Bejrút - Syrská občanská válka už se rozšířila i na území východního Libanonu, kde ozbrojenci Islámského státu (dříve Islámský stát v Sýrii a Levantě, ISIL - pozn. red.) již několik dní svádějí tuhé boje s libanonskou armádou.
O víkendu se islámským radikálům podařilo dobýt hraniční město Arsal, armáda proto povolala posily, včetně dělostřelectva. Oba tábory hlásí desítky mrtvých, z místa navíc prchají tisíce libanonských civilistů a syrských uprchlíků.
Jedná se o nejvýznamnější přelití bojů na libanonské území za celou dobu trvání syrské občanské války. Ta už zemí zmítá bezmála tři a půl roku. Radikální uskupení má v úmyslu vyhlásit na dobytých územích chalífát a zavést v něm islámské právo šaría podle toho nejpřísnějšího výkladu.
Postup se zatím islamistům, kteří zkoncentrovali síly v Sýrii, daří. ISIL už kontroluje část iráckého území a nyní otevřel třetí frontu, čímž vystavil 1,1 milionu syrských uprchlíků, již se koncentrují na východě Libanonu, hrozbě humanitární katastrofy.
Zástupkyně Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Ninette Kelleyová se vydala do místa střetů v údolí Bikáa, kde našlo dočasné útočiště přes 300 tisíc uprchlíků, aby posoudila, "jaké další zásoby včetně jídla, léků a vody utečenecké tábory potřebují".
Rada bezpečnosti "je znepokojena"
Patnáctičlenná Rada bezpečnosti OSN na napadení Libanonu islamisty zareagovala "vyjádřením znepokojení".
Ve společném prohlášení vyjádřila podporu libanonským bezpečnostním složkám "v boji proti terorismu a dalším bezpečnostním hrozbám". Armádní generál Jean Kahvadží řekl agentuře AP, že je "situace horší, než si lidé představují", a požádal libanonské politiky, aby armádě vyjádřili jednoznačnou podporu.
Podle posledních zpráv libanonské armády v bojích s ISIL padlo 14 vojáků, 86 jich utrpělo zranění a dalších 22 spolubojovníci pohřešují. Pravděpodobně proto, že je islamisté unesli. Na straně ISIL padlo nejméně dvacet bojovníků, skutečná čísla ale mohou být vyšší.
Boje o město Arsal začaly v pátek poté, co tam libanonská armáda zadržela jednoho z velitelů ISIL. Radikálové, již žádali jeho okamžité propuštění, následně zaútočili na libanonské bezpečnostní složky a poměrně snadno nad městem převzali kontrolu.
S teroristy se nevyjednává
"Nechť propustí našeho emíra a my se z města stáhneme, pokud se tak nestane, bude napětí eskalovat, budeme postupovat dále a vzneseme další požadavky," řekl v telefonickém rozhovoru pro americký deník The New York Times jeden ze zástupců zadrženého velitele, který se představil jako Abu Usám.
Libanonský premiér Tammám Salám se ale po pondělním mimořádném zasedání vlády nechal slyšet, že s teroristy vyjednávat nebude. "Neexistuje možnost politického řešení situace, kdy skupiny extremistů manipulují komunity Arabů svým tmářstvím a snaží se přenést své chorobné jednání do Libanonu. Jediné řešení, které teď přichází v úvahu, je stažení ozbrojenců z Arsalu," prohlásil ministerský předseda v televizním projevu.