Kazašská policie zasáhla proti opozici

rst, Reuters
26. 4. 2006 19:53
Almaty - Policie v Kazachstánu násilně zasáhla proti průvodu, který se uskutečnil na památku zavražděného opozičního vůdce.

Kazašská opozice věří, že únorová vražda Altynbeka Sarsenbajeva, největšího soupeře prezidenta Nursultana Nazarbajeva, byla politicky motivovaná.

Policisté v černých uniformách na protestující průvod zaútočili krátce poté, co dorazil na hlavní náměstí města Almaty. Policie je obklíčila, zbila obušky a odvezla nejméně 30 z nich pryč.

Foto: Aktuálně.cz

Image Kazachstánu

"Co to děláte? Diktátoři! Vrazi! Stvůry!" křičela padesátiletá Irina Chalupova, která jako ostatní přišla protestovat proti vládní vyšetřovací verzi.

Vražda podkopává image Kazachstánu jako stabilního producenta ropy, v jinak neklidném regionu Střední Asie, ale také může stmelit rozdělené opoziční hnutí.

Oficiální zpráva uvádí, že Sarsenbajev byl zabit na příkaz jednoho státního úředníka, který s ním měl osobní spory.

Prezident podpořil oficiální verzi

Prezident Nazarbajev, který Kazachstánu vládne tvrdou rukou už od roku 1989 toto prohlášení podpořil.

Zatčení protestující, mezi kterými byl i Sarsenbajevův bratr, byli naloženi do autobusů a odvezení pryč. Mluvčí policie tento zákrok odmítl komentovat, píše agentura Reuters.

"Jděte někam, kde je svoboda projevu, ale tady žádná svoboda projevu neexistuje," křičel policista, který tlačil protestující a novináře k autobusu. Demonstranti nesli bílé stuhy a pokoušeli se policistům odporovat.

"Přišli jsme zde pouze, abychom vyjádřili nesouhlas s vyšetřováním a taky abychom vzdali úctu mrtvému Altynbekovi, aniž bychom chtěli někomu ublížit," řekla protestující Valentina Maksimova agentuře Reuters.

"Od sovětských dob se v Kazachstánu nic nezměnilo," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy