New York - Nevládní organizace Freedom House se sídlem v New Yorku zveřejnila svou nejnovější výroční zprávu zabývající se svobodou médií. Vyplývá z ní, že celkově ve světě oproti roku 2007 tisková svoboda poklesla.
Jako varovný příklad uvádí zpráva střední a východní Evropu, kde svoboda médií utrpěla nejvíce.
Česko dosáhlo stejného skóre jako loni. Vzhledem k poklesu indexu svobody u několika dalších zemí však poskočilo z 29. místa na 25. pozici.
Tvrdá kritika Ruska
Organizace zmiňuje, že v minulém roce zaznamenala v několika středoevropských a východoevropských zemích zásahy státu do svobody médií.
Výrazně horší hodnocení než loni obdrželo Lotyšsko, pohoršilo si také Polsko, Slovensko, Slovinsko a Rumunsko.
Země střední Evropy přesto organizace považuje za svobodné, jako částečně svobodné uvádí většinu balkánských zemí, včetně například Chorvatska, Rumunska a Bulharska.
Také index svobody médií většiny postsovětských republik včetně Ruska organizace oproti loňsku snížila. Poukazuje také na fakt, že svoboda médií v postsovětských zemích je nižší než v ostatních postkomunistických státech.
Rusko organizace tvrdě zkritizovala. Novináři i nadále musejí snášet nízkou úroveň bezpečnosti a beztrestnost pro pachatele dřívějších vražd a fyzických útoků na žurnalisty, píše se ve zprávě.
Česko: Obavy o kvalitu zpravodajství
Nejsvobodnější média jsou z postkomunistických zemí v Estonsku, Česko je společně s Litvou druhé.
Přestože je svoboda médií v Česku dobře zakotvena, roste znepokojení pozorovatelů kvůli kvalitě a hloubce zpravodajství a nezodpovědnosti bulváru, píše se v odstavci věnovaném České republice.
Celkově však svobodu tisku v Česku považuje Freedom House za vyšší než například v Rakousku nebo Japonsku. V čele žebříčku jsou skandinávské země (první je Finsko), naopak jako nejméně svobodné označuje organizace Turkmenistán, Barmu a Severní Koreu.