Udržujte si odstup od lidí, radí čtenářům epidemiolog Rastislav Maďar

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 3. 2020 20:49
Šíření nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru je ve světě považováno již za pandemii, Česko má přes stovku nakažených a vláda ve čtvrtek vyhlásila nouzový stav. Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.
On-line rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem
Rozhovor skončil
Epidemiologovi Rastislavu Maďarovi bylo možné pokládat otázky do 18:30.
Přečíst si rozhovor

On-line rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem

Rozhovor skončil
12. 3. 2020
Ptá se: jiří hladílek

Dobrý den. PRL pro dospělé-proč nemáme číslo na OHES nebo SUKL nebo MZ ,kam se můžeme opravdu dovolat,když je problém.Jsem lékař,ne laik a nechci systém zatěžovat a když už volám,tak mám asi důvod. Dva dny se mi to nepodařilo.

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, na orgán ochrany veřejného zdraví, tedy KHS, byste podle mého názoru určitě měli mít jako lékaři primární péče prioritní kontakt. Zkusím na to upozornit pana ministra zdravotnictví ještě dnes večer, aby se to nastavilo systémově. Považuji to za důležité. Určitě s Vámi souhlasím.

12. 3. 2020
Ptá se: Katka

SOUKROME LABORATORE - ZAKAZ TESTOVANI
Dobry den, zajimalo by mne, z jakeho duvodu nakonec bylo zakazano soukromym laboratorim testovat osoby, ktere o test stoji a uhradi si jej? Sami jsme v situaci, kdy bychom se radi nechali otestovat, ale dle KHS to neni treba. Dekuji!

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, některé soukromé laboratoře už vzorky na koronavirus testují. Musí však splnit stanovené požadavky, včetně certifikace. Je obava, aby neprodukovaly falešně negativní výsledky, kdy by nakažený získal falešný pocit bezinfekčnosti a pohyboval se bez omezení v populaci. Některé laboratoře vyšetří i samoplátce, kdy to neindikovala KHS, pokud jim to umožní denní kapacita. Každého zájemce o test ale zatím "pro klid jeho duše" vyšetřit nejde. Je jich příliš moc.

12. 3. 2020
Ptá se: Marketa

Myslíte si,že zakaz ohledne škol bude prodloužen o dalších 14 dni ? Děkuji

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, na to není jednotný názor. Podle mého názoru by prodloužení být nemuselo, ale jsou i takoví, kteří to budou prosazovat. Podle mého názoru plošný zákaz škol k ochraně nejrizikovější části populace, tedy seniorů, nepřispívá, spíše naopak.

12. 3. 2020
Ptá se: Viktorie

Dobrý den, můj rodinný příslušník (69, astmatik) je momentálně v letovisku v Egyptě. Zvažuje, zda je v tuto chvíli riskantnější tam klidně ještě několik týdnů zůstat, nebo se vrátit (má letenku na sobotu). Já se domnívám, že pravděpodobnost nákazy se odhadnout nedá, ale ani v hotelu se před ní neschová a v případě nákazy je rozhodně lepší být hospitalizován v ČR. Navíc se nedá odhadnout, jestli a kdy se na české nebo egyptské straně uzavřou hranice. Jaký na to máte názor Vy? Díky moc!

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, mám na to úplně stejný názor jako Vy.

12. 3. 2020
Ptá se: Jana

Dobry den, v Číně a dalších zemích se používá k léčbě pokročilého zápalu plic od covid intravenózní vitamin C s úspěšnosti 80%. Vzhledem k tomu, ze toto je dostupné i v ČR, je možné aby takovou léčbu získal napr. Důchodce nebo člověk s oslabenou imunitou?
https://www.naturalhealth365.com/iv-vitamin-c-coronavirus-3314.html

https://www.naturalhealth365.com/shanghai-government-covid-19.3315.html

https://youtu.be/CvUejiNAm-w

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, u těžších forem to neúčinkuje a u lehčích stačí běžné dávky vitamínu C orálně. Koronavirovou nákazu Vám to nevyléčí. Vitamin C je vedlejší doplněk standardní léčby, které může být symptomatická i kauzální.

12. 3. 2020
Ptá se: Alena

Dobrý den, chci se zeptat,když nemůžu nikde sehnat desinfekci, ne na ruce, ale na prostory v práci. Pomůže mi proti koronaviru i když budu umývat vodou se savem? Nebo poradíte i nějaký jiný dostupný prostředek?
Děkuji

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, je prokázáno, že chlornan sodný je proti koronaviru účinný. Savo je tedy pro tento účel vhodné.

12. 3. 2020
Ptá se: Lada

Pokud se nakazím coronavirem a přežiji Covid 19, získám imunitu proti této chorobě? A jaká je pravděpodobnost, že tento vir zmutuje a budu se moci opět nakazit? Předem děkuji za odpověď. Lada

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, na příkladu Číny, která má s virem nejdelší zkušenost se ukazuje, že po prodělání nákazy nastupuje post-infekční imunita. Jak dlouho trvá ukáže až čas. Na významnější mutaci viru to zatím nevypadá. Bude-li virus cirkulovat v lidské populaci déle, nebude to možné vyloučit, je to totiž přirozená vlastnost virů. Pokud by k tomu došlo, bude pro lidstvo důležité, jestli bude imunita po prodělané nákaze zkřížená i proti případným dalším cirkulujícím typům koronaviru.

12. 3. 2020
Ptá se: Aleš

když jsem očkován proti chřipce ,vyhne se mě koronavirus ?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, to sice nevyhne, ale nedojde u Vás k nebezpečného spojení těchto dvou nákaz. Chřipka značně oslabuje lokální obranyschopnost dýchacích cest a to by koronaviru značné ulehčilo jeho působení. Nákaza chřipkou a koronavirem ve stejnou dobu by mohla ohrozit i někoho, kdo nepatří k hlavním rizikovým skupinám.

12. 3. 2020
Ptá se: Zuzana

Prosím můžete popsat, jaké příznaky jsou pro toto onemocnění typické a jak odlišit od běžného nachlazení. I když nebyl člověk v kontaktu s nikým v karanténě, jak může poznat, ze je možné, ze se nakazil?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Základními příznaky rozvinutého onemocnění jsou horečka, kašel, dušnost event. bolest na hrudi. Mírnější formu koronavirové nákazy nelze od jiné virózy odlišit bez laboratorního testu. A velká část nakažených nebude mít příznaky vůbec žádné, přesto mohou být infekční pro okolí.

12. 3. 2020
Ptá se: Bára

Dobrý den, v sobotu se má dcera vracet z lyžařského výcviku s celou třídou VLAKEM...je to dobrý nápad v této situaci?
Dekuji za odpověď.

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, zatím není v ČR epidemiologická situace natolik závažná, aby se musel člověk bát cestovat vlakem.

12. 3. 2020
Ptá se: Michal Dvorak

Dobrý den,
měl bych s dovolením dva dotazy.
1) jaká je výhoda svěřit testování pouze několika vybraným státním laboratořím? (Kor když v porovnání s jinými státy provádíme testů málo)
2) jaký je smysl v plošném zavírání malých posiloven, když všichni beztak chodí do práce.

Za odpovědi děkuji.MD

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den,

k bodu 1: Testovat může, kterákoliv laboratoř, nejenom státní, musí však splnit stanovené podmínky. Několik soukromých laboratoří už má povolení testovat.
k bodu 2: Souhlasím s Vámi, já bych malé posilovny nezakázal.

12. 3. 2020
Ptá se: Andrea

Dobrý den,
Lze odhadnout, za jak dlouho od objevení leku/vakcíny se začne podávat lidem?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, klinické studie účinnosti a bezpečnosti trvají vždy minimálně několik měsíců, většinou až roky. U stávající pandemie bude snaha to maximálně urychlit. Izraelští vědci očekávají bezpečnostní data ke své vakcíně do 3 měsíců. Léky budou možná ještě dříve, pokud se tedy skutečně prokáže, že má jejich nasazení smysl.

12. 3. 2020
Ptá se: Michaela

Předpokládá se, že nákaza novým typem koronaviru se bude opakovat každoročně - podobně jako chřipka? Děkuji:))

Odpovídá: Rastislav Maďar

Ano, je to možné, dokonce až pravděpodobné, že se zařadí mezi klasické sezónní respirační nákazy s vyšším výskytem v tzv. chřipkové sezóně. Považuji to za jeden z velmi pravděpodobných scénářů dalšího vývoje situace.

12. 3. 2020
Ptá se: Roman

Chci vycestovat mimo Evropu a letadlo letí z Vídně. Dostanu se aktuálně na letiště?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, aktuálně byste se dostat na letiště ve Vídni měl.

12. 3. 2020
Ptá se: Liduna

Dobrý den, mám dotaz ohledně Turecka. Mapa WHO UDÁVÁ 1 NAKAŽENÉHO. Nezamlčují představitelé země fakta? Jak je možné, že země s tak velkým objemem cestovního ruchu nemá více nakažených?Nebo v čem jsou jejich opatření lepší než u nás?Děkuji za objektivní zjištění, protože syn má koncem měsíce cestovat do Turecka.

