Tádžikistán volí Rachmanova. Až do 2020

Roman Staněk
7. 11. 2006 14:49
Dušanbe - Popularita tádžického prezidenta Rachmanova klesá. Zatímco v minulých volbách jej zvolilo 96,4 % obyvatel, letos to bylo "pouze" 79,3%.
Stařec volí v Hisoru, asi 20 km od Dušanbe
Stařec volí v Hisoru, asi 20 km od Dušanbe | Foto: Reuters

Podle západních diplomatů, které cituje agentura Reuters, má nižší výsledek prezidenta v letošních volbách vyvolat dojem, že země se vydala na cestu k demokracii.

Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě však během voleb shledali závažné nedostatky. Často se jednalo o tzv. rodinnou volbu, kdy za celou rodinu volil pouze jeden člen, zástupnou volbu, kdy za někoho volil někdo jiný, nebo že jeden člověk volil několikrát.

Rozšířené bylo také zfalšování podpisů, uvádí se ve zprávě OBSE. Chyběla také řádná volební kampaň.

Opozice: Volby jsou fraška

Středoasijský Tádžikistán volil prezidenta. Dlouholetý vládce nejchudší postsovětské země Imomali Rachmanov, stejně jako ostatní středoasijští vládci, si vítězství nenechal vzít.

Pro srovnání: prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev získal v loňských volbách 91 procent hlasů, uzbecký Islam Karimov v posledních volbách v roce 2000 dostal ještě o devět desetin více a turkmenského vládce Turkmenbašiho volilo rovnou 99,99 % obyvatel.

Prezident Imomali Rachmanov má vítězství jisté
Prezident Imomali Rachmanov má vítězství jisté | Foto: Reuters

Opozice předem považuje volby za zmanipulované a hlasování bojkotovala. Měla jasno. Imomali Rachmanov (54) znovu hladce zvítězí.

Bývalý ředitel státního statku vládne Tádžikistánu od roku 1992. Těší se jisté podpoře díky tomu, že zemi zajistil stabilitu po ničivé občanské válce s islamisty. Ta si vyžádala na 100 000 životů a milion lidí vyhnala z domovů.

O opětovné zvolení se Rachmanov může ucházet jen díky kontroverzní ústavní reformě z roku 2003, kterou si nechal schválit v referendu.

U moci až do roku 2020

Podle nového znění může i po vypršení nynějšího mandátu zůstat v čele státu ještě dvakrát na sedm let, tedy do roku 2020.

Jeho podporu mezi extrémně chudými Tádžiky by mu mohl závidět kdejaký prezident. V předchozích volbách před sedmi lety prezident získal 96,4 procent hlasů. Pro srovnání: Saddám Husajn v roce 1995 získal 99,89 % hlasů.

Rachmanov podporuje armádu, armáda podporuje Rachmanova
Rachmanov podporuje armádu, armáda podporuje Rachmanova | Foto: Reuters

Protikandidáti blízcí vládě

Podle analytiků byli všichni protikandidáti málo známí a blízcí vládě, která měla jejich kandidaturu plně pod kontrolou. Více uchazečů má vytvořit zdání, že volby jsou demokratické, ale podle opozice jde o frašku.

V sobotu se opozice, považovaná za roztříštěnou a slabou, pokusila o pouliční protesty proti "sovětským" volbám. Po demonstraci byli tři aktivisté zatčeni a odsouzeni k 15 dnům vězení.

Tádžikistán až dosud nezažil volby, které by byly svobodné a demokratické podle západních měřítek. Nicméně hlasování nyní sledují i pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

"Volby á la OBSE? To nejde"

"Více než 99 procent obyvatel země jsou muslimové. Máme úplně rozdílnou kulturu," oznamuje prezident davu reportérů a pozorovatelů z OBSE.

"Musíte to vzít v úvahu. Bylo by úplně špatně říkat, že tyto volby byly stoprocentně podle standardů OBSE. My se rozvíjíme, ale máme určité problémy."

Foto: Aktuálně.cz

Dvě třetiny obyvatel sedmimilionového Tádžikistánu, který se stále zotavuje z krvavé války, žije pod hranicí chudoby, přesto je stabilita v zemi pro Západ důležitá. Země má dlouhé hranice s Afghánistánem a je významným spojencem USA v boji s terorismem.

 

Právě se děje

Další zprávy