Blíží se konec eboly? V Libérii klesá počet nově nakažených

ČTK ČTK
7. 11. 2014 20:32
V Libérii je nemoc na ústupu, v Sieře Leone a v Guineji ale počet pacientů nadále stoupá.
Lékaři bez hranic v Monrovii.
Lékaři bez hranic v Monrovii. | Foto: Reuters

Monrovia – V Libérii významně klesl počet nově nakažených virem eboly. S odvoláním na organizaci Lékaři bez hranic (MSF) to dnes uvedl zpravodajský web BBC. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) však celkový počet nakažených i obětí zákeřné choroby ve třech postižených západoafrických státech nadále stoupá. Mrtvých už je téměř pět tisíc.

Podle MSF není v jednom z jejich zdravotnických center v současnosti ani jeden pacient, nemoc je prý v Libérii viditelně na ústupu. Organizace však zároveň varovala před přehnaným optimismem. V sousední Sieře Leone a v Guineji počet pacientů nadále stoupá a epidemie se prý dá zastavit je ve všech třech zemích najednou.

Rozdílný vývoj v zasažených zemích dnes potvrdila také WHO a to u příležitosti vydání 17stránkového manuálu, v němž popisuje bezpečný způsob pohřbívání obětí eboly. Odlišnost prý může souviset právě i s prováděným programem bezpečných pohřbů. Zatímco v Libérii, kde počet nakažených klesá, Červený kříž asistoval u 2200 smutečních obřadů, v Sieře Leone to bylo jen u 909. Osvětová kampaň se prý také snáze šíří v metropolitní oblasti hlavního města Libérie Monrovii než ve venkovských oblastech, které jsou především zasaženy v Sieře Leone.

 

Právě se děje

Další zprávy