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, rozšíření koronaviru je otázkou i štěstí a náhody. Když konkrétní země zjistí, že se šíří na jejím územím, už tam je obvykle několik týdnů. To protiepidemická opatření značně komplikuje. Podobně jako Vy mám pocit, že některé země vykazující dosud nízké počty nemusí mít vše dobře podchyceno. To pro ně může mít následně velmi nepříznivé následky, podobně jako se to stalo v Íránu.

12. 3. 2020
Ptá se: Rauzi

Dobrý den,chtěla bych
se zeptat.Mám jet 21,3,-26.3.20 do Mariánských lázní jsem se severní Moravy je mi 64let.Děkuji Vám za odpověď.

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, kdyby to bylo zítra, neviděl bych problém. Za 9 dní se ale může situace dost dramaticky změnit.

12. 3. 2020
Ptá se: Daniela

Dobrý den, kdy už budou k sehnání respirátory a desinfekce pro běžné občany? Zatím stále nejsou a dřív se nakazíme v MHD než budou. Děkuji

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, globální panika bezprecedentního rozsahu způsobila, že jich není dostatek. Vláda se snaží zajistit jejich přísun především pro exponované skupiny zdravotníků, aby mohli pečovat o pacienty. Ani pro ně jich však zatím není dostatek. Časem se snad podaří zajistit všechny potřeby tak, aby byly k dispozici i pro běžnou populaci. Čím dřív tím líp, to si všichni uvědomují. Pokud jste riziková skupina, zatím se alespoň v MHD vyhýbejte špičce a snažte se dodržet odstup od ostatních kolem 2 metrů.

12. 3. 2020
Ptá se: Marie

máme nastoupit na 3 týdny do lázní, jídelna s celodenním bufetovým stravováním má cca 300 míst, léčí se lidé z celé republiky i zahraničí, většina starších lidí, jak se tam může dodržet bezpečnost pacientů (doporučení 30 osob) ?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, je povinností provozovatele zajistit to tak, aby dodržel nařízení. Např. rozdělením do skupin a přidělením konkrétního času. Nebo omezením volného vstupu de restaurace podle aktuálního počtu osob uvnitř.

12. 3. 2020
Ptá se: Pajix

I když se tento virus teprve vyvíjí tak se chci zeptat až se dovyvine jestli může být smrtelný pro každého?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, myslím, že to nenastane. Zatím je cirkulující virus stabilní.

12. 3. 2020
Ptá se: duchodce

Chystáme velkou svatbu vnučky. Máme rozdávat vstupenky ?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, následující měsíc velká svatba možná nebude. Pokud myslíte pozdější období, snad ta stávající opatření zaberou natolik, aby v létě či na podzim omezení být už nemusela.

12. 3. 2020
Ptá se: Honza

Má smysl všechna tato opatření?Nebylo by lepší nechat nemoci volný průběh?Nebude ekonomika tak poškozená že škody budou příliš vysoké

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, kdybychom nechali nemoci volný průběh, stálo by to život mnoha starších lidí a taky mladších s oslabenou imunitou. Zejména kvůli nim to nemůžeme dopustit. Ekonomika se určitě ze ztrát vzpamatuje. Horší to však může být pro menší firmy.

12. 3. 2020
Ptá se: Eliška

Dobrý večer, může např. Paralen snížit teplotu u možné nákazy koronavirem?
Děkuji za odpověď.
Eliška.

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, ano, může.

12. 3. 2020
Ptá se: Jiri

Vsude se pise o myti a desinfekci rukou. ale nikde o desinfekci mobilů po prichodu domu. Neni to chyba?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, pokud mobil nesdílíte s jinou osobou, je riziko nákazy touto cestou nízké. Použít vhodnou dezinfekcí na mobil však určitě můžete.

12. 3. 2020
Ptá se: Radka Mikuličková

Dobrý den, když bych byla v karanténě, tak jakými léky se budu léčit? Těmi co jsou na běžnou chřipku? Děkuji.

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, člověk v karanténě není nemocný, nemusí se léčit. V karanténě jsou hlavně osoby, které byly v kontaktu s nemocným nebo v rizikové oblasti, ale zatím jsou zdravé a nemají potvrzenou nákazu.

12. 3. 2020
Ptá se: Martina

Prosím, je možné využít textilie kolem obličeje jako ochrany okolí před nákazou? Je mi jasné, že toto opatření nebude příliš účinné, spíše mě zajímá, zda má vůbec smysl. Pokud jedu například vozem hromadné dopravy a chtěla bych tímto krokem chránit ostatní.

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, pokud není k dispozici rouška nebo respirátor, šála nebo jiná textilie riziko nákazy může o něco snížit. Je to určitě lepší než nic. A taky je důležité snažit se udržet určitý odstup od lidí kolem.

12. 3. 2020
Ptá se: Katka

Na citlivost viru na vyšší teploty. V Egyptě je teplo, rozhodně mnohem tepleji, než v Evropě (například v Luxoru) . Virus se tam ale šíří. Znamená to, že si nemáme dělat nadeje?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dokud je hlavní cestou přenosu mezilidské šíření na cca 2 metry přímo z člověka na člověka, na faktory prostředí se spoléhat nemůžeme. Virus se navíc šířil i v tropických zemích jako např. Singapur. Počasí může částečně pomoci u nepřímého přenosu, např. rukama z kontaminovaných vnějších předmětů a povrchů.

12. 3. 2020
Ptá se: Miki

Odkdy je člověk schopen nakazit další, když se setkal s nakaženým člověkem a nakazil se. Ještě o tom neví. Hned druhý den?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, inkubační doba se odhaduje v intervalu 2 dny až 2 týdny - po ní může následovat příznaková i bezpříznaková nemoc. Většina nakažených je infekčních 5.-6. den.

12. 3. 2020
Ptá se: Jackie

Stále čekám na to, až někdo z našich odborníků a představitelů řekne, kdo za vzniklou situaci a ohrožení 10 000 000 milionů občanů může. Prakticky všichni nemocní mají jednoznačně vazbu na lyžaře z Itálie. Jejich lehkovážnost a sobectví je nepochopitelné. Nyní jsou doma, zaměstnavatel jim zaplatí nemocenskou a jsou v pohodě.

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, i bez lyžařů, když je to takto rozšířené v ostatních zemích kolem nás, nikdy bychom naše území neochránili. Pod kontrolou nebyli ani cizinci přijíždějící k nám či jiní naši nelyžující turisté. Všichni pozitivní nebyli ze začátku jen lyžaři nebo jejich kontakty, ale i cizinci.

12. 3. 2020
Ptá se: Eliška

Dobry den, prosim, jake riziko predstavuje koronavirus pro tehotne zeny? Dekuji

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, zatím to vypadá, že ne vysoké, spíše naopak. Nižší než je tomu u chřipky.

12. 3. 2020
Ptá se: dr. Mirek

Dobrý den, zajímalo by mne, zda se objevil už nějaký "vyléčený" pacient se získanou imunitou? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, ano, vyléčených pacientů jsou už desítky tisíc. Nejvíc samozřejmě v Číně. Je předpoklad solidní post-infekční imunity, délka jejího trvání však není zatím známá. To ukáže až čas.

12. 3. 2020
Ptá se: Zuzana Čechová

Dobrý den, ráda bych se zapojila jako dobrovolník do pomoci v současné situaci, ale nevím, jaké jsou možnosti. Je mi 16 a studuji všeobecné šestileté gymnázium v Praze. Děkuji

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, to je od Vás chvályhodné. U Vás by v daném případě přicházela v úvahu administrativní pomoc, nebo pomoc se zahraničními informačními zdroji v angličtině apod. Zkuste se obrátit na nejbližší hygienickou stanici, možná je napadne jak by bylo možné Váš potenciál využít, i když ještě nejste plnoletá. Jsem rád, že jsou u nás mladí lidé jako Vy.

12. 3. 2020
Ptá se: Petr

Dobrý den. V případě že bude velký počet nakažených a nemocnice nebudou zvládat ošetřovat každého, bude doporučována domácí karanténa a samoléčba. V čem by měla spočívat samoléčba člověka nakaženého coronavirem?

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, nemocný s mírnými příznaky jde do domácí izolace už teď. Nemocnice by měla být k dispozici pro pacienty se závažnějšími příznaky a pro velmi rizikové pacienty. U mírnějších stavů se léčí symptomaticky přítomné příznaky, které virus způsobí, jako např. zvýšená tělesná teplota nebo kašel. Zhoršení stavu signalizuje např. dušnost.

12. 3. 2020
Ptá se: Ivana

Dobrý den, jak vysokou teplotu lze považovat za projev koronaviru v případě, že nemocný má i suchý kašel, rýmu a bolest kloubů? A kolik dní? Děkuji za odpověď....

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, na to bohužel neexistuje univerzální odpověď. Teplota pod 38 st. C neznamená, že to nemůže být koronavirová infekce a horečky nad 39 st. C neznamenají, že je. Záleží to od několika faktorů, včetně výkonnosti imunitního systému napadeného. I délka trvání je značně individuální.

12. 3. 2020
Ptá se: Danab

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak "dezinfikovat" nebalené pečivo/housky, zda eventuálně pomůže nechat přemrznout v mrazáku. Děkuji.

Odpovídá: Rastislav Maďar

Dobrý den, respiračním virům škodí obecně vyšší teplota než mráz. Lepší než nechat promrznout v mrazáku by bylo na chvíli ohřát v mikrovlnce, v toasteru a podobně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy