Požár v kanadské Albertě stále zuří, dým už dospěl do Saskatchewanu. 88 tisíc lidí opustilo domovy

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 5. 2016 19:51
Živel zuří už týden a podle agentury AP zřejmě půjde o nejdražší přírodní katastrofu v dějinách Kanady. Evakuováno už bylo téměř devadesát tisíc lidí z města Fort McMurray a požár postihl celkem zhruba dva tisíce kilometrů čtverečních. Rozšíření plamenů ale hrozí ještě na větší území. Analytici zatím odhadli, že škody na majetku činí nejméně sedm miliard kanadských dolarů (asi 128 miliard korun). Albertská premiérka Rachel Notleyová uvedla, že náprava rozsáhlých škod potrvá mnoho měsíců.
Západokanadská provincie Alberta vyhlásila stav ohrožení kvůli rozsáhlému lesnímu požáru v okolí města Fort McMurray.
Západokanadská provincie Alberta vyhlásila stav ohrožení kvůli rozsáhlému lesnímu požáru v okolí města Fort McMurray. | Foto: Reuters

Fort McMurray (Kanada) - Navzdory slabému dešti se požár v západokanadské provincii Alberta hasičům stále nedaří dostat pod kontrolu. Poté, co se v sobotu během jediného dne plocha území zachváceného ohněm zdvojnásobila na 2000 kilometrů čtverečních, předpovídají úřady další šíření ohně, jehož hašení podle albertské vlády může trvat měsíce. Zasáhnout by mohl i sousední provincii Saskatchewan, kam už z Alberty dospěl hustý dým.

Podle serveru ICI Radio-Canada ale hrozí rozšíření plamenů až na tři tisíce kilometrů čtverečních. Živel zuří už týden a podle AP zřejmě půjde o nejdražší přírodní katastrofu v dějinách Kanady. Z nejvíce ohroženého města Fort McMurray bylo podle úřadů už evakuováno asi 88 tisíc lidí.

Jen během posledních dvou dnů úřady letecky evakuovaly 12 000 lidí, kteří se předtím z města přemístili do ubytovacích táborů ropných společností severně od města. Ty však mezitím rovněž začal ohrožovat oheň, a podle policie odtud proto budou během dneška evakuováni i zbylí lidé.

Několik minut trvající déšť dnes dal lidem chvilkovou naději, pak jej však opět vystřídalo teplé a suché počasí. "Doufáme tady v daleko více!" napsala na Twitteru albertská premiérka Rachel Notleyová k fotografii prvních srážek.

Největší požáry Severní Ameriky

Rozsáhlý lesní požár v západokanadské provincii Alberta si vynutí jednu z největších evakuací na území Severní Ameriky. Domovy muselo opustit 105 tisíc lidí, číslo ale ještě roste.

Zde jsou největší požáry v Severní Americe.

Září 1988 Požárům podlehla třetina - tedy cca 3200 km čtverečních - Yellowstonského národního parku, který je nejstarším národním parkem na světě.

Říjen 2007 Série ničivých požárů zasáhla jižní Kalifornii. Jedno z nejničivějších řádění živlu v historii státu si vyžádalo 14 obětí. Plameny sežehly 4400 kilometrů čtverečních území a zničily kolem 2000 domů, evakuace byla nařízena milionu lidí.

Květen 2011 Nejničivější požár v historii Arizony sežehl území o rozloze více než 2000 kilometrů čtverečních. Evakuováno bylo asi 10 000 lidí, 16 lidí zahynulo.

Září 2011 V celém Texasu se rozhořelo více než 190 požárů, které si vynutily evakuaci tisícovek lidí. Požáry zasáhly oblast o celkové rozloze 16 190 kilometrů čtverečních.

Červenec 2012 Dva nejničivější požáry v historii státu Colorado vyhnaly z domovů 32 000 lidí.

Září 2015 Dva lesní požáry v severní Kalifornii zachvátily celkem 580 čtverečních kilometrů plochy a zničily přes 1090 obydlí. Své domovy muselo opustit 23.000 lidí, pět lidí v plamenech zahynulo.

Bez silného a vytrvalého deště, který v nejbližší době meteorologové nepředpovídají, ale potrvá hašení požáru ještě měsíce, uvedli představitelé protipožární ochrany. S ohněm ve Fort McMurray a okolí bojuje 500 hasičů, které ze vzduchu podporuje 15 helikoptér a 14 letounů s vodou.

Protipožární služba podle televize ABC používá v boji s ohnivým živlem i drony. Bezpilotní letouny jsou vybavené infračervenými, ultrafialovými a tradičními kamerami ke zjištění hlavních ohnisek požáru a k vysledování jejich zdrojů v závislosti na čase, větru a dalších faktorech.

Ministryně pro místní správu provincie Alberta Danielle Lariveeová varovala obyvatele města, aby se nepokoušeli vrátit. Rozsah a očekávanou délku katastrofy naznačuje podle agentury Reuters i fakt, že jako nejlepší místa pro pobyt evakuovaných, kde se jim dlouhodobě dostane pomoci, úřady označily několik set kilometrů vzdálená města Calgary a Edmonton.

Museli zastavit těžbu ropy

Fort McMurray leží v centru oblasti těžby ropných písků a kvůli ohnivému peklu se zastavila až čtvrtina místní produkce ropy. Úřady také doufají, že se jim co nejdříve podaří dokončit evakuaci zbývajících lidí z táborů pro pracovníky těžebních společností na severu města. Z těchto zařízení, kam se původně uchýlili i někteří obyvatelé města, bylo už v uplynulých dvou dnech letecky dopraveno do bezpečí 12 tisíc lidí a dalších sedm tisíc odjelo po zemi. Evakuace pokračují i v neděli.

Jedna z největších ropných společností Syncrude v sobotu oznámila, že uzavírá svůj provoz severně od města a evakuuje kvůli kouři své zaměstnance. Albertská premiérka Rachel Notleyová později prohlásila, že oheň se může rozšířit až k hranici naleziště jiné společnosti Suncor. Podle úřadů však přímo na nalezištích velké škody nehrozí, protože jejich okolí je zbaveno porostu a tato místa mají velmi dobré protipožární vybavení.

Některé čtvrti města Fort McMurray, z nějž stále odjíždějí obyvatelé, se podle Reuters po požáru proměnily v ruiny. Analytici zatím odhadli, že škody na majetku činí nejméně sedm miliard kanadských dolarů (asi 128 miliard korun). Premiérka Notleyová uvedla, že náprava rozsáhlých škod potrvá mnoho měsíců.

Oheň podle úřadů už zničil více než 1600 domů. Některé rodiny mohly sledovat zkázu svých domovů v přímém přenosu z bezpečnostních kamer. Zpravodajský server starter911.com zveřejnil záznam z jednoho domu, který zachycuje situaci dvacet minut poté, co z něj uprchli jeho obyvatelé.

Živel zuří v Albertě už týden a podle agentury AP zřejmě půjde o nejdražší přírodní katastrofu v dějinách Kanady.
 

Právě se děje

Další zprávy