V Sýrii jsou desítky měst jako "hladová" Madája. Přes milion obklíčených Syřanů nemá co jíst

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 2. 2016 20:45
V Sýrii je 46 měst v obležení, ve kterých dohromady hladoví více než milion lidí. Vyplývá to ze zprávy vydané nezávislou organizací Siege Watch. Situace se navíc - i kvůli neúspěchu mírových rozhovorů v Ženevě - stále horší. Zásoby dokonce docházejí i v Madáji, do které pomoc vyslaly mezinárodní organizace teprve před měsícem. Od té doby mělo ve městě údajně zemřít už 16 lidí. Z toho důvodu, že OSN situaci podcenila a pomoc přišla pozdě.Totéž hrozí obyvatelům Aleppa.
Sýrie.
Sýrie. | Foto: Reuters

Damašek - Zásoby potravin, které minulý měsíc do syrské Madáji přivezly humanitární konvoje, byly nedostatečné a rychle se ztenčují.

Lidem opět hrozí hladomor.

"Dnes jsem jedl jen trávu, aby pomoc vydržela co nejdéle," řekl britskému listu The Guardian místní aktivista, který se ze strachu o život nenechal jmenovat.

"Některým rodinám už došla. Většina z nás nebude mít do deseti dnů co jíst," popisuje vážnou situaci.

Podle jeho svědectví zemřelo od ledna, kdy pomoc dorazila, už 16 dospělých lidí a čtyři děti.

Útěk z důvodu obklíčení nepřipadá v úvahu. Kolem města jsou minová pole a odstřelovači, kteří zoufalé lidi na útěku zastaví.

Případ Madáji sice kvůli fotografiím vyhladovělých dětí minulý měsíc zaplnil všechna světová média, není to však zdaleka jediné město v Sýrii, jehož obyvatelé čelí vyhladovění.

Stejná situace hrozí podle OSN i 300 tisícům obyvatel Aleppa, pokud toto město vládní síly odříznou od poslední zásobovací trasy. Na základě informací od místní humanitární organizace však The Guardian píše, že v nebezpečí je až 400 tisíc lidí.

Ti, kteří z Aleppa nestihli uprchnout, hromadí zásoby potravin. "Panuje tu strach, zejména když lidé viděli Madáju. Nechtějí prožívat nic podobného," řekl opoziční aktivista Karam Masrí.

Už čtrnáct dní je ve městě nedostatek chleba, protože ceny pohonných hmot se kvůli váznoucím dodávkám z Turecka zdvojnásobily. "Některé pekárny zastavily provoz, protože nafta je moc drahá," řekl Masrí.

OSN situaci podcenila

Podle nezávislé organizace Siege Watch žije v Sýrii v obležených městech a vesnicích více než milion lidí, což je minimálně jednou tak vysoké číslo, než o jakém hovořila OSN. Že je krize mnohem horší, dokazuje na základě zprávy založené na svědectvích, která její pracovníci sbírají přímo v terénu.

OSN si vysloužila kritiku za to, že do své zprávy nezahrnula zdaleka všechna místa, ve kterých lidé žijí v obležení a o hladu.

Místo avizovaných 18 jich má být celkem 46. Rozsah a závažnost situace navíc neustále roste.

Většina lidí je podle Siege Watch v obležení vládních sil, stejnou taktiku ovšem využívají i radikální islamisté. Stává se dokonce, že obě strany na obležení nepřímo spolupracují. Města obsazená organizací Islámský stát (IS) odříznou vládní jednotky od komunikačních tras a zamezí tak možnosti zásobování.

Stalo se tak například ve východosyrském městě Dajr az-Zaur, které má v rukou Islámský stát, ale prorežimní síly prezidenta Bašára Asada drží nedaleké letiště a několik čtvrtí.

"Obyvatelé města se cítí být v obložení jak IS, tak i syrské armády," stojí ve zprávě. Žije jich tam 200 tisíc.

Nejvíce lidí v obležení se nachází v příměstských částech Damašku, dále pak ve městě Homs na západu země. V takových městech to podle informací od místních obyvatel, lékařů a novinářů vypadá tak, že jsou v nich lidé odříznuti od vody, zásob, jídla a lékařské péče.

Ukončení obléhání měst bylo jednou z hlavních podmínek vznesených syrskými rebely před počátkem mírových rozhovorů, které OSN pořádá v Ženevě. Ty však byly kvůli pokračujícím bojům přerušeny jen několik dní po zahájení.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Biden představil svůj tým pro komunikaci, budou v něm jenom ženy

Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy. Ředitelkou komunikace Bílého domu se stane mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová. Bidenovou tiskovou mluvčí pak bude Jen Psakiová, která byla mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí viceprezidentky Kamaly Harrisové bude Symone Sandersová, která byla hlavní poradkyní kampaně Bidena a Harrisové. Ředitelkou pro komunikaci příští první dámy Jill Bidenové bude Elizabetha Alexanderová, mluvčí Bidena v době, kdy zastával funkci viceprezidenta. Dalšími členkami týmu budou Karin Jeanová-Pierrová, Ashley Etiennová a Pili Tobarová.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Prezident Zeman žádá po šéfovi BIS jména špionů i detaily živých operací, píše server

Podle serveru iRozhlas si prezident Miloš Zeman vyžádal u šéfa Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelky jména ruských špionů v Česku, lidí, kteří s nimi spolupracují, a také seznam operací, které tu provádějí. "Podle expertů je takový úkol ale problematický - každá zpravodajská služba brání svoje zdroje a takto podrobnými informacemi by mohlo dojít k jejich prozrazení," píše server. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy