Svědectví z revoluce: Střílejte lidi! Pak přijely bagry

Jakub Novák
10. 7. 2011 6:34
Výpovědi bývalých režimních ozbrojenců odhalují vládní praktiky v revoluční Sýrii
Demonstrace nekončí. Represe stejně tak.
Demonstrace nekončí. Represe stejně tak. | Foto: Reuters

Damašek - Jedinečná svědectví z těžko přístupné Sýrie, už týdny zmítané vlnou odporu proti totalitní vládě, se podařilo shromáždit lidskoprávní organizaci Human Rights Watch (HRW). Odpadlíci syrských bezpečnostních složek ve svých výpovědích mluví o rozkazech nadřízených střílet během protirežimních protestů neozbrojené demonstranty.

Bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních složek podle HRW museli zasahovat při masových protestech v Damašku, Homsu, Dará a dalších syrských městech.

Viníci i oběti

Kromě nekompromisního zatýkání a uvěznění mnoha stovek protestujících byli dezertéři svědky i aktéry střelby do mnoha z nich. Překvapení přišlo poté, co místo údajných narušitelů a teroristů narazili na neozbrojené demonstranty. Podle rozkazů však údajně přesto měli střílet - v případě neuposlechnutí hrozilo, že budou zastřeleni oni sami. Jeden z dezertérů to doložil výpovědí o důstojníkovi, který v Dará takto zastřelil své dva vojáky.

Předložená svědectví jsou tak dalším z důkazů, že úmrtí demonstrantů v Sýrii nejsou nešťastnými náhodami, ale úmyslnou snahou vedoucích činitelů režimu rozehnat protesty silou.

Mrtvé nakládaly bagry

Human Rights Watch se proto nyní snaží zatlačit na Radu bezpečnosti OSN, aby přitvrdila v postupu vůči režimu Bašára Assada, a donutila ho tak zastavit porušování lidských práv. Rada by podle organizace měla přijmout cílené sankce vůči osobám zodpovědným za krveprolití a embargo na dovoz zbraní do Sýrie. Proti původnímu prohlášení rady, namířenému proti postupu syrského režimu, však vystoupilo Rusko. Odmítly ho přijmout také JAR, Brazílie a Indie.

Jeden z bývalých členů bezpečnostních složek, nazývaných "mukhabaraté", popisuje průběh událostí z 19. dubna ve městě Homs. Zde se konalo jedno z největších shromáždění v zemi.

"Protestující se usadili na náměstí. Bylo nám řečeno, že je máme rozehnat, v případě potřeby i za použití násilí ... okolo půl čtvrté ráno jsme dostali rozkaz ke střelbě. Ta trvala asi půl hodiny a po ní zůstalo na náměstí mnoho mrtvých a zraněných. Za další půl hodinu přijely bagry vyzvednout a odvézt mrtvá těla - neznámo kam. Zranění skončili ve vojenské nemocnici v Homsu. Hasičské vozy poté začaly čistit náměstí."

Falešní teroristé

Bašár Assad. Doktor vládnoucí železnou pěstí.
Bašár Assad. Doktor vládnoucí železnou pěstí. | Foto: Reuters

Podobně znějí i výpovědi ostatních vojáků. Všem se prý jejich nadřízení snažili namluvit, že ve skutečnosti bojují s ozbrojenými gangy a teroristy placenými ze zahraničí - například bývalým libanonským předsedou vlády Saadem al-Harirím či Jeffrey Feltmanem, zástupcem amerického tajemníka pro blízkovýchodní záležitosti.

V některých výpovědích jsou popsána i rozsáhlá zatýkání a bití zatčených. Na seznamech hledaných byly údajně i šestnáctileté děti.

Rozsah akcí dobře ilustruje následující případ - během jediného dne došlo ve městě Banyas k pozatýkání asi 2,5 tisíce lidí. Ti byli převezeni a drženi na tamějším stadionu.

K nekontrolovanému zatýkání docházelo i na vysokoškolských kolejích - na přelomu dubna a května zatkly elitní jednotky ministerstva vnitra za den na dvě stě studentů univerzity v Aleppu. Ti byli předáni do rukou mukhabarátů - co se s nimi poté stalo, už voják nevěděl.

 

Právě se děje

Další zprávy