Židé v Tádžikistánu bez synagogy i peněz

Roman Staněk
6. 3. 2006 20:00
Dušanbe - Úřady ve středoasijském Tádžikistánu začaly demolovat poslední židovskou synagogu v zemi. Na jejím místě bude stát prezidentský palác.

Členové tádžické židovské komunity tvrdí, že nedostanou adekvátní satisfakci a nebudou si tak moci postavit synagogu novou.

Tádžičtí židé, kteří patří k starověké, persky hovořící skupině tzv. Bucharských židů, žijí ve Střední Asii už po 2000 let. Po kolapsu Sovětského svazu a vytvoření nezávislého muslimského Tádžikistánu se jejich situace rapidně zhoršila. V současné době jich v Dušanbe žije pouze kolem tří stovek a kolem tisícovky v celé zemi.

Infobox

O TÁDŽIKISTÁNU:
Vnitrozemský stát ve střední Asii. Od starověku bylo území dnešního Tádžikistánu součástí sousedních říší (říše Alexandra Makedonského, Arabská říše, Mongolská říše). Od 16. století součást Bucharského chanátu, v jehož rámci byla oblast v průběhu druhé poloviny 19. století postupně připojována k Rusku .
V roce 1991 vyhlásil Tádžikistán nezávislost a  patřil k zakládajícím členům SNS. V roce 1992 vypukla občanská válka mezi postkomunistickými vládními silami a islámskou a demokratickou opozicí. V roce 1993 byla na území kontrolovaném islámskými povstalci vyhlášena Islámská republika. Do bojů se postupně zapojili afghánští mudžáhidové a na tádžické straně ruští pohraničníci.
Mírový proces byl završen v letech 1999-2000. V prezidentských volbách zvítězil dosavadní prezident Rachmonov. V únoru a březnu 2000 se konaly parlamentní volby, ve kterých opozice získala pouze 2 křesla ze 63. Prohrála také ve volbách v minulém roce a nachází ve stavu rozkladu.

 

Buldozery již část komplexu zničily, samotná budova synagogy bude zničena v tomto roce. Místní nevelká židovská komunita, většinou chudá, už takřka v boji o záchranu posledního místa k bohoslužbám rezignovala.

Židé tvrdí, že odlehlý kus země daleko od centra města, kterou dostali od vlády jako satisfakci, nepovažují za dostatečně adekvátní náhradu. Nemají ani prostředky na to, aby si mohli novou synagogu postavit. Současná synagoga leží na atraktivním místě v centru města. Zde chce ovšem vláda postavit obrovský prezidentský komplex.

Lidé spřáteleni s místními židy tvrdí, že ti, kteří proti zrušení synagogy protestovali, byli vládou zastrašováni a mnoho členů komunity se bojí promluvit.

Místní rabín říká, že komunita stále doufá, že jim vláda nebo mezinárodní židovské organizace pomohou vystavět novou synagogu. V současné době však žádný takový příslib nemají.

Synagoga v Dušanbe byla postavena zhruba před 100 lety, kdy už jedna synagoga ve městě stála. Dvě další synagogy, které byly v Tádžikistánu postaveny, byly uzavřeny ještě za dob Sovětského svazu.

Desetitisíce židů uteklo ze země před pádem Sovětského svazu a před pět let trvající občanskou válkou, která v Tádžikistánu vypukla vzápětí po rozpadu.

 

Právě se děje

Další zprávy