Švýcarská inspirace v boji s virem: Testování vzdáváme, přednost mají staří a nemocní

Martin Novák Martin Novák
13. 3. 2020 15:11
Švýcarsko postupuje proti epidemii koronaviru jinak než mnoho evropských zemí včetně Česka. Rezignovalo na testování všech lidí s příznaky onemocnění. Přednost mají lidé starší 65 let a ti, u kterých se očekává vzhledem k jejich dosavadnímu zdravotnímu stavu závažný průběh nemoci.
Kontroly ve Švýcarsku v souvislosti s koronavirem.
Kontroly ve Švýcarsku v souvislosti s koronavirem. | Foto: Reuters

Úřady zároveň apelují na všechny starší lidi, aby se dobrovolně izolovali. Jejich příbuzné vyzývá, aby je nenavštěvovali a omezili s nimi kontakty na minimum.

Podle listu Neue Zürcher Zeitung se švýcarská vláda tímto způsobem snaží předejít krizi, která nastala v Itálii. Příjem každého nakaženého tam přetížil nemocnice, které nedokázaly vlnu nemocných zvládnout a nemohly zajistit lůžko na jednotkách intenzivní péče.

"Potřebujeme především chránit staré a vážně nemocné lidi. Ti potřebují nemocnice. Pokud bude přicházet příliš pacientů, nemocnice nebudou schopné situaci zvládnout," řekl rozhlasové stanici SRF Daniel Koch, ředitel oddělení infekčních chorob švýcarského  Federálního úřadu pro zdravotnictví, který v zemi spadá pod ministerstvo vnitra.

Deník Neue Zürcher Zeitung informuje s odvoláním na lékařské zdroje, že zhruba pět procent nakažených potřebuje léčbu na jednotce intenzivní péče.

Oficiálně je ve Švýcarsku téměř 900 nakažených, sedm lidí zemřelo. Skutečný počet lidí, kteří mají Covid-19, je ale zřejmě mnohem vyšší. Lidé s podezřením na nákazu, kteří nepociťují vážné dýchací problémy, mají podle instrukcí vlády a ministerstva zdravotnictví zůstat v karanténě doma a minimalizovat kontakty s jinými osobami. Vláda doporučila obyvatelům země, aby se do odvolání vyhýbali stiskům rukou na veřejnosti.

Epidemiolog z Basileje Andreas Widner vyzval mladé Švýcary k ohleduplnosti ke starším spoluobčanům a aby se nescházeli ve větším počtu, pokud to není nutné. "Lidé mladší pětadvaceti let jsou velmi pravděpodobnými přenašeči nákazy ze svých nosů a hrdel. Proto je vyzývám, aby po dobu několika týdnů omezili své setkávání," prohlásil Widmer.

Švýcarsko zpočátku váhalo se zavřením škol, dosud k tomu přistoupil jen kanton Ticino, ležící u hranice s Itálií. Média však v pátek informovala, že se Bern přece jenom chystá výuku na všech školách pozastavit a přesunout ji do on-line režimu. To se má týkat i univerzit.

Federální vláda vyhlásila nouzový stav, který jí umožňuje odebrat v některých záležitostech pravomoci z rukou kantonů. Švýcarsko je za normálních okolností pověstné tím, že regionální vlády a úřady mají rozsáhlou autonomii na centrální vládě v Bernu.

Úplné uzavření hranice s Itálií švýcarská vláda na rozdíl od Rakouska odmítla. Zhruba sedmdesát tisíc Italů s pracovním povolením denně dojíždí do Švýcarska - na stavby, do bank, restaurací i nemocnic.

"Hranice zůstane pro italské občany s pracovním povolením otevřená," uvedla v prohlášení švýcarská vláda.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 6 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy