Mnichov/Praha – Rusko navrhuje příměří v Sýrii a přerušení svého bombardování na 1. březen. Tedy až za tři týdny.
Podle agentury AP ale američtí diplomaté tento návrh předběžně odmítli a chtějí, aby klid zbraní nastal okamžitě.
Syrská armáda za pomoci příslušníků íránských Revolučních gard a libanonského Hizballáhu postupuje už několik dní v provincii Aleppo a svírá v obklíčení povstalce ve východní části města. Za intenzivního ruského bombardování, které láme odpor povstaleckých skupin.
Zároveň desetitisíce lidí prchají k tureckým hranicím.
Pokud budou mít ruské letectvo a syrské jednotky ještě tři týdny času, umožní jim to upevnit kontrolu nad Aleppem a opozici zasadí těžkou ránu, která bude znamenat velký zlom ve válce ve prospěch Asadova režimu.
"Neočekávám, že bitva o Aleppo potrvá dlouho," uvedl ve středu večer syrský ministr informací Umrán Zúbí.
Události připomínají, ba téměř kopírují rok staré boje a jednání na Ukrajině.
Na minských jednáních se politici včetně ruského prezidenta Vladimira Putina dohodli na příměří od 15. února, ale separatisté za pomoci ruských vojáků potřebovali kvůli silničnímu a železničnímu spojení svých území nutně dobýt strategický uzel Debalceve.
Vrhli tam obrovskou tankovou, dělostřeleckou i lidskou sílu, která v jedněch z nejtvrdších střetů za celou dobu války na Ukrajině vytlačila ukrajinské jednotky jedinou průchozí silnicí 18. února.
Debalceve bylo zničené, ale v rukou separatistů. Teprve pak se boje zmírnily.
Nyní chce syrský režim za ruské podpory zajistit tureckou hranici a co nejvíce zbývající rebely izolovat uvnitř Aleppa.
Moskva uvádí, že pomocí Asadovi bojuje proti terorismu, protože mezi povstalci na severu Sýrie je také organizace Fronta al-Nusrá, hlásící se k Al-Káidě.
Ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry mají dnes o situaci na severu Sýrie jednat na konferenci v Mnichově.
"Nyní je ale všem jasné, že Rusku nejde v Sýrii o vyjednané řešení, ale o vítězství Asada," cituje Reuters jednoho z diplomatů v OSN, obeznámeného s průběhem mírových rozhovorů.
Syrské centrum pro politický výzkum zveřejnilo novou studii, ve které bilancuje počet obětí a ekonomický dopad pětileté války. Podle jeho informací zemřelo během ní 470 tisíc, a nikoliv 250 tisíc lidí, jak uvádí OSN.
Zabit či zraněn byl v průměru každý devátý Syřan či Syřanka. O práci či pravidelný zdroj příjmů přišlo 14 milionů lidí, tedy více než polovina obyvatel.
Ekonomické ztráty země odhaduje centrum na 255 miliard dolarů (zhruba 6 bilionů korun). Syrské centrum pro politický výzkum donedávna sídlilo v Damašku a zachovávalo politickou neutralitu: nepodporuje vládu ani opozici.