Turecko zmírnilo zákon omezující svobodu slova

mih
30. 4. 2008 8:41
Turecko se chce zalíbit Evropské unii
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | Foto: Ludvík Hradilek

Ankara - Turecký parlament ve středu zmírnil právní ustanovení omezující svobodu slova. V minulosti byla tato právní norma použita pro stíhání inteligence, například nositele Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka.

Článek 301 trestního zákoníku kriminalizoval „hanobení tureckosti".

Reformu zákona podpořila vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Opozice byla proti.

Podle zákona bylo v Turecku od roku 2003 stíháno několik tisíc lidí, 745 bylo za „hanobení tureckosti" odsouzeno.

Vláda se reformou snaží zvýšit šance Turecka na vstup do Evropské unie, která omezování svobody slova v Turecku dlouhodobě kritizuje.

Oponenti namítají, že zákon sice byl zmírněn, ale zůstalo v něm několik sporných ustanovení, která budou svobodu projevu v Turecku omezovat i nadále. V zákoně sice není ustanovení o "hanobení tureckosti", stále však  Turci mohou být stíháni za "urážku tureckého národa".

 

Čtěte také:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy