Vůdce IS v Afghánistánu se stal obětí amerického náletu. Háfiz Saíd byl Talibánec, jenž přešel k IS

ČTK ČTK
12. 8. 2016 23:55
Při útoku amerického bezpilotního letounu zahynul velitel radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Afghánistánu Háfiz Saíd. Oznámil to v pátek afghánský velvyslanec v Pákistánu a následně zprávu o Saídově smrti potvrdil také Pentagon.
Velitel Islámského státu v Afghánistánu Háfiz Saíd
Velitel Islámského státu v Afghánistánu Háfiz Saíd | Foto: ČTK

"Mohu potvrdit, že vůdce IS Háfiz Saíd a další velitelé a bojovníci byli zabiti při útoku amerického bezpilotního letounu 26. července v okrese Kot v provincii Nangarhár," řekl agentuře Reuters afghánský velvyslanec Omar Zachilvál.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Gordon Trowbridge poté v prohlášení uvedl, že zpráva o smrti Saída je pravdivá. Podle něj Saíd, který byl označován za vůdce Islámského státu v Afghánistánu a Pákistánu, přišel o život při společné operaci amerických a afghánských speciálních sil proti Islámskému státu v jižní části provincie Nangarhár. Na rozdíl od afghánského diplomata Trowbridge označil jako místo smrti vůdce IS v Afghánistánu a Pákistánu okres Ačin.

Trowbridge řekl, že Saíd se přímo podílel na útocích proti americkým a dalším zahraničním jednotkám a jeho skupina bojovníků věrná Islámskému státu využívala Nangarhár k výcviku a vyzbrojování radikálů. Podle Pentagonu smrt tohoto vůdce IS zasáhne operace Islámského státu a verbování nových bojovníků v regionu.

Afghánská tajná služba přinesla informaci o Saídově smrti již loni v červenci, Islámský stát ji ale následně popřel.

Původem Pákistánec Saíd patřil dříve k hnutí Taliban, ale minulý rok přešel k IS. Hnutí Islámský stát, které ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, se k nelibosti Talibanu stává v Afghánistánu čím dál tím aktivnějším. Připojuje se k němu řada extremistů, kteří se dosud hlásili k Talibanu či k teroristické organizaci Al-Káida.

Video, které získala stanice Svobodná Evropa, má ukazovat skupinu velitelů Tálibánu, kteří slibují loajalitu novému vůdci militantního hnutí. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy