Washington - Když se americký prezident Donald Trump ve středu sešel v Bílém domě s ruskou delegací, na schůzku do oválné pracovny nepustil americké novináře.
Na veřejnost se neměly dostat žádné fotografie nebo videozáznamy z prezidentova setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem.
Už o několik hodin později se však na internetu objevila fotografie rozesmátých účastníků schůzky. Vydala ji ve svém servisu ruská státní tisková agentura TASS.
The strange Oval Office meeting between Trump, Lavrov and Kislyak https://t.co/zFDDgG0ORN
— Washington Post (@washingtonpost) May 10, 2017
Podle amerického listu New York Times, který se odvolává na zdroj z Bílého domu, bylo Trumpovo okolí ruskou delegací uvedeno v omyl.
Alexandr Ščerbak se představil jako fotograf ruského ministerstva zahraničí, který pořizuje snímky pro jeho archiv a další účely. Nicméně neřekl, že zároveň "spolupracuje" s agenturou TASS.
Výsledek je pro Trumpa nepříjemný. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) momentálně zkoumá vazby jeho poradců na Rusko a možný ruský pokus ovlivnit hackerskými útoky americké prezidentské volby.
Mezitím na prezidentově schůzce s Rusy v oválné pracovně mohl fotografovat jen ruský fotograf.
Trumpovy problémy s Rusy
Dva dny poté, co Trump odvolal ředitele FBI Jamese Comeyho, tak čelí podezření, že to udělal právě kvůli vyšetřování podezřelých ruských kontaktů.
Americké novináře ochranka pustila do oválné pracovny až po schůzce, kdy už Lavrov a Kisljak odešli. V místnosti byl s Trumpem místo nich bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger.
Pozornost při vyšetřování ruského vlivu na tým Donalda Trumpa se soustředí právě na osobu velvyslance Sergeje Kisljaka.
Ten se ještě před Trumpovou lednovou inaugurací sešel s Michaelem Flynnem, kterého si nově zvolený americký prezident vybral do funkce poradce pro národní bezpečnost.
Kisljak a Flynn hovořili o budoucnosti amerických sankcí vůči Rusku kvůli anexi Krymu.
Trump později Flynna odvolal.
Byl to vůbec dobrý nápad?
Bílý dům několik hodin po agentuře TASS zveřejnil vlastní fotografie z rusko-americké schůzky, ale není na nich ministr zahraničí Lavrov.
"Měli jsme tam našeho oficiálního fotografa, stejně jako ruská strana," uvedla zástupkyně tiskového odboru amerického prezidenta Sarah Huckabee Sandersová.
Фотограф ТАСС, снимавший встречу Лаврова и Трампа, призвал СМИ США не терять достоинстваhttps://t.co/eHAF4S809w pic.twitter.com/8H1dO892pH
— ТАСС (@tass_agency) May 11, 2017
"Je dobrý nápad pustit ruského fotografa s veškerým jeho vybavením do oválné pracovny?" ptal se však na Twitteru po schůzce Colin Kahl, poradce pro bezpečnostní otázky bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena.
"Ne, není," odpověděl mu bývalý náměstek ředitele americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Cohen.
Deník Washington Post, ale i další americká média, pak cituje odborníky, podle kterých mohl ruský fotograf pronést do oválné pracovny odposlech.
Neházejte na mě svůj neúspěch
Ruský fotograf Alexandr Ščerbak na svém facebookovém profilu uvedl, že nevidí žádný problém v tom, že poskytuje fotografie ruskému ministerstvu zahraničí i agentuře TASS. Nekomentoval však tvrzení, že americká strana o jeho práci pro agenturu nevěděla.
"Obracím se na americké novináře s prosbou, aby svůj neúspěch a neúspěch jejich médií při organizaci této schůzky neházeli na jiné lidi," uvedl fotograf.
Podle něj je běžné, že fotografie dává k dispozici ministerstvu zahraničí pro jeho potřeby a zároveň agentuře TASS, vlastněné ruským státem.
Mluvčí ruského ministerstva Anna Zacharovová pak označila stížnosti na fotografie za "intelektuální agónii" amerických médií.