Hádkou o cigarety začal masakr. Na Tchaj-wanu zavládl na desítky let "bílý teror"

Jana Václavíková Dan Poláček Jana Václavíková, Dan Poláček
29. 2. 2024 18:11
Na počátku masakru, při kterém přišlo o život mezi 20 a 28 tisíci Tchajwanci, byly cigarety. Incident 28. února, jak se událostem z roku 1947 podle dne, kdy vypukly, přezdívá, byl desetiletí tabu. Ve středu si ostrované připomněli 77. výročí masakru.
Poté, co tchajwanské provinční policejní ředitelství vydalo stanné právo, davy z ulic Sung-cho v Tchaj-peji zmizely, dobový snímek (výřez), Tchaj-wan, kolem února 1947.
Poté, co tchajwanské provinční policejní ředitelství vydalo stanné právo, davy z ulic Sung-cho v Tchaj-peji zmizely, dobový snímek (výřez), Tchaj-wan, kolem února 1947. | Foto: Aktuálně.cz / Unknown author / 中國生活畫報 / Wikipedia / Public domain

Nespokojenost i problémy rostly

Brzy se ale ukázalo, že od předchozí japonské koloniální vlády mnoho změn nenastane. Korupce byla velká, vláda znárodnila většinu podniků, rostla inflace i nezaměstnanost a Tchajwanci stále neměli možnost spravedlivého zastoupení ve vládě.

"Tchajwanci první vládu Kuomintangu pod vedením guvernéra Čchen Iho vnímali jako vykořisťovatelskou, zkorumpovanou a ti, kteří doufali ve větší politické svobody a lepší zacházení ze strany čínského režimu, byli zklamaní," dodává historik Lin.

 

Právě se děje

Další zprávy