Novinářů umírá ve světě stále víc. Loni rekordních 171

lem
29. 1. 2008 17:53
Největší počet obětí hlásí Irák, druhé skončily USA
"Přestaňte zabíjet novináře," dožadovali se v květnu u příležitosti Světového dne svobody tisku mediální pracovníci na Filipínách. Od roku 1986 tam podle Národního svazu novinářů zahynulo 88 žurnalistů
"Přestaňte zabíjet novináře," dožadovali se v květnu u příležitosti Světového dne svobody tisku mediální pracovníci na Filipínách. Od roku 1986 tam podle Národního svazu novinářů zahynulo 88 žurnalistů | Foto: Reuters

Brusel - Novináři umírají stále častěji a za mnohem dramatičtějších okolností než kdykoliv předtím. Podle statistik INSI (International News Safety Institute) zemřelo při výkonu povolání v uplynulém roce 171 novinářů.

Jde o vůbec nejhorší výsledek od okamžiku, kdy Mezinárodní federace novinářů začala podobné údaje evidovat. 

Podle statistik INSI zemřela v uplynulém roce stovka novinářů při přestřelkách, dvacet osob se stalo obětí bombového útoku, deset úmrtí nebylo dosud objasněno, na jednoho muže byl spáchán atentát a čtyři byli ubiti. Jedna oběť podlehla mučení.

Nejčastěji umírají novináři doma

Mnohem častěji než v minulosti však umírali novináři doma, nikoliv při válečných konfliktech za hranicemi. Nejvíce z nich - 65 - přišlo v roce 2007 o život v Iráku, kde se počty obětí z řad novinářů od začátku konfliktu vyšplhaly na 236.

Většinu z nich však tvoří zaměstnanci místních médií. Více: V Iráku zabito novinářů jako ve Vietnamu 

"Počet mrtvých je děsivý, nepřípustný a stále se zhoršující," prohlásil ředitel INSI Rodney Pinder a dodal, že na druhém místě skončily překvapivě Spojené státy s devíti novinářskými oběťmi.

Nejkrvavějším incidentem byl pád dvou helikoptér, které ve Phoenixu sledovaly automobilovou honičku na dálnici. Nehodu nepřežili čtyři novináři. ČTĚTE: Televizní vrtulníky se zřítily do centra města

Z dlouhodobého hlediska je však mnohem alarmující situace v Rusku, kde za posledních deset let zemřelo 88 novinářů. Nejznámější je případ předloni zastřelené Anny Politkovské, novináři ale umírali i loni.

V březnu byl pod okny svého bytu nalezen mrtev reportér deníku Kommersant Ivan Safronov, který měl údajně informace o tajných dodávkách ruských zbraní do Sýrie a Íránu.  ČTETE: Další ruský novinář mrtev. Vyšetřuje se 

Klikněte na OpenNet a prohlédněte si detailní mapy a informace o druhu a síle internetove cenzury ve vice nez 40ti zemích
Klikněte na OpenNet a prohlédněte si detailní mapy a informace o druhu a síle internetove cenzury ve vice nez 40ti zemích | Foto: OpenNet

Svobodu slova ohrožuje cenzura

Hrozbou pro svobodu tisku nicméně není pouze smrt novináře. Existuje řada dalších, méně brutálních, ovšem stejně účinných forem umlčování nepohodlných hlasů.

Reportéři bez hranic například sestavili seznam největších "nepřátel internetu" a na prvních příčkách se umístily země jako Tunisko, Írán a Čína.

V posledně jmenované zemi používá internet více než 100 milionů lidí, což Čínu řadí na druhé místo za Spojené státy. Teherán naopak drží neslavný rekord v počtu vězněných bloggerů, tedy autorů internetových deníků.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy