Damašek/Praha – Kočky a psy museli jíst obyvatelé palestinského uprchlického tábora Jarmúk na okraji Damašku, aby přežili měsíce obléhání, bombardování a prudkých bojů.
Armáda a povstalci v Jarmúku bojovali zuby nehty, během čtyř let se místní populace smrskla ze 160 tisíc lidí přibližně na desetinu.
Novinářská cena 2014
Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.
HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!
Ta teď prochází další těžkou zkouškou. Většinu tábora obsadili ozbrojenci obávaného Islámského státu. A jelikož tábor leží na předměstí Damašku, fanatičtí islamisté se tak uchytili v syrské metropoli.
Jsou vzdálení zhruba pět kilometrů od prezidentského paláce Bašára Asada. Jeho síly sice kontrolují centrum Damašku, ale jinak se jim přestává dařit. Za poslední měsíc ztratily město Idlíb na severu, hlavní hraniční přechod do Jordánska a nepodařilo se jim v dlouho připravované ofenzívě obklíčit východní část Aleppa, kontrolovanou povstalci.
Expert na Sýrii Omar Ashour z univerzity v britském Exeteru řekl listu The Independent, že situace pro režim se může stát kritickou, pokud se bojovníci Islámského státu dostanou tunely do centra města. Podobnou taktiku už použily v jiných městech jiné povstalecké skupiny a zlikvidovaly tímto způsobem mnoho vládních vojáků a budov.
"Pokud se Islámský stát dohodne na spolupráci s jinými povstalci a půjdou v Damašku společně, pak je režim prezidenta Bašára Asada ve vážných problémech. Stačí jeden dva tunely a nepřátelé mohou být v centru Damašku," říká analytik. V Jarmúku působí i palestinské milice spojené s hnutím Hamás a nepřátelské jak Asadovi, tak Islámskému státu.
Syrští rebelové dosáhli v posledních týdnech několika úspěchů na jihu země. Tvrdí, že nyní dostávají více zbraní - a kvalitnějších – než dříve.
Opozici proti Asadovi ale komplikují vzájemné boje mezi různými organizacemi. Například Džabhat al-Nusrá, která se hlásí k Al-Káidě, je nepřítelem Islámského státu. Některé umírněnější organizace bojují jak s Asadem, tak s islamisty.
Francouzský politolog Fabrice Balanche v rozhovoru pro televizi France 24 uvedl, že vládní armáda po čtyřech letech války vykazuje známky přetíženosti a ztráty sil. Předpovídá, že Asada čeká spíše obranná válka a nebude už moci dobývat ztracená území, což povede k trvalému rozdělení Sýrie.
Válka si zatím vyžádala životy 210 tisíc lidí, nejméně čtyři miliony lidí uprchly z domovů. Asad ovládá zhruba polovinu syrského území, ale více než šedesát procent populace.
Islámský stát ovládl severovýchod země.