Návrat tělesných trestů a téměř žádné ženy. Tálibán změnil školství, tvrdí organizace

ČTK ČTK
6. 12. 2023 17:22
Islamistické hnutí Tálibán zavedlo v afghánských školách znovu tělesné tresty, změnilo osnovy a v učitelské profesi nahradilo řadu žen nekvalifikovanými muži, což výrazně snížilo kvalitu vzdělávání chlapců v zemi. Většina dívek se podle dřívějších nařízení Tálibánu nesmí vzdělávat vůbec. Uvedla to mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch.

Human Rights Watch uvádí, že školy po nástupu Tálibánu k moci v roce 2021 omezily počet vyučovaných předmětů. Z mnoha škol tak zmizela výtvarná výchova, tělesná výchova či občanská nauka, píše lidskoprávní organizace.

Organizace získala dokument, v němž Tálibán kritizuje předchozí učební plán jako "neislámský a neafghánský, ale naopak odpovídající západním představám".

Podle dokumentu osnovy využívané před nástupem Tálibánu podporovaly západní hodnoty a oblékání, učily žáky o nemuslimských autorech, včetně britského dramatika Williama Shakespeara, informovaly o jiných náboženstvích než islámu a propagovaly demokracii. Organizace upozornila, že pravost dokumentu nemohla nezávisle ověřit.

Rovněž poukázala na nárůst užívání tělesných trestů v afghánských školách. Učitelé podle ní často fackují a bijí chlapce. Za užívání mobilního telefonu nebo nedodržování přísných pravidel oblékání a účesů je často čeká bičování chodidel, píše Human Rights Watch.

"Přísná pravidla Tálibánu jsou svazující. Vzít si na sebe cokoli barevného je hřích. Nošení košile, trička či obleku je považováno za zločin. Každý den je několik hochů při ranním shromáždění nebo ve třídách z nějakého důvodu potrestáno," citovala organizace studenta jménem Zalmán z provincie Herát.

Chlapci také čelí stále většímu tlaku, aby místo studia začali pracovat. Afghánistán se potýká s hospodářskou krizí, suchem i následky dlouhých konfliktů, píše The Guardian.

Tálibán již dříve zakázal vzdělávání dívkám s výjimkou prvního stupně základních škol. "Hnutí Tálibán působí nenávratné škody afghánskému vzdělávacímu systému. Existují obavy, že vznikne ztracená generace zbavená možnosti kvalitního vzdělání," podotkla Sahar Fetratová z Human Rights Watch.