Ahmadínežád otevíral nehotový tunel

Maria Golovnina
13. 9. 2006 0:00
Anzobský tunel (Od zvláštní zpravodajky agentury Reuters) - Na konci tunelu bylo světlo a také íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád recitující poezii ve farsí.
"Dobyli jsme tuto horu! Tento tunel je počátkem naší spolupráce. Nechť má zářnou budoucnost!" - recituje Mahmúd Ahmadínežád, zatímco podlaha nehotového tunelu se zaplavuje vodou.
"Dobyli jsme tuto horu! Tento tunel je počátkem naší spolupráce. Nechť má zářnou budoucnost!" - recituje Mahmúd Ahmadínežád, zatímco podlaha nehotového tunelu se zaplavuje vodou. | Foto: Reuters

Ten den jsme zůstali spolu se skupinou novinářů uvězněni ve tmě napůl zaplaveného Anzobského tunelu v severním Tádžikistánu.

Spatřit na jeho konci světlo, natožpak Ahmadínežáda, nám v ten moment připadalo nedosažitelné. Ironií osudu bylo, že jsme v pětikilometrovém tunelu uvízli právě cestou na jeho slvnostní otevření.

"Kvalitní" stavba

Tunel vybudovali Íránci a Ahmadínežád u něj měl přednést slavnostní projev. Většina reportérů sem však také cestovala v naději, že budou moci íránskému prezidentovi položit otázku týkající se Blízkého Východu nebo jaderných ambicí jeho země.

Tunel postavený za 40 milionů dolarů Íránci, měl Tádžikům usnadnit cestování z jižní části hornaté země na sever a obnovit obchodní trasy, které v 90. letech přerušila občanská válka
Tunel postavený za 40 milionů dolarů Íránci, měl Tádžikům usnadnit cestování z jižní části hornaté země na sever a obnovit obchodní trasy, které v 90. letech přerušila občanská válka | Foto: Reuters

Nějak se to však celé zvrtlo. Ve Střední Asii se to stává docela často.

Kolona autobusů ze sovětské éry, která převážela novináře a pár nízko postavených tádžických představitelů, uvízla v ledové vodě řinoucí se po odhalených kamenech v nevyztužených stěnách tunelu.

Tunel byl matně osvětlený a přízračně tichý. Dodávka vepředu protočila kola a pocákala muže, který se jí snažil pomoci z výmolu.

Symbol přátelství

Tunel postavený za 40 milionů dolarů, symbol přátelství mezi oběma perskými národy, měl Tádžikům usnadnit cestování z jižní části hornaté země na sever a obnovit obchodní trasy, které v 90. letech přerušila občanská válka.

Po půlhodině nejistoty a mlčení jsme si začali klást otázku, co má tunel vlastně symbolizovat.

"Salanžský tunel v Afghánistánu byl symbolem války a destrukce. Tenhle není o nic lepší," prohlásil jeden novinář v narážce na silniční tunel vybudovaný za sovětské éry a používaný sovětskými vojáky během invaze v Afghánistánu.

Náš řidič vypnul motor a pravil: "Jestli nezhasnou motory všichni, tak se tu udusíme." Po této větě se všichni na chvíli odmlčeli.

Zářná budoucnost

Nakonec jsme se na slavnostní otevření dostali. Ahmadínežád už tam byl, přiletěl totiž vrtulníkem.

Váleční veteráni v tvídových sakách vyšňořených sovětskými medailemi působili na oslnivém slunci křehce
Váleční veteráni v tvídových sakách vyšňořených sovětskými medailemi působili na oslnivém slunci křehce | Foto: Reuters

Před davem tádžických představitelů, veteránů druhé světové války a žen oděných v národních krojích zarecitoval báseň o síle perštiny.

Načež vzdorovitě řekl: "Dobyli jsme tuto horu! Tento tunel je počátkem naší spolupráce. Nechť má zářnou budoucnost!"

Lidé tleskali a mávali vlajkami, jak bylo zvykem za sovětských dob během návštěv vysoce postavených komunistických činitelů.

Váleční veteráni v tvídových sakách vyšňořených sovětskými medailemi působili na oslnivém slunci křehce.

Jako tam, tak i zpět

Teprve později vyšlo najevo, že tunel bude pro běžnou dopravu otevřen až v průběhu příštího roku.

"Proč se tedy slavnostní otevření koná už dnes?" zeptal se jeden reportér tádžického činitele. Ten pouze pokrčil rameny.

Nakonec Ahmadínežád krátce předstoupil před novináře. Blízkovýchodní krizi ovšem nijak nekomentoval.

Později jsme zjistili, že jsme v tunelu zůstali uvězněni částečně i proto, že úředníci výjezd uzavřeli, aby mohl Ahmadínežád slavnostně přestřihnout pásku a zapózovat pro fotografy.

To ovšem nevysvětlovalo, proč jsme cestou zpět do tádžického hlavního města Dušanbe uvízli v tunelu znovu. A tentokrát už jsme se ani nemohli těšit na perskou poezii.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy