Při útoku v pákistánské Kvétě zemřelo 63 lidí, nálož vybuchla na pohřbu

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2016 21:50
Sebevražedný bombový útok, k němuž došlo ráno u nemocnice v jihopákistánském městě Kvéta, si vyžádal nejméně 63 mrtvých. Počet zabitých neustále roste, a proto nemusí jít o konečnou bilanci. Sto až dvě stě lidí utrpělo zranění, množství je v kritickém stavu. K atentátu se přihlásila skupina Džamáate Ahrár, frakce radikálního hnutí Tálibán, a později také Islámský stát.
Foto: Reuters

Kvéta (Pákistán) - Nejméně 70 lidí dnes zahynulo a 112 utrpělo zranění při sebevražedném pumovém útoku, jímž byla zasažena nemocnice v jihopákistánském městě Kvéta. Informoval o tom podle agentury AFP šéf místních zdravotnických úřadů.

K útoku se přihlásily hned dvě organizace, skupina Džamáate Ahrár, frakce radikálního hnutí Taliban, a později prostřednictvím své agentury Amak takzvaný Islámský stát.

Počet zabitých se zřejmě ještě zvýší vzhledem k množství zraněných, z nichž někteří jsou v kritickém stavu.

Nálož vybuchla ve chvíli, kdy se shromáždili hosté pohřbu prominentního právníka Bilála Anvara Kásího, který byl dnes ve Kvétě zastřelen. Mezi více než stovkou účastníků pohřbu byli podle sdělovacích prostředků hlavně právníci a novináři.

Mluvčí frakce Džamáate Ahrár Ahsanulláh Ahsan v prohlášení uvedl, že jeho skupina také zabila Bilála Anvara Kásího, a pak spáchala útok na truchlící na jeho pohřbu. Tato skupina byla v posledních letech spojována s několika teroristickými činy v Pákistánu. Tvrzení Džamáate Ahrár nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Později se k činu přihlásil i Islámský stát.

Policie uvedla, že nálož aktivoval sebevražedný atentátník. Bezpečnostní síly mají v hledáčku také skupinu Laškare Džhangvi (Džhangviho armáda). Laškare Džhangvi je sunnitské seskupení obviněné ze série atentátů proti šíitům v roce 1990 a z pozdějších útoků proti křesťanům.

Tato skupina, která je napojená na teroristickou síť Al-Káida, má na svědomí smrt tisíců lidí. Pojmenována je po sunnitském duchovním Haku Navázu Džhangvim, který vedl v 80. letech minulého století protišíitské nepokoje a zabit byl v roce 1990.

Kásí byl zastřelen ráno, když jel do soudní budovy. V Kvétě v poslední době přibylo útoků mířených na konkrétní osoby. Připisuje se to jednak zvyšování kriminality, ale také činnosti separatistů. Motiv útoku na Kásího zatím není jasný.

Stejně tak ještě není zcela jisté, zda spolu oba útoky souvisely. Policie ale uvedla, že exploze sebevraha byla plánovaným útokem.

Balúčistán hraničí s Íránem a s Afghánistánem, je bohatý na ropu, ale sužuje jej sektářsky motivované násilí, útoky ozbrojenců hnutí Taliban i kmenové spory.

Po sebevražedném útoku, ke kterému došlo u nemocnice v Kvétě na jihozápadě Pákistánu, zůstaly desítky mrtvých a stovky zraněných. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 43 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 50 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy