Islámský stát buduje most do Evropy. Uchytil se v Bulharsku

Martin Novák Martin Novák
21. 7. 2015 10:10
Reportáž Aktuálně.cz: Džihádisté se pokoušejí přejít do Turecka přes bulharské území. Propaganda Islámského státu míří na bulharskou muslimskou komunitu.
Bulharsko se snaží bránit pokusům přeměnit ho v tranzitní zemi džihádistů a bojovníků mezi Sýrií a Evropou.
Bulharsko se snaží bránit pokusům přeměnit ho v tranzitní zemi džihádistů a bojovníků mezi Sýrií a Evropou. | Foto: Reuters

Chaskovo (Od našeho zpravodaje) – Na okraji pěší zóny s kavárnami a restauracemi v jihobulharském městě Chaskovu stojí malá mešita. Velmi ochotný hlídač je připraven přítomné turisty doprovodit k jiné, zajímavější, vzdálené několik desítek metrů ve spleti uliček.

K nejstarší stojící mešitě na území Bulharska, pocházející ze čtrnáctého století, kdy Turci zemi dobyli.

Reportáže Martina Nováka z turecko-bulharské hranice

Bulharsko - uprchlíci - ikona

Islámský stát buduje most do Evropy. Uchytil se v Bulharsku

Džihádisté se pokoušejí přejít do Turecka přes bulharské území. Propaganda Islámského státu míří na bulharskou muslimskou komunitu.

Nevítejte. Běžence čeká na prahu EU strach i bití

Evropa začíná pro mnoho uprchlíků na Balkáně. Přibývá mladých mužů, kteří utíkají, aby se nestali rekruty Islámského státu.

Česko? To vedle Turecka? Živě z místa nové uprchlické krize

Bulharsko je pro běžence jen přestupní stanice na cestě do ráje na Západě. Právě tady ale podle expertů vypukne příští uprchlická krize.

Poklidné městečko, kde soužití lidí různého vyznání nepředstavuje žádný problém, se z čista jasna ocitlo v centru znepokojivých zpráv.

Most pro radikály

Do zdejší nemocnice přišel zraněný muž, občan Belgie. Ukázalo se, že jde o džihádistu, který bojoval v Sýrii a vracel se do Evropy přes Bulharsko.

Nebyl první ani poslední, kdo pozemní cesty používá pro přesun z Evropy do Turecka a pak přes hranici na syrské území, ovládané Islámským státem.

Evropané, kteří se touží zapojit do války v Sýrii, už vědí, že na evropských nebo tureckých letištích se mohou dostat do problémů. Proto volí pozemní cestu přes Bulharsko.

Bulharští pohraničníci zpřísnili kontroly na hranicích poté, co zadrželi v autobuse na přechodu do Turecka Francouze Fritze-Jolyho Joachina. Paříž na něj vydala zatykač kvůli podezření, že se podílel na přípravě lednového masakru v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Média spekulují o tom, že bulharské mafiánské struktury vyrábějí za tisíce eur pasy a další dokumenty pro džihádisty, kteří se chtějí dostat buď ze Sýrie do Evropy, nebo opačným směrem. Bulharsko se tak stává na obě strany mostem pro radikály.

Propaganda cílená na Bulhary

Původem Iráčan Muhammad Chaláf uprchl ze své vlasti v době vlády Saddáma Husajna. V Bulharsku se oženil a učí na sofijské univerzitě.

Muhammad Chaláf.
Muhammad Chaláf. | Foto: Martin Novák

Působí také jako neoficiální poradce řady bulharských politiků. V rozhovoru pro Aktuálně.cz uvádí, že situace je vážnější, než bulharské úřady přiznávají.

"Tady je stále tradice raději věci moc nezveřejňovat. Těch případů je ve skutečnosti mnohem více. Vím, že propaganda Islámského státu míří na bulharskou muslimskou populaci (v sedmapůlmilionové zemi žije zhruba tři čtvrtě milionu muslimů, etnických Turků a také Bulharů, kteří přijali islám, takzvaných Pomaků – pozn. red.). Obávám se, že Bulharsko vstupuje do velmi rizikového období," tvrdí pedagog.

"Například mezi arabskou komunitou v Bulharsku je známo, že skupinu, která za velké peníze pašuje uprchlíky dál na Západ a je schopná kohokoliv odvést odsud třeba až do Norska, organizuje irácký majitel restaurace s kebabem téměř naproti imigračnímu úřadu v centru města. Ale nikdo s tím nic nedělá," popisuje Chaláf poměry v zemi.

Potíže s doklady

Uprchlický tábor Charmanli nedaleko turecké hranice je jeden z největších v zemi a vůbec v Evropě. Přebývá tu zhruba 1600 lidí.

Ty, co dostanou azyl a odjedou dál na západ, střídají noví, kteří neustále proudí z Turecka.

Podle ředitele tábora Jordana Malinova se snaží všechny kontrolovat bulharská tajná služba DANS. "Ověřujeme, zda není nebezpečí, že byli vysláni Islámským státem do Evropy. Teprve potom může začít jednání o udělení azylu," řekl Aktuálně.cz Malinov.

Běženci ze Sýrie a Iráku čekají na registraci v bulharském uprchlickém táboře Charmanli blízko tureckých hranic.
Běženci ze Sýrie a Iráku čekají na registraci v bulharském uprchlickém táboře Charmanli blízko tureckých hranic. | Foto: Martin Novák

Někteří uprchlíci se ale dostanou do Bulharska bez dokumentů. Tvrdí, že je ztratili nebo jim je pašeráci zabavili a už nevrátili. U takových lidí se skutečná identita zjišťuje obtížně.

"Jsou případy, kdy záměrně zničí dokumenty a vydávají se za někoho jiného. Dělají to například Maročané, protože ti nemají nárok na azyl," uvádí předseda Bulharského helsinského výboru Krasimir Kanev.

Razie u bulharských muslimů

Velmi znepokojivý je pro Bulhary fakt, že Islámský stát se uchycuje i přímo uvnitř bulharské muslimské komunity.

Při raziích v bulharské muslimské komunitě byly letos zadrženy desítky osob, mezi nimi kazatel z mešity v Pazardžiku, který verboval lidi pro Islámský stát.

Islamisté byli zatčeni také v Chaskovu, a dokonce Plovdivu, druhém největším bulharském městě.

Podobné buňky Islámského státu vznikají na Balkáně rovněž v Bosně a Hercegovině, kde policie také několik lidí pozatýkala.

"Co vím, tak propaganda míří například na bulharské Romy, kteří jsou muslimského vyznání. Zatčený imám z Pazardžiku byl romského původu," říká Muhammad Chaláf.

Nesnášenlivost v Bulharsku je prý obecně na vzestupu. "Když do Sofie dorazily skupiny uprchlíků, někteří lidé je fyzicky napadali. Terčem útoku se přitom stali třeba i arabští diplomaté. Když jsem vystoupil v televizi a mluvil o nebezpečí islamismu, měl jsem Facebook zahlcený výhrůžkami smrtí," říká bulharský Iráčan.

Napětí v politice

Napětí politicky nahrává krajní pravici a nacionalistům. V rozhovoru s Aktuálně.cz hodnotil poslanec parlamentu za Vlasteneckou frontu Iskren Veselinov situaci jako velkou hrozbu.

"Tato hrozba existuje a už před ní nemůžeme zavírat oči. Většina uprchlíků a ilegálních imigrantů jsou muslimové, žijí v izolovaných komunitách. Když k tomu přičteme chudobu a nedostatek pracovních míst, vznikne ideální ingredience pro subkomunitu se sklony k radikalismu. Bohužel i řada místních bulharských muslimů se k tomu připojuje a připravuje se na islamistických školách," tvrdí bulharský politik.

Jeho Vlastenecká fronta podporuje vládní koalici, v loňských volbách dostala skoro osm procent hlasů a staví svůj program na strachu z uprchlíků a islamismu.

V táboře Charmanli ale drtivá většina uprchlíků ze Sýrie nebo Iráku říká něco jiného. Prchají kvůli islamistům. Ale před nimi, ne v jejich službách.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy