Teroristické útoky ve Francii: Naplnila se nejčernější noční můra tajných služeb

Simone Radačičová Simone Radačičová
14. 11. 2015 12:51
Odborníci na terorismus předpokládali, že dříve nebo později dojde k většímu útoku na území Francie. Jednotky speciálně vycvičených policistů se na podobnou možnost, kdy ve stejném okamžiku dojde k několika útokům, už delší čas připravovaly, píše server Le Figaro. Islámský stát chce údajně na Francii útočit systematicky a tvrdě. Největší riziko jsou jak osamocení útočníci tak lidé napojeni na Islámský stát či na Al-Kajdu. Na 1030 Francouzů je nebo bylo členy džihádistických skupin.
Foto: ČTK

Praha - Specialisté na terorismus očekávali, že dříve nebo později dojde k většímu útoku na území Francie. Jednotky speciálně vycvičených policistů se na podobnou možnost, kdy ve stejném okamžiku dojde k několika útokům, už delší čas připravovaly, píše server Le Figaro. Jejich obavy vzrostly letos v lednu, kdy dva teroristé spáchali útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Současně pak další útočník napadl prodejnu s košer potravinami.

„V Paříži se naplnil ten nejhorší scénář, kterého se nejvíce obávaly tajné služby,“ uvedl bývalý šéf francouzské kontrašpionáže Bernard Squarcini.

Podobně se vyjadřuje také bývalý soudce Marc Trévedic, který měl na starosti právě záležitosti spojené s terorismem. „Byl jsem přesvědčený, že lidé z Islámského státu mají možnosti nás zasáhnout mnohem silněji než tomu bylo doposud. Říkal jsem si, že černé dny jsou ještě před námi. Pravá válka, kterou přinesl Islámský stát na naše území, ještě nezačala, říkal jsem si,“ míní soudce.

Ten se opírá také o vyjádření několika lidí, kteří se rozhodli vypovídat na policii. „Ti lidé, které jsme zadrželi, a jenž se rozhodli mluvit, říkají, že Islámský stát na nás chce útočit systematicky a tvrdě. Pokud chtějí zorganizovat obrovské útoky, tak radikálové z Islámského státu na to mají možnosti a peníze. Mohou také snadno získat zbraně,“ řekl.

„Francie nyní čelí dvojité hrozbě. Jednou z nich je vzestup lidí, kteří v podstatě vedou individuální džihád. Tito lidé jednají sami bez velkých znalostí či příprav, a to s větším či menším úspěchem. A pak Francie čelí další hrozbě, které se obávám nejvíc: velkým útokům, které může připravit Islámský stát nebo Al-Kajda. Ty mohou vyústit v příšerná jatka, kterým ale nemůže nic zabránit,“ upozornil pak pro Le Monde.

„Nebezpeční pramení především ze skupiny mužů, jenž se vrací z míst, kde probíhají konflikty. Jedná se například o Sýrii, možná Libyi nebo Jemen,“ dodal pak Yves Trotignon, bývalý člen protiteroristické jednotky z francouzské tajné služby DGSE. „Muži, kteří jsou připraveni zemřít, mohou napáchat hodně zla,“ uzavřel.

Největší hrozbou pro Francii jsou tedy „navrátilci“. Často se jedná o mladé lidi, kteří ve Francii vyrostli, přešli k radikálnímu islámu a nakonec odešli na území Sýrie a Iráku, které nyní ovládá Islámský stát.

„Celkem 1300 Francouzů bylo nebo je členem džihádistických skupin. Dalších zhruba 500 našich občanů je nyní v Sýrii nebo v Iráku,“ řekl nedávno premiér Manuel Valls.

K Islámskému státu se nejčastěji přidávají mladí lidé ve věku od 18 do 30 let, někdy i mladší. Odhaduje se, že až 40 procent pak tvoří dívky.

 

Právě se děje

Další zprávy