Sydney - Odborníci na nikotinovou závislost bijí na poplach. Moderní technologie totiž tabákové lobby vložily do rukou novou zbraň - aplikace chytrých telefonů.
Programy tzv. smartphonů, které nepokrytě propagují kouření, totiž nepodléhají takovým omezením, jako jiné formy propagace.
Výrobci cigaret tak našli díru v zákonech.
Podle australských adiktologů z fakulty veřejného zdraví Univerzity v Sydney už si několik desítek takových aplikací stáhly miliony lidí. Jedná se zejména o uživatele iPhonů a telefonů s operačním systémem Android.
Ve zprávě publikované v odborném magazínu Tobacco Control se píše, že se během února podařilo objevit na internetu 107 pochybných aplikací (65 v Apple Storu a 42 na Android Marketu).
"Odhalili jsme nový způsob propagace tabáku prostřednictvím nových médií globálního dosahu, s obrovskou základnou konzumentů. Přístup navíc neomezuje nízký věk ani nedostatečně přísná regulace," cituje deník Guardian ze zprávy australských odborníků.
Protikuřácké zákony zakrněly ve 20. století
A jak "kuřácké" aplikace fungují? Lákavě vypadající prográmky zobrazují loga značek cigaret, našeptávají uživatelům, kde je nejblíže koupit, a nabízejí loga na pozadí nebo různými způsoby simulují kouření.
Dítě si například může místo indikátoru nabití baterie nechat zobrazovat hořící cigaretu.
"Tyto aplikace mohou svou propracovanou grafikou snadno zaujmout děti a mladistvé. Navíc jsou nabízeny v kategoriích "hry", "zábava", "životní styl" a "fitness". Kouření ukazují jako úžasnou věc a prostřednictvím komiksových her vedou uživatele k nejbližší prodejně dané značky. Takovéhle programy mohou zvýšit riziko, že děti začnou kouřit," shrnuje vedoucí zprávy Nasser Bin Dihm.
Nástroje k potírání reklamy na tabák fungují na finty 20. století, ne na současnost. Mobilní aplikace jsou přesně tím, co k tabáku přitáhne mladé lidi, protože ho kouření glorifikuje, domnívá se výkonná ředitelka britské organizace Boj proti tabáku a za zdravý životní styl Deborah Arnottová