Židé v Tádžikistánu bez synagogy i peněz

Roman Staněk
6. 3. 2006 20:00
Dušanbe - Úřady ve středoasijském Tádžikistánu začaly demolovat poslední židovskou synagogu v zemi. Na jejím místě bude stát prezidentský palác.

Členové tádžické židovské komunity tvrdí, že nedostanou adekvátní satisfakci a nebudou si tak moci postavit synagogu novou.

Tádžičtí židé, kteří patří k starověké, persky hovořící skupině tzv. Bucharských židů, žijí ve Střední Asii už po 2000 let. Po kolapsu Sovětského svazu a vytvoření nezávislého muslimského Tádžikistánu se jejich situace rapidně zhoršila. V současné době jich v Dušanbe žije pouze kolem tří stovek a kolem tisícovky v celé zemi.

Infobox

O TÁDŽIKISTÁNU:
Vnitrozemský stát ve střední Asii. Od starověku bylo území dnešního Tádžikistánu součástí sousedních říší (říše Alexandra Makedonského, Arabská říše, Mongolská říše). Od 16. století součást Bucharského chanátu, v jehož rámci byla oblast v průběhu druhé poloviny 19. století postupně připojována k Rusku .
V roce 1991 vyhlásil Tádžikistán nezávislost a  patřil k zakládajícím členům SNS. V roce 1992 vypukla občanská válka mezi postkomunistickými vládními silami a islámskou a demokratickou opozicí. V roce 1993 byla na území kontrolovaném islámskými povstalci vyhlášena Islámská republika. Do bojů se postupně zapojili afghánští mudžáhidové a na tádžické straně ruští pohraničníci.
Mírový proces byl završen v letech 1999-2000. V prezidentských volbách zvítězil dosavadní prezident Rachmonov. V únoru a březnu 2000 se konaly parlamentní volby, ve kterých opozice získala pouze 2 křesla ze 63. Prohrála také ve volbách v minulém roce a nachází ve stavu rozkladu.

 

Buldozery již část komplexu zničily, samotná budova synagogy bude zničena v tomto roce. Místní nevelká židovská komunita, většinou chudá, už takřka v boji o záchranu posledního místa k bohoslužbám rezignovala.

Židé tvrdí, že odlehlý kus země daleko od centra města, kterou dostali od vlády jako satisfakci, nepovažují za dostatečně adekvátní náhradu. Nemají ani prostředky na to, aby si mohli novou synagogu postavit. Současná synagoga leží na atraktivním místě v centru města. Zde chce ovšem vláda postavit obrovský prezidentský komplex.

Lidé spřáteleni s místními židy tvrdí, že ti, kteří proti zrušení synagogy protestovali, byli vládou zastrašováni a mnoho členů komunity se bojí promluvit.

Místní rabín říká, že komunita stále doufá, že jim vláda nebo mezinárodní židovské organizace pomohou vystavět novou synagogu. V současné době však žádný takový příslib nemají.

Synagoga v Dušanbe byla postavena zhruba před 100 lety, kdy už jedna synagoga ve městě stála. Dvě další synagogy, které byly v Tádžikistánu postaveny, byly uzavřeny ještě za dob Sovětského svazu.

Desetitisíce židů uteklo ze země před pádem Sovětského svazu a před pět let trvající občanskou válkou, která v Tádžikistánu vypukla vzápětí po rozpadu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy