Zoufalství v kanadské Albertě narůstá. Plocha zasažená obrovským požárem narostla o polovinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2016 23:08
Rozsáhlý lesní požár v západokanadské provincii Alberta se během posledních hodin výrazně rozšířil a zasažená plocha stoupla za poslední den o polovinu na zhruba 1500 kilometrů čtverečních. Evakuace se již dotkla více než sta tisíc obyvatel města Fort McMurray a okolí. Fort McMurray leží v centru oblasti těžby ropných písků a kvůli ohnivém peklu, které se tam rozpoutalo, se zastavila až čtvrtina produkce ropy. Plameny přímo ohrožují dvě ropná naleziště a deset operátorů zastavilo těžbu. Oheň se rychle šíří kvůli trvajícímu silnému větru, vysokým teplotám a velkému suchu. Podle hasičů by mohl požár zastavit už jen silný déšť.
Lesní požár severně od Fort McMurray v kanadské Albertě.
Lesní požár severně od Fort McMurray v kanadské Albertě. | Foto: Reuters

Fort McMurray (Kanada) - Rozsáhlý lesní požár v západokanadské provincii Alberta se během posledních hodin výrazně rozšířil a zasažená plocha stoupla za poslední den o polovinu na zhruba 1500 kilometrů čtverečních. Informovala o tom místní vláda, která očekává, že oheň bude kvůli počasí dál rychle postupovat. V souvislosti s tím pokračuje hromadná letecká i pozemní evakuace z ohroženého města Fort McMurray, které už spěšně opustily desítky tisíc obyvatel.

Největší požáry Severní Ameriky

Rozsáhlý lesní požár v západokanadské provincii Alberta si vynutí jednu z největších evakuací na území Severní Ameriky. Domovy muselo opustit 105 tisíc lidí, číslo ale ještě roste.

Zde jsou největší požáry v Severní Americe.

Září 1988 Požárům podlehla třetina - tedy cca 3200 km čtverečních - Yellowstonského národního parku, který je nejstarším národním parkem na světě.

Říjen 2007 Série ničivých požárů zasáhla jižní Kalifornii. Jedno z nejničivějších řádění živlu v historii státu si vyžádalo 14 obětí. Plameny sežehly 4400 kilometrů čtverečních území a zničily kolem 2000 domů, evakuace byla nařízena milionu lidí.

Květen 2011 Nejničivější požár v historii Arizony sežehl území o rozloze více než 2000 kilometrů čtverečních. Evakuováno bylo asi 10 000 lidí, 16 lidí zahynulo.

Září 2011 V celém Texasu se rozhořelo více než 190 požárů, které si vynutily evakuaci tisícovek lidí. Požáry zasáhly oblast o celkové rozloze 16 190 kilometrů čtverečních.

Červenec 2012 Dva nejničivější požáry v historii státu Colorado vyhnaly z domovů 32 000 lidí.

Září 2015 Dva lesní požáry v severní Kalifornii zachvátily celkem 580 čtverečních kilometrů plochy a zničily přes 1090 obydlí. Své domovy muselo opustit 23.000 lidí, pět lidí v plamenech zahynulo.

Evakuační konvoje v pátek zhruba na hodinu zastavily ohnivé sloupy, které kolem silnice šlehaly až do výše 60 metrů. Nakonec ale přibližně 2500 aut se zhruba 7000 lidmi bezpečně projelo směrem na jih. Nekonečné kolony pomalu jedoucích aut z města proudí hustým kouřem i v sobotu. Zatím stále nejsou hlášeny žádné oběti na životech ani zranění.

V pátek letecky město opustilo celkem 5500 lidí a během soboty je měly následovat další 4000. Podle pátečních informací se evakuace už dotkla 105 000 obyvatel.

Albertská premiérka Rachel Notleyová podle zpravodajské stanice BBC uvedla, že letiště ve Fort McMurray je zatím v provozu. Centrum města je podle ní do značné míry netknuté, v pořádku je zatím i nemocnice, úpravna vody a telefonická centrála.

Městu však hrozí zkáza. Notleyová poznamenala, že napravení rozsáhlých škod potrvá "mnoho měsíců".

Premiérka v sobotu uvedla, že chce evakuovat všechny lidi, kteří nejprve z města zamířili na sever, kde nalezli ubytování v táborech těžebních společností. Právě odtud nyní směřuje hlavní část letecké evakuace.

Fort McMurray leží v centru oblasti těžby ropných písků a kvůli ohnivém peklu, které se tam rozpoutalo, se zastavila až čtvrtina produkce ropy. Plameny přímo ohrožují dvě ropná naleziště a deset operátorů zastavilo těžbu.

Jedna z největších společností Syncrude v sobotu oznámila, že uzavírá svůj provoz severně od města a evakuuje své zaměstnance. Premiérka později prohlásila, že oheň se může rozšířit až k hranici naleziště jiné společnosti Suncor. Podle úřadů však přímo na nalezištích velké škody nehrozí, protože jejich okolí je zbaveno porostu a tato místa mají velmi dobré protipožární vybavení.

Oheň se rychle šíří kvůli trvajícímu silnému větru, vysokým teplotám a velkému suchu. Podle hasičů zastavit požár by mohl už jen silný déšť.

"V této oblasti už pořádně nezapršelo dva měsíce. Tenhle požár bude hořet hodně dlouho, dokud nepřijde pořádný déšť," citovala agentura AP ředitele albertské protipožární ochrany Chada Morrisona.

Podle něho by se do sobotního večera (neděle nad ránem SELČ) mohla zasažená plocha rozšířit přibližně na 2000 kilometrů čtverečních, což je více než čtyřnásobek plochy Prahy. Přes sobotní den by teplota měla vystoupat až k 28 stupňům a vítr neustane, čímž vzniknou pro šíření ohně ideální podmínky.

Meteorologové dávají čtyřicetiprocentní šanci na to, že v postižené oblasti zaprší v neděli. Podle Morrisona by v neděli a v pondělí také měla klesnout teplota.

Požáry nejsou v Indonésii nic nového, opakují se každoročně, říká novinář žijící v Jakartě Pavel Zvolánek. Svět má podle něj zájem o laciný olej, tak se do toho Indonésie pustila tímto způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy