Sao Paulo - Islámský terorismus hrozí i z Latinské Ameriky a Karibiku. Islamisté zde totiž údajně vybudovali sítě. S odvoláním na vysoké armádní velitele USA o tom informuje dosud nepublikovaný článek v žurnálu Americas Quarterly, z něhož citovala agentura Reuters.
Admirál Jim Stavridis, vrchní velitel Jižního velitelství (SOUTHCOM), pod které oblast Latinské Ameriky a Karibského moře spadá, se domnívá, že v Latinské Americe a Karibiku teroristické sítě existují a mohou být využity k útoku proti USA.
"Považujeme Latinskou Ameriku a Karibik za vysoce pravděpodobné základny pro budoucí teroristické hrozby Spojeným státům i jiným zemím," píše renomovaný žurnál.
Tvrzení dokládá na případech: Například letos v červnu zadržela americká policie čtyři muže podezřelé z přípravy útoku na mezinárodní newyorské letiště JFK. Údajně hodlali vyhodit do povětří potrubí, které přivádí letadlům palivo.
Jeden ze zadržených je občanem ostrovního státu Trinidad a Tobago, druhý americkým občanem narozeným v Guayaně. Z Guayany pocházeli i zbylí dva domnělí teroristé. Jeden z nich je dokonce bývalým členem guayanského parlamentu.
Silný Hizballáh
Podle Stavridise je nejvýznamnější teroristickou skupinou v oblasti libanonský Hizballáh. Většina jeho aktivit se sice týká získávání finančních prostředků, ale "jsou zde i znamení operační činnosti a potenciál pro možný útok."
Právě Hizballáh stál podle argentinských soudů za jedním z nejničivějších teroristických útoků v oblasti - odpálením bomby v autě před argentinským židovským centrem (AMIA) v Buenos Aires 18. července 1994. Bomba tehdy usmrtila 85 lidí a zranila další tři stovky.
Hizballáh by měl být podle některých zdrojů spojen i s útokem, provedeným v Buenos Aires o dva roky dříve. Tehdy sebevražedný atentátník autem najel do izraelské ambasády a zabil 29 lidí a 242 zranil.
Zlo přichází z vodopádů
Spekuluje se, že útočníci přišli z hraničního trojmezí mezi Argentinou, Brazílií a Paraguají, na kterém se nachází nejen slavné vodopády Iguacú a největší hydroelektrický projekt na světě Itaipú, ale které je také jedním z nejaktivnějších středisek praní špinavých peněz a pašování.
Na trojmezí dnes operuje mezinárodní zásahová jednotka. Brazilské úřady však oficiálně tvrdí, že nemají žádné informace o přítomnosti teroristických buněk.
"Kdybych byl terorista, provedl bych útok z Anglie. Hispánci jsou na amerických hranicích prověřování desetkrát přísněji než Evropané," nesouhlasí se Stavridisem Mauro Sposito.
Že ale v zemi s osmi až desetimilionovou arabskou komunitou Hizballáh - který brazilské úřady neklasifikují jako teroristickou organizaci - operuje, velitel pohraniční brazilské policie uznává. "Legálně posílají peníze Hizballáhu skrze Paraguay, je to politická strana."
Konkrétnější nebezpečí? Gangy...
I samotné americké úřady připouštějí, že o konkrétním teroristickém nebezpečí své brazilské protějšky neinformovaly.
Určitější hrozbou pro USA jsou přesto podle Stavridise latinskoamerické gangy, které pracují právě na území Spojených států. Salvadorský MS13, který vznikl během sedmdesátých let mezi emigranty v Los Angeles, má přibližně 100 tisíc členů a byl v některých amerických novinách označen za druhou nejvážnější hrozbu Spojeným státům po Al-Káidě.
"Tamní gangy si myslely, že jsou drsný, když někoho popíchají kudličkou, ale my, co jsme přišli z občanský války, my jsme doopravdy věděli, co je drsný," řekl jeden z členů gangu novináři Rossu Kempovi, který pro televizi Sky One o světových ganzích natočil čtrnáctidílný seriál.