 530 jich poškodil. Bez úhony přečkalo 25 tisíc staveb. Důležité pro rychlou obnovu města je to, že zůstaly zachovány klíčové instituce a infrastruktura. K postupnému návratu se chystají rovněž těžařské společnosti, které v okolních oblastech ropných písků kvůli požáru musely přerušit dobývání ropy.

Živel zuří v Albertě už týden a podle agentury AP zřejmě půjde o nejdražší přírodní katastrofu v dějinách Kanady.
 

Právě se děje

Další zprávy