USA otevřely v Libérii léčebné centrum pro nemocné ebolou

ČTK ČTK
10. 11. 2014 19:00
Podle Světové zdravotnické organizace se ebolou nakazilo již více než 13 000 lidí a zhruba 5000 už nemoci podlehlo. Takřka všechny případy úmrtí připadají na Sierru Leone, Guineu a Libérii.
Členové Lékařů bez hranic pracují v hlavním městě Libérie Monrovii.
Členové Lékařů bez hranic pracují v hlavním městě Libérie Monrovii. | Foto: Reuters

Monrovia - Američané dnes otevřeli v Libérii první ze svých 17 léčebných středisek, která mají pečovat o nakažené ebolou. Libérie patří k zemím, které jsou nejvíce postiženy smrtícím virem; dosud tam zemřelo 2766 lidí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno oznámila, že počet nakažených v liberijské metropoli se v uplynulých dnech snížil, nicméně v jiných částech této západoafrické země se nemocných naopak objevuje více.

Jeden z místních představitelů Samuel Brown označil otevření léčebného centra se stovkou lůžek za "historický okamžik".

V západní Africe, která se potýká s epidemií eboly, působí nyní asi 700 amerických vojáků, z nichž 600 je v Libérii a 100 v Senegalu. V nadcházejících týdnech by jejich počet mohl vzrůst na zhruba 4000.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a vnitřní krvácení. Zatím proti infekci neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, několik nadějných preparátů však lékaři testují.

Podle WHO se ebolou nakazilo již více než 13 000 lidí a zhruba 5000 už nemoci podlehlo. Takřka všechny případy úmrtí připadají na Sierru Leone, Guineu a Libérii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy