Testy léků proti ebole začnou příští měsíc. Přímo v terénu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 11. 2014 12:27
Organizace Lékaři bez hranic vyzvala zástupce farmaceutických firem, aby už zahájili výrobu léčiv.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Klinické studie tří potenciálních léků proti ebole začnou na klinikách organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Guineji a Libérii už v prosinci.

S odvoláním na tuto humanitární organizaci o tom informovala agentura Reuters.

Tři oddělené zkoušky se uskuteční na vzorku několika stovek pacientů.

Zkoušky se budou týkat léčiv Brincidofovir americké společnosti Chimerix a Favipiravir japonské firmy Fujifilm. Třetí test bude ověřovat účinnost podání krevní plazmy pacientů, kteří ebolu přežili.

Podle MSF je možné, že se v následujících měsících k testování přidají i další výrobci se svými preparáty.

"Provádět klinické výzkumy experimentálních léků v průběhu humanitární krize pro nás všechny znamená zcela novou zkušenost, ale jsme odhodláni nezklamat obyvatele západní Afriky," prohlásil profesor Peter Horby, vedoucí studie Mezinárodního konsorcia pro vážná dýchací onemocnění (ISARIC).

Žádné placebo

Studie údajně nebudou pracovat se skupinami, kterým budou lékaři podávat pouze placebo. Zúčastní se jich navíc pouze skutečně infikovaní pacienti, kteří dají s testováním písemný souhlas.

"Musíme mít na paměti, že v tuto chvíli neexistují žádné záruky, že terapie představují zázračnou léčbu," vysvětluje Annick Antierens z Lékařů bez hranic. "Musíme ale udělat vše, co je v našich silách, abychom dnes dostupné produkty zkusili a zvýšili tak šanci na nalezení účinného léku."

Klinické studie budou provádět různé vědecké instituce, například univerzita v britském Oxfordu, belgický Institut tropické medicíny v Antverpách nebo francouzský Národní institut zdraví.

Podle MSF mohou být první výsledky k dispozici už v únoru 2015.

Už nyní ale vyzvali zástupci organizace výrobce dotyčných léčiv, aby zahájili jejich výrobu. Chtějí tak prý zabránit jejich nedostatku v případě, že se potvrdí jejich účinnost a bezpečnost.

Dosud se experimentální léky nasadily jen v ojedinělých případech. Látku zvanou ZMapp dostalo několik lidí v USA, Španělsku i západní Africe.

Krizová sbírka Lékařů bez hranic na boj s ebolou

Lékaři pečující o pacienty nakažené ebolou

Číslo účtu: 222 666 / 2700

Dárcovská SMS: text DMS EBOLA na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30 Kč, Lékaři bez hranic obdrží 28,50 Kč)

Online dary: www.lekari-bez-hranic.cz/online-dary

Situace v Sieře Leone se zhoršuje

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že virem eboly, který způsobuje krvácivou horečku, se v západní Africe nakazilo 14 098 lidí, z nichž asi 5160 nemoci podlehlo.

Nejvíce postižené epidemií jsou Libérie, Sierra Leone a Guinea.

Zatímco v Libérii se situace prý již uklidňuje, Sierra Leone podle WHO zaznamenala v posledním týdnu "prudký nárůst" nových případů. Nakazilo se tam 421 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy