Syrští povstalci zaútočili na několik vládních letišť

Radim Klekner Radim Klekner
1. 9. 2012 18:09
Podle OSN zahynulo v uplynulém týdnu v Sýrii 1500 osob
Syrská stíhačka odpaluje na pozice rebelů raketu
Syrská stíhačka odpaluje na pozice rebelů raketu | Foto: Reuters

Damašek - Syrští povstalci jsou čím dál lépe vyzbrojeni a proto si začínají vybírat i čím dál smělejší cíle svých útoků. V sobotu se zaměřili na nejméně dvě vládní letiště - jedno se nachází u Aleppa, kde byl jejich útok podle armády odražen, a druhé ve východní provincii Idlíb.

Rebelové se v uplynulých týdnech snažili útočit právě na letecké síly režimu prezidenta Bašára Asada, protože syrské stíhačky a bojové helikoptéry čím intenzivněji útočí nejenom na povstalecké pozice, ale také na obytné čtvrti v městech sympatizujících s odpůrci Damašku.

Protivládní Syrská observatoř pro lidská práva sídlící v Londýně tvrdí, že při útoku na výcvikovou základnu Rasmá Abúd u Aleppa byl zabit a zraněn blíže neurčený počet vládních vojáků. Dalším cílem rebelů bylo letiště Abú Zohúr v provincii Idlíb, kde se údajně stále bojuje.

Povstalci zaútočili také na letištní budovu ve městě Deír Zúr na východě země, u níž podle svých slov zajali nejméně šestnáct příslušníků Asadovy armády a zmocnili se značného množství zbraní, mimo jiné raketometů.

Odraženi zato byli u vojenského letiště Hamdán nacházejícího se poblíž města Albú Kamál při hranicích s Irákem.

Před několika dny se povstalcům v provincii Idlíb údajně podařilo zničit několik helikoptér na základně Taftanáz.

Zprávy povstalců nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů, protože pohyb novinářů po syrském území je silně omezen, očití svědkové ale tvrdí, že tvrdé boje probíhaly nejenom v Aleppu, nýbrž opětovně také v Damašku.

Je nerealistické, aby se jeden z protivníků vzdal

Rusko, které je vedle Íránu posledním spojencem Asadova režimu, v sobotu odmítlo výzvu OSN, aby vládní vojska ustala v ostřelování damašských předměstí i dalších protirežimních bašt. Patří mezi ně také města Azáz a Anadán nedaleko hranic s Tureckem, nad kterými vládní síly ztratily kontrolu již před několika týdny.

Syrští povstalci jsou čím dál lépe vyzbrojeni, k dispozici mají už i tanky ukořistěné armádě
Syrští povstalci jsou čím dál lépe vyzbrojeni, k dispozici mají už i tanky ukořistěné armádě | Foto: Reuters

"Ať už si myslíte o syrském režimu cokoli, je za současné situace, kdy se bojuje ve městech, zcela nerealistické tvrdit, že jedinou cestou k ukončení konfliktu je jednostranná kapitulace jedné z bojujících stran," citovala agentura Reuters ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Poté, co minulý měsíc v zemi skončila pozorovatelská mise OSN, ujal se v sobotu svého úřadu nový zvláštní vyslanec světové organizace pro Sýrii, Alžířan Lachdar Brahímí.

Ankara o víkendu opakovaně vyzvala mezinárodní společenství, aby nechalo při syrsko-tureckých hranicích zřídit bezpečnostní zóny, do nichž by se mohly uchýlit tisíce běženců prchajících před boji.

Naprázdno zatím vyzněla také další výzva Ankary usilující o vytvoření bezletových zón. Veškeré snahy přimět Asada k rezignaci či alespoň k tomu, aby přestal bombardovat syrská města, zatím ztroskotávají na odporu Ruska a Číny, které vetují rezoluce OSN volající po sankcích vůči režimu v Damašku.

Spojené státy a Francie se nicméně rozhodly zintenzivnit svou pomoc povstalcům, není však jasné, zda jim vedle logistické podpory tajně dodávají zbraně. 

Podle zdrojů OSN opustilo své domovy na 1,2 milionu Syřanů. Téměř tři sta tisíc se jich mezitím uchýlilo do Turecka, Libanonu a Jordánska.

Uplynulý týden byl v zemi vůbec nejkrvavější od začátku konfliktu, neboť v Sýrii zahynulo na 1500 osob.

 

Právě se děje

Další zprávy