Taliban ovládl strategickou část severního Afghánistánu. Vládní vojska se stahují

ČTK ČTK
20. 8. 2016 9:52
Afghánské hnutí Taliban obsadilo strategický okrsek v provincii Kunduz na severu země a přinutilo vládní ozbrojené síly stáhnout se do provinční metropole. Samotné město Kunduz loni v září padlo nakrátko do rukou ozbrojenců Talibanu. Podle agentury Reuters boje v Afghánistánu nabývají na intenzitě úměrně tomu, jak povstalci přesouvají svou kampaň z tradičních bašt na jihu a východě země na kdysi klidnější sever. Nyní Taliban obsadil Chánabád, který spojuje Kunduz s Tachárem a dalšími provinciemi na severu země. Chánabád je v rukou Talibanu od sobotního časného rána a v několika dalších okrscích se bojuje.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 43 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy