Kazašské volby byly dle opozice absurdní

Red Zah
5. 12. 2005 12:50
Astana - V nedělních volbách dalo podle úřadů 91 procent voličů hlas současnému prezidentovi Nursultanu Nazarbajevovi.

"Výsledky jsou čistě absurdní," reagoval pro Reuters manažer opoziční předvolební kampaně Oraz Žandosov. "Jsou stejné, jako byla celá předvolební kampaň. Jsou stejně vzdálené realitě, jako byla předvolební kampaň vzdálena kazašským zákonů a normám OBSE."

PŘEČTĚTE SI: Nazarbajev, přítel Ruska i USA

Od vyhlášení nezávislosti Kazachstánu nebyly ještě žádné volby uznány jako svobodné a demokratické. Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) neodpovídaly prezidentské volby ani tentokrát mezinárodním demokratickým standardům.

Kritika OBSE

"Navzdory veškerému našemu úsilí kazašské úřady bohužel neprojevily dostatek politické vůle, aby průběh voleb byl bezchybný," řekl novinářům na tiskové konferenci v Astaně Bruce George, koordinátor skupiny pozorovatelů OBSE a Rady Evropy na  kazašských volbách. Obě organizace vyslaly do Kazachstánu na 460 pozorovatelů.

Prezident Nazarbajev na tiskové konferenci a v projevu ke svým stoupencům všechny výhrady a kritiku odmítl.

"Uspořádali jsme bezprecedentně otevřené a čestné volby," prohlásil Nazarbajev, podle kterého kazašský lid v neděli hlasoval "pro zachování jednoty, pro spolupráci a přátelství". Vyjádřil pochopení i pro stoupence opozice. "Vím, že ne každý má práci, anebo zdravou pitnou vodu. Jsou to problémy, na jejichž odstranění budu pracovat," poznamenal prezident.

Jasné výsledky, nejasná budoucnost

Podle předběžných oficiálních výsledků zůstal v neděli hlavní Nazarbajevův rival, bývalý předseda parlamentu Žarmachan Tujakbaj hluboce za dosavadním prezidentem se ziskem 6,64 procenta hlasů. Na zbývající tři prezidentské kandidáty, z toho jednoho komunistického a jednoho ekologa, připadly dohromady zbývající necelá tři procenta.

Současný absolutní vládce Kazachstánu si byl svým vítězstvím natolik jistý, že ještě před zveřejněním odhadů svolal na místní sportovní stadion oslavné shromáždění svých stoupenců.

Nursultan Nazarbajev byl kazašským prezidentem zvolen už potřetí, v úřadu by měl strávit dalších sedm let.

 

Právě se děje

Další zprávy